Potresi naši svakidašnji

Potresi naši svakidašnji-92788

ZEMLJA PODRHTAVA SVAKOG DANA DILJEM SVIJETA
Živimo u turbulentnim vremenima gdje nas svakog dana na ovaj ili onaj način pogađaju potresi od globalnih geopolitičkih nadmudrivanja preko lokalnih financijsko-poslovnih nedaća pa sve do kućnih, obiteljskih i prijateljskih odnosa. Neke od njih i ne primjećujemo a drugi itekako ostavljaju tragove na nama. Znanstvenici vole reći kako je i naš planet Zemlja u neku ruku živi organizam, i nju pogađaju potresi. Doduše malo drugačije vrste.
Potres definiramo kao vidljivu manifestaciju kretanja, pomicanja, sudaranja tektonskih ploča a može nastati i uslijed udara nekog nebeskog tijela ili vulkanskih erupcija. Potresi mogu biti inicirani i djelatnošću čovjeka, ratna djelovanja, detonacije atomskih bojevih glava, miniranje u kamenolomima.

Gledano na prirodne zemljotrese možemo reći kako ih se svakog dana dogodi preko deset tisuća (!) ali i da su to potresi koje ne osjećamo i detektiraju se samo osjetljivim senzorima. Preko tri četvrtine potresa događa se uz istočnu obalu Australije, Novi Zeland, Indoneziju i Polineziju, Japan Aljasku pa niže prema jugu uz obale Tihog oceana s kulminacijom uz zapadnu obalu južne Amerike. Tu svojevrsnu arenu potresa nazivamo „Vatreni pojas Tihog oceana“.

Ni drugi dijelovi planeta nisu pošteđeni, ima ih i kod nas, na sreću sa nikakvom ili sa minimalnom materijalnom štetom, no pamtimo i razorne potrese u ne tako dalekoj prošlosti na Balkanu a posebice je bio smrtonosan onaj u Skopju prije šezdesetak godina. Čovjek se prilagodio podrhtavanju Zemlje te danas gradimo objekte koji su potpuno imuni na male, srednje i dio jačih potresa. Pogledajte animaciju svih zabilježenih potresa diljem svijeta u vremenu od 2001. do 2015. godine koju su napravili NOAA, NWS i PTWC. Na animaciji su potresi prikazani kronološkim redom, veličina kružića predstavlja snagu potresa a bojom je prikazana dubina ispod površine na kojoj se potres dogodio.

(Marino Tumpić)