KULTURKLIK: DONOSIMO PREGLED DOGAĐANJA ZA OSTATAK TJEDNA
Tjedan započnite s kazališnim predstavama, srijedu začinite glazbeno-scenskim programom Marijana Đuzela u INK, a u Bujama sve do petka traje Edukativna muzejska akcija čija je tema "ZA(JEDNO): svi za muzej. Do subote možete posjetiti "Labina" - Festival umjetnosti i tolerancije, a onda skoknite do Pule gdje vas čeka riječki simfonijski orkestar "Amadeus" i otvorenje izložbe u galeriji Hermana na Danteovom Trgu. Ako tjedan započnete s predstavom, red je da i vikend otvorite s jednom. INK je za petak navečer pripremio melodramu "Ljubavna pisma". Šijanska šuma ove će subote postati Čarobna šuma bajki, a Novigrad mjesto na kojem će se i ove godine održati "Park Food Fest". Za kraj vikenda, nedjelju zatvorite uz TRIO QuRaTo u DC Rojc.
PONEDJELJAK, 15. SVIBNJA U 20 SATI
INK: Moderni oblici patnje
Nezdrava simbioza majke, nekad čuvene, a danas zaboravljene voditeljice Irme Valić, i njezina pasivnog i rezigniranog sina, neostvarenog 30-godišnjeg intelektualca Ognjena, u neprekidnom se društvu nadrealno fatalne mlade zvijezde TV ekrana Silvije, pretvara u intimne noćne more i potisnuta maštanja sa željom (ili izostankom želje?) da se protagonisti drame izvuku iz nametnutog okvira izolacije i postpandemijskog svijeta.
Predstava je to o sukobu generacija, od kojih se obje podjednako ne mogu prilagoditi pravilima sistema i “Ugodnog života”, kako se zvala ugašena emisija voditeljice Valić. Potreba za samoponištenjem i za opstankom – kako u stvarnosti, na tržištu, pa tako i u bespućima interneta – u međusobnoj negaciji stvara tenziju koja čvrste spone među predstavnicima triju svjetonazora dovodi do ekspresionističkog krika. Drama se pritom fokusira na psihograme triju likova i njihovu nesvakidašnju svakodnevicu, ulazeći u različite oblike i manifestacije tjeskoba i patnji – onih stvarnih, digitalnih i podsvjesnih.
“Moderni oblici patnje” drama je mlade autorice Dine Vukelić koja je prvu izvedbu doživjela 2021. u režiji nagrađivanog redatelja Darija Harjačeka u emisiji Radio atelje, a sada ju isti redatelj postavlja na scenu u koprodukciji Ludens Teatra i GDK”Gavella”…
ULOGE:
Irma Valić: Jelena Miholjević
Ognjen Valić: Marko Petrić
Silvija: Anja Đurinović
UTORAK, 16. SVIBNJA U 20 SATI
INK: Mistero Buffo 2
"Mistero Buffo" broji deset godina na sceni INK i isto toliko Valter Roša kroči na pozornici našega kazališta. To je predstava koja se vjernoj publici kazališta ni ne treba previše predstavljati, no za one koji je još nisu pogledali ili netko želi otići ponovno, to može učiniti ovog utorka, 16. svibnja u 20 sati.
"Bio je to četvrtak, 14. lipnja 2012., a otad je predstava izvedena više od osamdeset puta, što u matičnoj kući, što na gostovanjima diljem Istre, Kvarnera pa i u Zagrebu te Italiji. Izvedena je, što pred građanskom publikom, što pred učenicima osnovnih i srednjih škola, studentima, umirovljenicima pa čak i samim autorom, Darijom Foom.
Predstava je već u prvoj sezoni igranja bila nominirana za nagradu publike portala “Teatar.hr”, a 2020. je dobila nagradu publike “Eufemia” na festivalu Rovinj, Art & More. Sam Valter Roša je na 14. Gumbekovim danima, 2021., dobio nagradu “za nadahnutu izvedbu i spoj tradicije giullara i suvremenog kabaretskog izraza”.
Osobno, nisam iznenađen polučenim uspjehom jer sam vjerovao u ovaj tekst još otkad sam prisustvovao nadahnutoj izvedbi Darija Foa na pozornici Palasport Carnera u Udinama, još daleke 1994. Tekst je samo čekao pravog izvođača, Valtera Rošu, koji se, kao član Dramskog studija INK-a, pokazao vrlo svestranim interpretom bliskom talijanskom stilu komedije.
Od onih prvih dana rada na ovom tekstu, od probne izvedbe lakrdije “Bonifacije VIII” za Noć kazališta 2011. pa do danas, kada spremamo posebnu izvedbu povodom desetogodišnjice premijere, Valter se razvio u vrhunskog glumca, majstora komedije i improvizacije koji s punim pravom može nositi titulu istarskog nasljednika Darija Foa.", Aleksandar Bančić.
SRIJEDA, 17. SVIBNJA U 20 SATI
INK: Solistički recital Marijana Đuzela
Marijan Đuzel jedan je od vodećih hrvatskih pijanista mlađe generacije. Trenutno je zaposlen na Muzičkoj akademiji Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli kao asistent klavirskog odsjeka. Klavir je učio kod Alenke Milano i Kosovke Čudine, a diplomirao je 2015. godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Đorđa Stanettija. Svoja pijanistička znanja usavršio je na Kraljevskom konzervatoriju u Bruxellesu u klasi Aleksandra Madžara gdje je diplomirao s najvećom pohvalom.
Osobitu pažnju posvećuje opusu Ludwiga van Beethovena čije klavirske sonate uvrštava u gotovo svaki koncert. Na 14. pijanističkom natjecanju Beethoven u Beču 2013., između 259 kandidata plasirao se u polufinale među trinaest najboljih natjecatelja. Imao je zapažene nastupe i na natjecanjima Beethoven u Bonnu 2017. godine, Viotti u Vercelliju 2017. godine, Alessandro Casagrande u Terniju 2014. i dr. Za uspjehe tijekom studija primio je Dekanovu nagradu i Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Kao mladi pijanist osvaja veliki broj prvih nagrada na državnim i međunarodnim natjecanjima: Zlatko Grgošević u Zagrebu, Mladi virtuozi u Zagrebu, Grand Prix Lions kluba Rijeka, EPTA u Osijeku, Ferdo Livadić u Samoboru i dr. Pobijedio je na 49. Tribini mladih glazbenika Darko Lukić u Zagrebu.
Croatia Records objavila je Đuzelov prvi solistički album pod nazivom Virtuoso collection: Marijan Đuzel (live), snimljen uživo na koncertu u Hrvatskom glazbenom zavodu 2018. godine, s izborom skladbi L. Van Beethovena (sonata iz op. 106, “Hammerklavier“), R. Schumanna, B. Bartoka i Davorina Kempfa.
Nastupao je kao solist uz Zagrebačku filharmoniju, Zagrebačke soliste, Dubrovački simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar HRT-a, Koninklijke Muziekkapel van de Belgische Gidsen, Zadarski komorni orkestar, Varaždinski komorni orkestar, orkestar Opere HNK-a iz Splita. Ostvario je suradnje s dirigentima kao što su Pierre-Andre Valade, Nil Venditti, Robert Lehrbaumer, Yves Segers, Koenraad Hofman i dr. Nastupao je i u komornim sastavima s violinisticom Evgenijom Ephstein, trombonistom Matom Đuzelom i drugim uglednim glazbenicima.
Redovito održava solističke recitale u Hrvatskoj i inozemstvu (Austrija, Belgija, Italija, Njemačka, Španjolska, Švicarska, SAD, Tajland). Nastupao je i na uglednim hrvatskim festivalima i ciklusima koncerata, kao što su Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto, Glazbene večeri u Sv. Donatu, Hvarske ljetne priredbe, Glazbeni umjetnici Zagrebu, Festival Sv. Marka, Koncerti u Eufrazijani, Piano Loop Festival i dr. Bio je stipendist Zaklade Dr. Ing.
Dino Škrapić, MBA. Umjetnički je direktor i profesor na Međunarodnoj ljetnoj školi Ardea u Čapljini.
OD SRIJEDE, 17. DO SUBOTE, 20. SVIBNJA
LABINA - Festival umjetnosti i tolerancije
Festival "Labina" je eklektički festival prvenstveno izvođačkih umjetnosti, nastao iz ljubavi i s dobrim namjerama, a s ciljem širenja poruke tolerancije i promocije vrhunskog europskog nasljeđa, temeljenog na regionalnim i lokalnim kulturnim baštinama.
Ovaj će vrhunski međunarodni festival ispuniti labinsku starogradsku jezgru kazališnim predstavama, glazbom, plesom, slikarstvom, uličnim izvedbama.
Osim u Labinu, dio programa odvija se i u Sv. Martinu u središnjoj Istri te u Raši, najmlađem istarskom gradiću.
ČETVRTAK, 18. SVIBNJA U 20 SATI
INK: Riječki simfonijski orkestar "Amadeus"
Za sve ljubitelje glazbe imamo odlične vijesti jer je INK domaćin Riječkog simfonijskog orkestra, koji će vaša profinjena glazbena putovanja odvesti u čaroban svijet glazbe, pod dirigentskom palicom sjajnog mladog dirigenta Valentina Egela te nanovo osvojiti srca publike.
PETAK, 19. SVIBNJA U 20 SATI
Otvorenje izložbe u galeriji Hermana Pula (Danteov Trg)
Vijeće makedonske nacionalne manjine Grada Pule pokrovitelj je izložbe radova njihovog člana Dobreta Grnčaroskog, koji ih, kao nacionalnu manjinu, predstavlja po čitavoj Hrvatskoj, prezentirajući svoje likovne radove inspirirane Makedonskom kulturom i tradicijom.
Dobre Grnčaronski prezentirati će svoje radove na izložbi čije je otvorenje u petak, 19. svibnja u galeriji Hermana Pula, s početkom u 20 sati.
DO PETKA, 19. SVIBNJA
Buje: 28. EMA (Edukativna muzejska akcija)
ZA(JEDNO): svi za muzej
I ove se godine naš Etnografski muzej priključio Edukativnoj muzejskoj akciji (EMA) organiziranoj od strane Hrvatskog muzejskog društva (HMD). Ovogodišnja tema je: ZA(JEDNO): svi za muzej.
Program:
15. svibnja u 10 sati
Turistički vodiči za jedan dan
Učenici sedmog i osmog razreda talijanske osnovne škole "Edmondo De Amicis" postat će vaši vodiči kroz Etnografski muzej Buja. Dođite i otkrijte sve tajne koje muzej čuva!
Mjesto okupljanja: Etnografski muzej Buje, Trg Slobode
Trajanje: 45min
Jezik: talijanski
17. svibnja u 13: 30 sati
Želite li otkriti bogatu venecijansku baštinu koja se čuva u bujskim crkvama? Učenice srednje talijanske škole "Leonardo da Vinci" Buje će vas voditi u otkrivanju bogate venecijanske baštine prisutne u gradu.
Mjesto okupljanja: Trg slobode
Trajanje: 45min
Jezici: hrvatski i talijanski
PETAK, 19. SVIBNJA U 20 SATI
LJUBAVNA PISMA
Melodrama "Ljubavna pisma" najizvođenija je kazališna ljubavna priča na svijetu, nastala iz pera plodnog američkog dramatičara A.R. Gurneya. Tekst je premijerno izveden 1988. godine na Broadwayu te je iste godine nominiran za Pulitzerovu nagradu za dramu.
Od tada je ovaj jedinstven dramski tekst izveden nebrojeno puta po cijelom svijetu, a u glavnim ulogama okušala su se velika glumačka imena poput Kathleen Turner, Williama Hurta, Mela Gibsona, Gerard Depardieua, Anouk Aimee, Sissy Spacek, Sigourney Weaver, Elizabeth Taylor i drugih.
U Hrvatskoj je ovaj tekst praizveden prije dvadeset godina u Teatru u gostima, a uz Anu Karić u ulozi Melisse, u ulozi Andyja nastupali su Relja Bašić, Boris Buzančić i Boro Miholjević.
U najnovijoj produkciji Kazališta Planet Art snažnim glumačkim postavama ovog kazališnog klasika pridružuju se Slavica Knežević i Marko Torjanac koji predstavu potpisuju i kao redatelji te autori dramaturške prilagodbe.
Ljubavna pisma će nam svojom toplinom izmamiti i suzu i osmjeh, ali i poneko sjećanje na velike skrivene ljubavi koje svatko od nas nosi u sebi.
SUBOTA, 20. SVIBNJA OD 16 SATI
Šijanska šuma: "Čarobna šuma bajki"
Waldorfska inicijativa Pula organizira čaroban dan stoga u svojim kalendarima označite 20. svibnja kada će Šijanska šuma postati Čarobna šuma bajki.
Pod pokroviteljstvom Grada Pule i u suradnji s udrugama Udruga Birikina Pula od 2006. i Udruga Čarobnjakov šešir, djeca će se imati priliku vinuti na krilima mašte u svijet bajki kroz lutkarsku predstavu, radionice plesa na svili i hodanja na štulama, vođene igre na otvorenom i slušajući ih u izvedbi naše najpoznatije profesionalne pripovjedačice, Jasne Held!
Jasna Held pripovjedačica bajki, rođena je i živi u Dubrovniku, a putuje i priča bajke za velike i male slušače. Od 1994. nastupa kao pripovjedačica bajki i priča. Godine 2004. sudjeluje na susretu europskih pripovjedača bajki EPOS u Njemačkoj. Nakon toga često nastupa u inozemstvu: Njemačka, Austrija, Velika Britanija, Švicarska, gdje pripovijeda tradicionalne priče i bajke. Renomirani pripovjedački teatar iz Velike Britanije Jasnu Held preporučuje kao jednu od 10 najboljih europskih pripovjedača izvan Velike Britanije. Jasna vodi i radionice za odgojitelje, učitelje, profesore, pedagoge i roditelje, na temu "Umijeće pripovijedanja".
Program manifestacije:
16.00 sati - Waldorfska lutkarska predstava u izvedbi studentice Regionalne waldorfske edukacije Nancy Novković, Udruga Birikina Pula
16.30 sati - radionice "sVile i sVilenjaci" i "Šumski divovi" pod vodstvom Manuele Rossi i Milete Cvijanović, Udruga Čarobnjakov šešir ~ igre "Nekada davno" pod vodstvom odgojiteljica, učiteljica i volontera iz udruge Waldorfska inicijativa Pula
18.30 - pripovijedanje bajki u izvedbi profesionalne pripovjedačice Jasne Held
Prisustvovanje je besplatno i dobrodošla su djeca svih uzrasta (ona odrasla, također).
SUBOTA, 20. I NEDJELJA, 21. SVIBNJA
Novigrad: Park Food Fest
Park Food Fest spaja najbolje od street fooda i show cookinga kako bi ponudio jedinstveno i ukusno iskustvo za sve vrste gurmana. Popularni restorani iz Novigrada i ostalih dijelova Sjeverozapadne Istre predstavit će svoja kreativna jela, spravljena od najsvježijih lokalnih namirnica i poslužena kao gurmanska jela u kojima posjetitelji mogu uživati s nogu.
Uz prekrasan pogled na more i pozitivnu energiju, festivalska atmosfera bit će jednako primamljiva kao i sama hrana. Street food pristup kuhanju na novigradskom Park Food Festu nadilazi ustaljena kulinarska pravila i principe, nudeći potpuno novo, raznoliko i jedinstveno gurmansko iskustvo. Uživajte u okusima sjeverozapadne Istre kušajući jela kojima kuhari predstavljaju modernu i kreativnu stranu istarske gastronomije, ostajući vjerni tradicionalnim principima kuhanja.
Tema proljetnog izdanja Park Food Festa je istarska kuhinja, što znači da vas očekuje širok izbor domaćih jela baziranih na ribi, plodovima mora, mesu, tjestenini i samoniklom bilju. Od podneva do večeri posjetitelji mogu uživati u kulinarskim izvedbama u starogradskoj luci i prekrasnom Parku novigradskih ribara. Uz jela bit će dakako dostupna bogata ponuda bijelih i crnih vina SZ Istre te domaćih craft piva.
Dođite i prepustite se svojim osjetilima u iznimnom ambijentu ovog šarmantnog mediteranskog gradića! Bilo da ste iskusni gurman ili samo želite imati zabavan dan, Novigrad Park Food Fest ne smijete propustiti.
NEDJELJA, 21. SVIBNJA
DC Rojc: TRIO QuRaTo in concert
Udruga RONDO HISTRIAE i Soundpainting platforma Pula 2023. u suradnji sa Savezom udruga Rojca predstavljaju događanje iz "Ciklusa koncerata Nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.4"
TRIO QuRaTo:
Marco QUARANTOTTO
drums/percussions/objects
Magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti - Institutu za jazz glazbu u Grazu, kod sveučilišnih profesora Alex Deutsch, Mandred Josel i Howard Curtis. Na hrvatskoj glazbenoj sceni surađivao je sa glazbenim grupama Nola, Goribor, East Rodeo i T.B.F.
Neven RADAKOVIĆ
Rhodes el.piano/analog synths/objects/voice/fx/live electronics & processing
Rođen je 1978., akademski je dirigent, skladatelj, teoretičar glazbe, glazbenik, performer - umjetnički voditelj i producent Soundpainting platforme Pula.
Miroslav TOVIRAC
el.bass guitar/objects/fx/live processing
Rođen je 1983. i odrastao je u glazbenoj obitelji u Bosanskom Šamcu okružen glazbom. S ocem Ljubišom, gitaristom, već je u ranom djetinjstvu počeo svirati gitaru. Nedugo nakon gitare, započinje svirati i bubnjeve.
Koncert eksperimentalne i improvizirane glazbe
Mjesto: Dnevni boravak DC Rojc Pula
Vrijeme: nedjelja/21/5/2022/21:17
Ulaz je besplatan.
Eksperimentalni trio "QuRaTo" usmjeren je na istraživanje akustičkog, elektro-akustičnog i sintetičkog zvuka, apstraktnih mikroekspresija, narativa i mikrodinamike, te intuitivnih kompozicijskih odnosa i forme u kontekstu skladanja uživo.
Naziv QuRaTo hibridna je složenica triju prezimena glazbenika/skladatelja koji ga čine (Quarantotto/Radaković/Tovirac), a konceptualno (od talijanske riječi "curare", što znači "njegovati") ironizira eksperimentalni proces koji stoji dijamentralno nasuprot onome što u kompozicijskom i bendovskom žargonu podrazumijeva "klasično" skladanje i uvježbavanje glazbenog materijala.
Otkrivanje, otkon od sebe i stilske prepoznatljivosti, prevrednovanje vlastitog glazbenog iskustva i memorije, te prisustvo kao putokaz za prepoznavanje pukotina u vremenu koje vode ka neočekivanom i neidomatskom, neke su od odrednica i preokupicacija ovog sastava.
"Ovo je bend koji ne postoji. Ovo je glazba koja to možda neće biti. Ovo je nešto što se zaboravlja da bi se slušalo, nešto što bi se, eventualno, moglo zaista čuti -"nešto" što je "ništa" - "ništa što je - nezaboravno""
(Neven Radaković, autor)
Koncertna izvedba biti će rezultat umjetničkog istraživanja “IMPROvizije_0.4”, koje se provodi u sklopu umjetničke rezidencije “QuRaTo”, a koja je započela 5.svibnja 2023., i koja u studiju “RONDO” u DC Rojc Pula okuplja trojicu glazbenika/skladatelja, s ciljem mapiranja metodologija i strategija za nove izvedbe, te kreiranja novih performativnih i konceptualnih kompozicija za ex tempore skladanje. Istraživanje i rezidencija su dio programa koje Soundpainting platforma Pula u 2023. godini organizira u sklopu “Ciklusa umjetničkih istraživanja”, i “Ciklusa umjetničkih rezidencija”.
(Tekst: I.I., S.V./ foto: REX arhiva)
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.