Okrugli stol:  “Unaprjeđenje mentalnog zdravlja- izazovi i mogućnosti”

Okrugli stol:  “Unaprjeđenje mentalnog zdravlja- izazovi i mogućnosti”-76695

DAN OTVORENIH VRATA DNEVNOG BORAVKA ZA OSOBE S MENTALNIM OŠTEĆENJEM
4. travnja 2017. održani su Dani otvorenih vrata Dnevnog boravka za osobe s mentalnim oštećenjem, Pula.  Posjetitelji su imali priliku razgledati prostor boravka, upoznati se s aktivnostima koje se u boravku odvijaju te dobiti informacije o samoj usluzi boravka.

Tim je povodom održan i okrugli stol na temu "Unaprjeđenje mentalnog zdravlja- izazovi i mogućnosti" u prostorima Dnevnog boravka za osobe s mentalnim oštećenjem, Pula, Veli Jože 22.

Na okruglom stolu su prisustvovali i o navedenoj temi raspravljali: voditelj odjela psihijatrije Ivica Šain, dr.med., v.d. ravnateljice Centra za socijalnu skrb Sandra Milošević, glavna sestra ispostave Pula Doma zdravlja Đej Vitasović i ravnateljica Doma za odrasle osobe Vila Maria Vesna Sperath.

U raspravi su sudjelovali i drugi stručni djelatnici koji su svojim iskustvom u radu doprinijeli na uočavanju problema, a to su socijalna radnica na odjelu psihijatrije OB Pula Ivana Sokolov, socijalna radnica Centra za socijalnu skrb Marina Horvat, radni terapeut Erika Todorić voditeljica dnevnog boravka te roditelji korisnika boravka.

Cilj okruglog stola bio je detektirati probleme na području mentalnog zdravlja s kojima se u radu svakodnevno susrećemo i pronaći rješenja za iste, a sve u svrhu unaprjeđenja skrbi za osobe s mentalnim oštećenjem.  Važan faktor imaju i obitelji osoba s psihičkim problemima i kao takvima bitno je i njima pružiti podršku i pomoć kako bi se što lakše nosili sa svojom svakodnevnicom, pomoglo im se u davanju informacija na jednom mjestu, kaže voditeljica boravka Erika Todorić.

Zajednička suradnja, bolji međusobni kanali komunikacije, prevencija hospitalizacija, korištenje izvaninstitucijonalne usluge, sprečavanje/odgađanje dugotrajnog smještaja u Dom, pomoć i podrška obitelji, što duži ostanak u primarnoj okolini, samostalniji i funkcionalniji život, bili su zajednički zaključci na kraju rasprave, i to je nešto što se može učiniti sa postojećim resursima i kapacitetima koje pojedine institucije imaju, dodaje voditeljica.

Radom u Dnevnom boravku napominje kako iskustvo pokazuje da je uvelike potreban i rad s obitelji osoba s mentalnim oštećenjem, u vidu podrške i savjetovanja. Iz toga je proizašla ideja o savjetovalištu u boravku.

Kapacitet boravka je 20 osoba, a trenutno uslugu prima  11 korisnika. U boravku se pružaju usluga njege i brige o zdravlju, usluga prehrane, usluga radne terapije, psihosocijalna podrška. Boravak, kao nova socijalna usluga, podiže standard kvalitete života osobama kojima je namijenjena.

To  je mjesto susreta i druženja te nudi redovne kreativne i radne aktivnosti (što ovoj strukturi korisnika uvijek nedostaje). Korisnici će moći ovdje vježbati savladavanje svakodnevnice (samozbrinjavanje u području njege, brige o zdravlju, kuhanje i sl.).  

Ciljevi Dnevnog boravka su: razvijati i poticati samostalnost u svakodnevnom životu; prepoznati očuvane sposobnosti korisnika i razvijati ih; zajedno s korisnicima napraviti dnevnu strukturu dana; biti podrška u savladavanju životno - praktičnih aktivnosti (npr. kuhanje), spriječiti česte hospitalizacije i sl. U radu boravka sudjeluju: radni terapeut, njegovateljica, socijalni radnik, medicinska sestra, (po potrebi i psiholog).

Korisnici su vrlo zadovoljni uslugama koje boravak pruža. Uz opuštenu atmosferu druže se i razvijaju osjećaj i brigu jedni za druge, osvještavaju svoje sposobnosti te ih nadograđuju novim znanjem i vještinama.  Korisnici boravka postali su privržena grupa koja svakim danom napreduje i savladava poteškoće s kojima se susreću. Boravak radi s korisnicima od ponedjeljka do petka u vremenu od 7 -15- sati. Zainteresirani za ovu uslugu se mogu javiti:

Kontakt osoba: Erika Todorić

E: dnevni.boravak@dom-vilamaria.hr;  M: 091/317 8801

(rex)