Započeo projekt ‘‘Dig it’’

Započeo projekt ‘‘Dig it’’-93882

PROJEKT DRUŠTVA NAŠA DJECA POREČ
Jučer je započeo projekt Društva naša djeca iz Poreča kojim se želi istražiti primjerene načine korištenja digitalne tehnologije u odgoju i razvoju djeteta. Nazvan je ''Dig it'' – riječ u enegleskom razgovornom jeziku znači „razumij”, a u hrvatskom jeziku sugerira da je riječ o suvremenim, digitalnim tehnologijama. Projekt gotovo u cijelosti financijski podržava Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva kroz program ''Mali projekti za bolje sutra''.

Upravo se pripremaju i prve aktivnosti vezane za projekt – radionice koje će trajati do kraja tjedna, na samom izmaku zimskih praznika. Okupljene su dvije dobne skupine djece koja će u parovima slagati vlastite lego konstrukcije prema uputama voditeljice Gabrijele Močibob, a potom uz pomoć kupljenog softwera programirati pokretanje konstruiranih lego oblika. Ove će se radionice ponovno ponuditi u proljetnim praznicima i u ljetnom kampu.

Znamo da su pametni telefoni, tableti, laptopi...u središtu interesa većine djece, da roditelji nerijetko ne znaju da treba postaviti granice i nadzor u korištenju suvremene tehnologije, da se već stvaraju generacije djece ovisne o suvremenim tehnologijama, koja zapostavljaju igru i druženje s vršnjacima u realnom vremenu/prostoru, u DND Poreču željeli su isprobati može li se djeci pokazati kako naprave kojima su opčinjena mogu koristiti kreativnije i na vlastitu dobrobit. Naravno, želi se i potaknuti roditelje da se nauče kako osigurati primjereno korištenje čudesnih naprava, kako bi pospješile, a ne ugrozile razvoj djece.
 
U radu s djecom koristiti će se već oprobana metodologija interaktivnih radionica u kojima se uči kroz zabavu i u suradnji s vršnjacima – djeca će u procesu biti upućena jedni na druge kroz rad u parovima, a svaki dan će na zabavan način sat i pol raditi nešto novo, drugačije, a istovremeno u realnom prostoru i vremenu družiti se s drugom djecom.

Projekt traje do 30. lipnja i uključuje jednu tribinu/razgovaraonicu stručnjaka i roditelja s dvojbama o korištenju suvremene tehnologije, na temelju koje bi se mogli izraditi planovi animiranja djece za STEM područje i osvještavanja roditelja o potrebi usvajanja znanja i vještina nadzora i podrške djeci prilikom korištenja suvremenih naprava, kako bi one pospješile, a ne ugrozile razvoj. Ambiciozne postavke za mali projekt, ali ''Dig it'' je tek početak.

(rex)