Obilježen Svjetski dan osoba sa stomom

Obilježen Svjetski dan osoba sa stomom-100848

VAŽNO JE RANO OTKRIVANJE RAKA DEBELOG CRIJEVA
Liga protiv raka Pula u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo i Medicinskom školom upriličili su jutros javnozdravstvenu akciju na Gradskoj tržnici u Puli. Ovaj dan obilježava se u cilju potpore udruzi osoba sa stomom te u obavještavanju javnosti o teškoćama ovih osoba, među kojima najveći udio imaju oboljeli od raka debelog crijeva. Ujedno se želi i svratiti pozornost javnosti na potrebu širenja znanja o raku debelog crijeva, njegovom nastanku i mogućnostima sprječavanja.

Obilježavanje ovog dan prilika je i da se podsjeti na važnost odaziva na Nacionalnini program za rano otkrivanje raka debelog crijeva kako bi spriječili njegovu pojavu te time i ugrađivanje stome.

Rak debelog crijeva je vodeće sijelo raka u ukupnoj populaciji u Istarskoj županiji i RH te u zemljama središnje i istočne Europe. U Istarskoj županiji od raka debelog i završnog crijeva prosječno godišnje oboljeva 158 osoba (93 osobe muškog spola i 65 ženskog) i umire 100 osoba (62 muškog, 38 ženskog spola). U ukupno oboljelima od raka, rak debelog i završnog crijeva čini 15%, a slijede rak pluća s oko 13%.

U Istarskoj županiji (i Hrvatskoj) stope incidencije i smrti zbog raka debelog i završnog crijeva i dalje su visoke. Po standardiziranoj stopi smrtnosti od ovog raka RH je nažalost na drugom mjestu u EU (30,4/100.000), iza Mađarske. U Istarskoj županiji su stope smrtnosti malo niže od hrvatskih (oko 25), ali previsoke u odnosu na prosjek EU (18). Osnovni razlog za visoku smrtnost u RH je kasno otkrivanje - u trenutku dijagnoze manje od 20% raka debelog i završnog crijeva je lokalizirano (u SAD-u 40%). Za usporedbu rak dojke otkriven je u lokaliziranom stadiju u RH kod 45% žena.

Svatko može oboljeti od raka debelog crijeva. Samo oko 20-25% oboljelih ima pozitivnu obiteljsku anamnezu (kolorektalni karcinom u obitelji, obiteljske polipoze i slični sindromi) ili osobno imaju bolest crijeva koja pogoduje razvoju raka (ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest). Međutim 75-80% oboljelih nije imalo rak u obitelji, već je jedini rizični čimbenik kod njih bila dob. Naime, rizik od razvoja raka debelog crijeva znatno raste nakon 40. godine života, a 90% svih kolorektalnih karcinoma otkrije se u osoba starijih od 50 godina.

Spori proces tijekom kojeg se dobroćudne tvorbe (polipi) pretvaraju u rak debelog crijeva pruža jedinstvenu mogućnost  za sprečavanje i rano otkrivanje promjena. Redovitim preventivnim pregledima otkrivaju se i odstranjuju polipi te time sprječava rak.

Kolorektalni karcinom nevidljiv je i tihi ubojica: mnogi, koji imaju početne oblike te bolesti, nemaju nikakvih smetnji i misle da su zdravi, jer se bolest dugo razvija bez ikakvih znakova. Upravo je za zdrave osobe osmišljen Nacionalni program kojem je glavni cilj otkriti i odstraniti polipe te time spriječiti rak.

Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva počeo je u Istarskoj županiji u siječnju 2008.g. Zavod za javno zdravstvo Istarske županije šalje na kućne adrese osobama oba spola u dobi 50 do 74 godine pozive za uključivanje u Program. U tijeku je četvrti ciklus pozivanja koji će obuhvatiti osobe rođene 1945. - 1969. godine.  Osobe koje su već bile testirane u prošlom ciklusu,  dobit će kuvertu s materijalima za slanje uzoraka stolice automatski po isteku dvije godine. Svi ostali koji se žele uključiti mogu to učiniti pismeno kuvertom s plaćenom poštarinom (slanje potpisananog pristanka) ili besplatnim telefonskim pozivom na  0800 202 000. Na kućnu adresu Zavod će im poslati sav potreban materijal te upute za uzimanje i dostavu uzoraka stolica. Materijal, poštarina i telefonski pozivi su za korisnike besplatni.

Na besplatnom info-telefonu Zavoda 0800 202 000 od ponedjeljka do petka od 12 do 15 sati medicinske sestre daju informacije o Programu, primaju zahtjeve za uključivanje u program i slanje potrebnog materijala, pružaju stručnu pomoć u provedbi svih koraka u programu.

Odazovite se pozivu na testiranje krvi u stolici. Nazovite besplatni telefon Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, broj 0800 202 000 (ponedjeljak – petak, 12-15 sati).

(Rex/foto:Elvis Malagić)