DODJELOM NAGRADA ZAVRŠEN ''DAN VINA I ULJA''
Ovogodišnja je 23.Smotra vina južne Istre i 22. Smotra ekstradjevičanskih maslinovih ulja Istre i Kvarnera u Vodnjanu protekla u slavljeničkom tonu. Kako i ne bi, kada je nakon cjelodnevnog odlično posjećenog dana, uz gratis megafritaju na Narodnome trgu i otvorene vodnjanske kantine i galerije, uz brojne popratne sadržaje, privukla mnoštvo domaćih i stranih posjetitelja. No, Dan vina i ulja u Vodnjanu pravi je vrhunac doživio u večernjim satima, kada je tradicionalno, u zgradi Zajednice Talijana Vodnjana, održana dodjela nagrada i priznanja proizvođačima vina i ekstradjevičanskih maslinovih ulja.
U ime komisije za vino, prisutnima je govorio Tomislav Plavša, u ime Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča, otkrivši kako je ove godine od 31 uzorka, bilo "svega" tri zlata; mnogo manje nego za ekstra ekstra ulja, kako je rečeno, no to je ipak 10%. Čestitao je proizvođačima, rekavši kako ovdje postoji još mnogo mjesta za napredak. Gradonačelnik Klaudio Vitasović i Bernardina Hlevnjak Pastrovicchio, predsjednica udruge Agroturist Vodnjan, nagradili su ovogodišnje sudionike smotre. Zlato su za vina osvojili: Udruga Agroturist za Vin de rosa, za crno vino merlot Agroprodukta Vodnjan te za bijelo vino malvazija istarska Kalavojne d.o.o.
U ime komisije za ekstradjevičanska maslinova ulja, također u ime Instituta iz Poreča, govorila je Karolina Brkić Bubola. Od 91 uzorka, svi su ušli u kategoriju ekstradjevičanskog maslinovog ulja. Stopostotni rezultat, rečeno je, pokazatelj je stanja u maslinarstvu u Istri, te su na Smotri u Vodnjanu doista bili prisutni najuspješniji maslinari Istre i Kvarnera. Zlata je bilo čak 58, srebra 22, bronci 5, te 6 diploma. Drugo je mjesto od tih zlata osvojio Mario Vošten iz Svetog Lovreča, a apsolutni šampion 22. smotre u Vodnjanu je Agroproduktova uljara Vodnjan. Gradonačelnik Klaudio Vitasović i Bernardina Hlevnjak Pastrovicchio iz agroturista, uz voditelja stručne službe Franka Raguža te direktoricu TZ Vodnjana Morenu Smoljan Makragić i Dinu Žufić, imali su doista pune ruke posla pri dijeljenju medalja i zahvalnica, te brojnih sponzorskih nagrada ovim izuzetnim proizv ođačima tekućega zlata.
Svi su oni kući ponijeli prelijepe keramičke medalje koje su izradile članice keramičke grupe Zajednice Talijana pod vodstvom keramičara Igora Fabrisa, koji su pri njihovoj izradi koristili boje koje svojom prirodnošću prigodno podsjećaju na istarsku zemlju. Nakon zajedničke fotografije svih nagrađenih, uslijedilo je druženje na Narodnom trgu uz Grupu Magnolija.
Dan ulja i vina u Vodnjanu organizirali su udruga Agroturist, uz pokrovitelje Grad Vodnjan i Istarsku županiju te suorganizatore Turističku zajednicu Vodnjana i zadrugu Olivis, kojima su također uručena priznanja. Iskrene čestitke svim proizvođačima vina i ekstradjevičanskih ulja te doviđenja dogodine u Vodnjanu! (J. Vitasović / foto: Safet Omerović Basso)