Puležani pobjedom potvrdili prvoligaški status

Puležani pobjedom potvrdili prvoligaški status-95683

PULA 1981 - KVARNER 2010 87:76
Nakon šest poraza u nizu, košarkaši Pule 1981 su večeras dočekali i zasluženu pobjedu, krucijalnu glede zadržavanja prvoligaškog statusa. Slavljem 87:76 protiv fenjeraša Kvarnera 2010 Bijeloplavi su, naime, i matematički osigurali ostanak u Prvoj muškoj ligi, dok će Riječani od sljedeće sezone, nakon podosta vremena, ponovno igrati A2 ligu Zapad. U prilog Puležanima išli su i rezultati direktnih protivnika: Rudeš je izgubio 78:76 u posljednjim sekundama na gostovanju kod Sonik Puntamike, dok je Đakovo poraženo u Zagrebu kod Dubrave konačnim rezultatom 83:72.

Dobro su Puležani otvorili susret, uz četiri uzastopna poena Franka Koljanina poveli 5:2, no gosti odmah rade mini seriju 7:0 i preokreću rezultat (5:9 - 4'). Koljanin pogađa tricu za 8:9, nakon čega ni jedna ekipa ne uspijeva konkretnije se odvojiti i prva četvrtina završava pri rezultatu 23:23, nakon trice Mirka Marića sa sirenom.

Bijeloplavi drugu dionicu otvaraju tricom Kristijana Andabake, u 14. minuti vode 37:32. da bi u 18. minuti semafor pokazivao 44:38. Puležani ne smanjuju ritam i do velikog odmora održavaju prednost od šest razlike (49:43), iako su minutu prije poluvremena imali i +10 (49:39).

Ono što nisu uspjeli u drugoj četvrtini Bijeloplavi uspijevaju u trećoj tokom koje konstantno drže visok ritam u napadu, okrunjen dvjema atraktivnim zakucavanjima Andabake, i agresivnost u obrani te na mali odmor između četvrtina odlaze pri rezultatu 68:52.

No, kako su domaće navijače naučili na učestale drame, ni ovog puta Puležani ne zaključuju susret na vrijeme, već dozvoljavaju Riječanima da se vrate u susret i u 35. minuti nakon koša Salamuna rezultat je 75:71. Ipak, ulog je ovoga puta bio prevelik da bi si puleni trenera Branimira Pavića dopustili grešku u koracima, nakon zatraženog time-outa Bijeloplavi se na teren vračaju maksimalno odlučni i serijom 10:0 odlaze na nedostižnih 85:71 dvije minute prije kraja. Ostatak utakmice bilo je rutinirano odrađivanje posla i nakon posljednje sirene zasluženo slavlje domaćih je moglo početi, uz gromoglasan pljesak s tribina.

Trener Pule 1981, Branimir Pavić, nije krio zadovoljstvo nakon susreta: "S obzirom na značenje utakmice i psihološki pritisak koji je ista nosila sa sobom odigrali smo dobro, na kraju zasluženo pobijedili. Susret smo mogli odvesti u mirniju završnicu, no unatoč neizvjesnoj zadnjoj dionici zadržali smo mirnoću i pored pobjede osigurali i toliko željeni ostanak u ligi".

Sandro Kordiš predvodio je Puležane do pobjede s double-double učinkom od 25 koševa i 13 skokova, Kristijan Andabaka dodao je 16 koševa i 8 asistencija, kapetan Vedran Pušić zabio je 15 koševa uz 9 skokova, dok je Mirko Marić stao na 11 koševa. Kod gostiju iz Rijeke nezaustavljiv je bio Matija Bilalović koji je zabio više od polovice koševa svoje ekipe, ukupno 41. Košarkaši Pule 1981 u sljedećem, posljednjem kolu sezone 2018/19. putuju u Đakovo gdje će snage odmjeriti protiv istoimenog domaćina.

PULA 1981 - KVARNER 2010 87:76 (23:23, 26:20, 19:9, 19:24)

Pula 1981: Stojanović, Jelenković 8, Marinović, Marić 11, Brzica 4, Andabaka 16, Gligorović 1, Kordiš 25, Koljanin 7, Pušić 15; trener: Pavić.
Kvarner 2010: Šamanić 4, Delpin 11, Gustovarac 8, Bilalović 41, Salamun 2, Ćosić 3, Šetka 4, Vucić 3, Juras, Brajdić; trener: Jurković.