Utjecaj Covid 19 krize na svakodnevni život i navike u Istri

Utjecaj Covid 19 krize na svakodnevni život i navike u Istri-105609

OBJAVA REZULTATA ANKETE O COVID-19 U ISTRI
Istraživanje je proveo Centar za istrazivanje tržišta i javnog mnijenja MODUS OPERANDI d.o.o. sa sjedištem u Puli, koji zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu na području istražvanja daje svoj doprinos u borbi protiv COVID-19. Cilj istraživanja je bio utvrditi stajališta stanovnika Istre o COVID-19 krizi.

Brojnost ispitanog uzorka je 843 osoba, a vremensko razdoblje istraživanja bilo je od 3. do 10. travnja 2020. Mi vam donosimo dio pregleda rezultata ankete:

Informiranje u vezi COVID-19 krize:

U ovom razdoblju 76,18% stanovnika Istre informira se putem TV-a, zatim putem online novina i interneta te društvenih mreža.

Zabrinutost:

po pitanju corona virusa 65,52% ispitanika se smatra umjereno ili ozbiljno zabrinuto. Najveći postotak zabrinutih ispitanika su osobe starosti iznad 55 godina. Ako uzmemo u obzir ispitanike po spolu, 70% ispitanih žena je zabrinuto u odnosu na 50% ispitanih muškaraca. Najviše zabrinutih ispitanika je sa područja južne i sjeverne Istre. Ispitanike najviše brinu ekonomski i zdravstveni aspekti, zatim socijalni i obrazovni aspekti. Ekonomski aspekti većim dijelom zabrinjavaju poduzetnike, samozaposlene i freelancere, dok zdravstveni aspekti većinom zabrinjavaju ispitanike u mirovini.

Ograničenja i navike:

Više od polovice ispitanika izlazi iz kuće barem jednom dnevno, a prosječno izlazimo iz kuće svaki četvrti dan. Ispitanici u dobi od 25-54 godine izlazejednom dnevno u najvećem postotku 54,2 % što većim dijelom čine zaposlenici ili poduzetnici. Umirovljenici, studenti i ostali izlaze iz kuće u manjem postotku. Najveći broj ispitanika 72,52% izlazi iz kuće zbog odlaska u kupovinu, zatim zbog odlaska u šetnju ili na posao. Najposjećenija mjesta za obavljanje kupovine su supermaketi i hipermarketi te male trgovine prehrambenih proizvoda.

Poštivanje ograničenja stožera civilne zaštite:

Manji broj ispitanika, točnije 18% smatra da gotovo svi u Istri poštuju ograničenja, dok 63% ispitanika smatra da se u Istri
uglavnom poštuju ograničenja, ali da ih neki ne poštuju. Ostatak smatra da se ograničenja poštuju samo djelomično ili ne poštuju. Većina ispitanika, 88,5% smatra reakciju gradskih i općinskih institucija potpuno ili sasvim adekvatnom. Prosječna ocjena
aktivnosti Stožera civilne zaštite na skali od 1 do 10 iznosi 8,63.

Predviđanja o izlasku iz krize:

Više od polovice ispitanika, 55 % smatra da ćemo početkom ljeta izaći iz trenutne situacije sa Coronavirusom, dok 15,9 % ispitanika smatra da će kriza potrajati do kraja mjeseca travnja. Ostatak smatra da će kriza završiti na jesen ili krajem godine.

(rex)