Savudrijska batana od djece djeci

Savudrijska batana od djece djeci-114263

SLIKOVNICOM PRENIJETA RIBARSKA TRADICIJA
Udruga ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti „Savudrijska batana – batana salvorina“ izdala je svoju prvu slikovnicu za djecu „Savudrijska batana od djece djeci“.

Nakon objavljivanja knjige More, brod i mnoge priče, koja sadrži svjedočanstva i prikupljena usmena znanja o malom i posebnom plovilu iz Savudrije, Udruga ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti "Savudrijska batana - Batana salvorina" htjela je napraviti novi iskorak i predložiti projekt za djecu koji su osmislila i kreirala djeca s tog područja.
Namjera je bila na jednostavan i zabavan način mališanima prenijeti jedinstvenu ribarsku tradiciju područja koju karakteriziraju tri jedinstvena simbola: savudrijski svjetionik, savudrijske batane i „grue".
Projektu su se pridružili učenici nižih razreda osnovne škole "Galileo Galilei" te područna škola u Bašaniji, u pratnji učiteljica Lorette Giraldi Penco, Carmen Rota i Maure Miloš. Djeca su sudjelovala u didaktičkoj radionici koja se održala na rtu Lako u Bašaniji, gdje su članovi udruge Christian Petretich, Lauro Paoletich i Silvano Pelizzon objasnili karakteristike savudrijske batane, tehniku podvodnog ribolova i druge alate poput parangala i separijole.
Uslijedila je vožnja batanom i aktivno iskustvo promatranja morskog dna kroz staklo.
Djeca su se zatim okušala u veslanju, a na kraju su batanu svi zajedno digli na gruu.
Nakon praktičnog iskustva, u Zajednici Talijana održana je kreativna radionica koju je vodila Tanja Šuflaj, u kojoj su učenici - mali umjetnici naučili izrađivati papirnate brodiće.
Njihovi dojmovi i usvojena znanja pretvoreni su u prekrasne crteže koji ilustriraju ovu publikaciju i koji će potaknuti širenje bogate i važne kulturne baštine među djecom cijele Umaštine, pa i šire.
Zanimanje i oduševljenje učenika Talijanske osnovne škole „Galileo Galilei“ daju naslutiti da će tradicija i nove spoznaje zaživjeti, posebno u mlađim generacijama.
Iskrena zahvala ide učenicima, učiteljima, članovima Udruge i svima koji su se pridružili projektu i dali svoj doprinos.

Projekt je realiziran zahvaljujući sredstvima Grada Umaga. Autorice projekta su Marina Paoletić i Tanja Šuflaj.
Grafičko oblikovanje: Studio Partum, Umag
Udruga ljubitelja mora i kulturnih znamenitosti „Savudrijska batana – batana salvorina“ je osnovana 2013. godine s ciljem zaštite i očuvanja materijalnih i nematerijalnih kulturnih dobara, promicanja kulturnog identiteta, poticanja kreativnog rada među građanstvom s tematikom vezanom uz more i kulturnu baštinu. Udruga aktivno radi na prikupljanju materijala ribarske i kulturne tematike odnosno starih ribolovnih alata i opreme. Sve dosad prikupljeno čini fundus novog muzeja ribarstva u Savudriji. Također, udruga djeluje u smjeru zaštite autohtone „Savudrijske batane“ (tehnika izrade) i njezine snažnije turističke valorizacije. Važno područje djelovanja čine i edukacije o obnovi „grua“ za podizanje brodica (specifičan način čuvanja brodica) prenošenjem znanja i vještina sa starijih na mlađe generacije, kao i izrada suvenira na temu ribarstva. rex