KRIZA U ULJANIKU: Tražimo hitan sastanak s upravom Uljanika d.d.

KRIZA U ULJANIKU: Tražimo hitan sastanak s upravom Uljanika d.d.-83116

PRIOPĆENJE IZ JADRANSKOG SINDIKATA
Situacija u Uljanikovim društvima tema je koja zabrinjava istarsku javnost ovih dana, nad brodogradilište su se nadvili crni oblaci neizvjesnosti. Naime, zbog nezavidne financijske situacije u brodogradilištu Uljanik d.d. po prvi će put, prema neslužbenim informacijama, plaća radnicima ići u dva djela, prvi dio u pon. 13. 11. i drugi dio u petak 17.11. 2017. godine.

U međuprostoru trebali bi se namiriti neki od dugova prema kooperantima.

U redakciju Regional Expressa pristiglo je reagiranje Jadranskog sindikata kojeg potpisuje Boris Cerovac. Jadranski sindikat najveći je u Uljanikovim društvima i kao takav traži hitan sastanak s Upravom društva kako bi se razjasnile buduće okolnosti rada.
Priopćenje prenosimo u cjelosti:  

„Povodom stalnih upita članova Jadranskog sindikata, ali i ostalih radnika Uljanikovih društava o stavu Jadranskog sindikata na objave o Uljanikovim društvima i 3. Maj Brodogradilištu koje se zadnjih tjedan dana mogu pročitati u medijima, ovim putem želimo ukazati, kakvo je dosadašnje stanje prema saznanjima predstavnika Jadranskog sindikata, što se radi i stav o tome što raditi.
Posljednje objave u medijima, izazvale su brigu i strah od onoga što nam donosi sutra u radnika, dobavljača materijala, radnika kooperantskih društava itd. Upravo zato moram naglasiti da se plaća u Uljanikovim društvima godinama, gotovo uvijek u dogovorenim rokovima i redovito isplaćuje. Uz manja, a ponekad i veća zakašnjenja podmirivala su se dugovanja prema dobavljačima materijala i vlasnicima kooperantskih društava. Iz više razgovora sa poslodavcem, vođenim u 2017. godini dalo se očekivati pozitivne pomake u poslovanju, što je u lipnju 2017. godine nakon izlaganja predsjednika uprave prihvatila i Skupština Uljanik d.d. Činjenica je da brodogradnja u cijelom svijetu ima faza kada je izražen problem u poslovanju, ali postoje i bolja vremena, što se u zadnje vrijeme očekivalo i u Hrvatskoj brodogradnji.

Natpisi o problemima Uljanika, koji svakodnevno popunjavaju naslovne stranice novina, ponukali su nas u Jadranskom sindikatu da  zatražimo hitan sastanak sa Upravom Uljanik d.d. i raspravimo o svemu što je važno za poslovanje Uljanikovih društava, utjecaj na socijalni status radnika Uljanikovih društava kao i kooperacije i dobavljača materijala.        Poziv za održavanje sastanka je  u današnjem danu upućen članovima uprave Uljanik d.d, a na znanje sindikatima koji djeluju u Uljanikovim društvima. Prethodno, početkom tjedna smo i putem letka Jadranskog sindikata pozvali radnička vijeća svih Uljanikovih društava da ubrzo sazovu skupove radnike i od poslodavca zatraže izlaganje o poslovanju svakog ponaosob Uljanikovog društva, ali da od njih zatraže i iznošenje planova za budućnost.
Ponavljam, sastanku sa upravom Uljanik d.d. tražio sam da prisustvuju i svi ostali sindikati koji djeluju u Uljanikovim društvima. Ovdje moram napomenuti da su članovima Nadzornog odbora Uljanik d.d. Đino Šverko predstavnik SMH-IS i Rajko Kutlača predstavnik SIKD-a, koji zasigurno o nastaloj situaciji u Uljaniku imaju mnogo više informacija od predstavnika Jadranskog sindikata.
Točno je da su predstavnici SMH-IS, Jadranskog sindikata i Sindikata 3.Maj u svibnju 2017. potpisali aneks Kolektivnog ugovora, kojim se ostvario manji pomak u pravima radnika. Alternativa potpisivanju je bio nastavak pregovora koji do današnjeg dana ne bi bili okončan, jer se konstantno sa sindikalne strane od poslodavca tražilo nove modele odredbi KU, bez namjere da se išta dogovori i bez namjere da se sindikalnim akcijama primora poslodavca na nešto. Takav pristup, predstavnicima Jadranskog sindikata nije bio prihvatljiv.
Dakle, zbog često krivih navoda, obavještavam da je Jadranski sindikat većinski sindikat u Uljanikovim društvima, a samo ako se pridruže članovi iz Brodogradilišta 3.Maj, onda je drugi po veličini.

Stoga, tvrdim  da predstavnici Jadranskog sindikata imaju pravo tražiti podatke o poslovanju Uljanikovih društava i utjecati na odluke vezane uz socijalni status radnika, pa time i poslovanje . Očekujemo da uprava Uljanik d.d prihvati prijedlog o održavanju sastanka sa sindikatima, a sastanak zakaže u što kraćem vremenskom periodu.
Smatram da se o problemima treba razgovarati unutar poduzeća, te se i rješenja postojećih problema moraju dogovarati unutar poduzeća. Medijski prostor se treba koristiti onda kada se ne može postići dogovor“ ističe Boris Cerovac u priopćenju Jadranskog sindikata. (N.M.)