Osniva se Mreža za inkluzivnu zajednicu

Osniva se Mreža za inkluzivnu zajednicu-63685

JAČANJEM KAPACITETA DO SOCIJALNE UKLJUČENOSTI
Na konferenciji za medije koja je održana danas u Komunalnoj palači najavljeno je osnivanje Mreže za inkluzivnu zajednicu u sklopu europskog projekta “Jačanjem kapaciteta do socijalne uključenosti”. Riječ je o projektu kojega Grad Pula provodi u partnerstvu s Udrugom za promicanje stvaralaštva Art studio i Društvom sportske rekreacije UPAS-om.

„Cilj je senzibilizirati i udruživati građane i udruge civilnog društva kako bi se zajedničkim aktivnostima, uz neizostavnu veliku potporu Grada Pule, zadovoljile potrebe najosjetljivijih skupina građana. Ovaj je projekt svijetli primjer kako se uz podršku Grada, koja nije bila temeljena na financijskom aspektu, mogu ostvariti kvalitetni pomaci“, istaknula je pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Pule Irena Peruško, nadodavši kako je Grad Pula društveno odgovorna uprava koja iznimno vrednuje volontarizam, a posebice inkluzivni oblik volontiranja. Osim toga, Peruško je pohvalila i dosad realizirane aktivnosti u sklopu projekta, kao i Priručnik o inkluzivnom volontiranju.

Voditeljica projekta Jovana Prusac-Fabris iz Udruge Art studio istaknula je kako je projekt na samome kraju provedbe te da će se sutra održati inicijalni sastanak s organizacijama civilnog društva na kojemu će se oformiti Mreža za inkluzivnu zajednicu, s više od 20 organizacija civilnog društva. „Organizacije će tom prigodom potpisati Povelju kojom će iskazati spremnost da u svoje buduće aktivnosti, kao volontere, uključuju osobe s invaliditetom“, istaknula je  Prusac-Fabris,nadodavši kako cijela priča ide u pravcu osnaživanja lokalne zajednice za inkluzivno volontiranje.

Cilj projekta je osnažiti male organizacije civilnog društva u lokalnoj zajednici za prijavu na Europski socijalni fond, osnažiti ih za upravljanje volonterima, razvijati inovativne umjetničke i sportske volonterske programe za osobe s invaliditetom te promicati primjere dobre prakse. Na tragu tome, Prusac Fabris nabrojala je nekoliko bitnih aktivnosti koje su se provodile u sklopu projekta. „Istaknula bih edukacije namijenjene organizacijama civilnog društva, edukaciju o upravljanju volonterima, zatim manifestaciju Sportsko jutro te likovnu koloniju u koju smo, kao i u ostale aktivnosti, uključili osobe s invaliditetom kao volontere“, pojasnila je voditeljica projekta,osvrnuvši se na najznačajniju aktivnost u sklopu projekta – na priručnik s primjerima dobre prakse „Želim volontirati“.

„Cilj je ove Mreže pružiti osobama s invaliditetom pravo na jednakost kroz aktivno uključivanje u život zajednice“,  kazao je predstavnik UPAS-a Ozren Catela, naglasivši kako osobe s invaliditetom imaju jednaka prava kao i svi ostali naši sugrađani.

Projekt „Jačanjem kapaciteta do socijalne uključenosti“ sufinanciraju Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, u sklopu Operativnog programa 2007.-2013., i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Ukupna vrijednost projekta je 182.428,00 kn.