U Puli obilježen Svjetski dan sepse

U Puli obilježen Svjetski dan sepse-71403

PROBLEM OD NAJRANIJE ŽIVOTNE DOBI DO STAROSTI
Nizom od četiri predavanja u dvorani Circola pulske Zajednice Talijana obilježen je 13. rujna - Svjetski dan sepse. Radi se međunarodnoj javnozdravstvenoj akciji čiji je cilj među javnosti i medicinskom osoblju podignuti razinu svijesti o sepsi čija je incidencija u značajnom porastu. Predavanjima Opća bolnica Pula, u suradnji s Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije (HDMSARIST), pridružila se više od 3800 zdravstvenih ustanova diljem svijeta koje su na inicijativu Svjetskog saveza za borbu protiv sepse obilježile ovaj događaj. Pozdravim govorima skup su otvorile u ime Opće bolnice Pula Irina Pucić, pomoćnica ravnateljice za sestrinstvo te ispred HDMSARIST-a Martina Močenić.

Kroz četiri predavanja liječnika i medicinskih sestra iz pulske bolnice prikazan je problem sepse kroz različita životna razdoblja – od najranije životne dobi do starosti. Pedijatar Mladen Jašić, dr. med., okupljene je upoznao s karakteristikama novorođenačke sepse, dok je glavna sestra Odjela za pedijatriju Sibil Benčić govorila o specifičnostima u procesu rada kod novorođenčeta oboljelog od sepse.

O problemu sepse među kirurškim pacijentima nakon operativnog zahvata govorio je glavni tehničar Odjela za traumatologiju i ortopediju Roberto Licul, dok je rezultate istraživanja o pojavnosti sepse među starijom populacijom iznijela Jasenka Lončarić, glavna sestra odjela za infektologiju. Zaključeno je kako je smrtnost od sepse veoma je visoka, čak do 50 posto, međutim ukoliko se na vrijeme otkrije, šanse za preživljavanje su 80 posto.

Prema statističkim podacima, u svijetu godišnje od sepse oboli između 20 i 30 milijuna ljudi, a umre ih osam milijuna. Iako su danas više nego ikad dostupna cjepiva, antibiotici i intenzivna skrb, u svjetskim razmjerima sepsa gotovo svake tri do četiri sekunde ona odnese jedan život. Podaci o postocima oboljelih i umrlih u Hrvatskoj nisu poznati, no pretpostavlja se da i u nas prati svjetski trend velike smrtnosti. U prošlom desetljeću učestalost sepse povećala se za čak 13 posto, a razlozi za to su pretjerana upotreba antibiotika koja je dovela do razvoja posebnih sojeva bakterija koje su otporne na liječenje. Osim sve veće upotrebe antibiotika te posljedično stjecanja otpornosti na njih, problem je i u sve starijoj populaciji u razvijenijim dijelovima svijeta, te u pothranjenosti i nedostatku osnovne zdravstvene skrbi u slabije razvijenim zemljama. (rex)