Građanska inicijativa „Čist zrak, duga ljubav“, predstavnik udruge Kriznog Eko Stožera Marišćina Josip Katalinić, saborski zastupnik prof. Slaven Dobrović i Dušica Radojčić iz Zelene Istre, održali su juč..."/>

Održan okrugli stol na temu ŽCGO Kaštijun

Održan okrugli stol na temu ŽCGO Kaštijun-104219

OKRUGLI STOL JE ORGANIZIRALA GRAĐANSKA INICIJATIVA "ČIST ZRAK, DUGA LJUBAV"
Građanska inicijativa „Čist zrak, duga ljubav“, predstavnik udruge Kriznog Eko Stožera Marišćina Josip Katalinić, saborski zastupnik prof. Slaven Dobrović i Dušica Radojčić iz Zelene Istre, održali su jučer, 20.02.2020. u bivšoj školi u Vinkuranu, raspravu na temu problematike nesnosnog smrada i negativnog utjecaja na okoliš jedina dva aktivna županijska centra za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj – Kaštijuna i Marišćine.

U uvodnoj riječi Bojan Blagonić iz inicijative „Čist zrak duga ljubav“ je u kratkim crtama izložio trenutno stanje sa ŽCGO Kaštijun i zamolio goste da prenesu njihova iskustva te nova saznanja i informacije oko situacije na Marišćini i izgradnji novih centara koji se planiraju u Republici Hrvatskoj. Profesor Slaven Dobrović informirao je o njegovim iskustvima dok je obnašao dužnost ministra zaštite okoliša i prirode kao i o stručnom aspektu problematike MBO postrojenja i sustava gospodarenja otpadom. Josip Katalinić govorio je o povijesti borbe Kriznog eko stožera Marišćina te o tome što namjeravaju činiti kako bi se problem riješio.

Svi su se složili kako je najvažnija komponenta rješavanja problema smrada u posebnom odvajanju bio otpada i njegovom kompostiranju, što su komunalna poduzeća dužna učiniti sukladno važećim direktivama EU i Zakonu o održivom gospodarenju otpadom. Poseban naglasak u raspravi je bio na upravno-pravnoj problematici i nezadovoljstvu jer se ne poštuju pozitivni zakonski propisi i procedure te podzakonski akti koji reguliraju rad županijskih centara za gospodarenje otpadom bez ikakve odgovornosti i posljedica.

Komentirajući predviđene buduće investicije ŽCGO-a Kaštijun u iznosu od 32 milijuna kuna a koje se prvenstveno odnose na suzbijanje emisije smrada, zaključeno je kako je prvenstveni razlog ovih visokih dodatnih troškova katastrofalno odabrana lokacija i blizina naseljima te da se ovim novim investicijama ide upravo u suprotnom smjeru od onog koji predviđa stvaranje manje otpada i povećanje postotaka selektiranog otpada, a što su dužni napraviti sukladno važećim EU direktivama.

Diskutiralo se također o načinu kako riješiti problem loše transparentnosti u dijeljenju informacija od interesa za javnost o radu županijskih centara Kaštijun i Marišćina a posebno o načinima mjerenja i praćenja emisija u okoliš.

Pored navedenih tema, dotakli su se prisutni i problema predviđene sušare fekalnog mulja na istoj lokaciji gdje je i ŽCGO Kaštijun, najnovijeg zaduženja županijskog centra Kaštijun, mikročestica i otpadnih voda.

Na kraju je zaključeno kako je većina problema i rješenja za oba županijska centra vrlo slična i dogovorili se da zajedničkim snagama nastave aktivnosti kojima bismo olakšali život i rad žiteljima u blizini oba centra i doprinijeli tome da se smanji negativni utjecaj centara na okoliš. Neće se odustati dok ne bude zrak čist!

(rex)