„Nadam se da će se utvrditi da nije bilo kršenja zakona!“

BULIĆ O PRIJAVI SIK-A GRADA I JAVNIH PODUZEĆA
Nedavni posjet krim policije pulskim gradskim poduzećima, tragom prijave Sindikata Istre i Kvarnera se personalizira, te se u medijima spominje kako iza prijava stoji Bruno Bulić, što nije istina, napomenuo je Bulić na današnjoj tiskovnoj konferenciji u sjedištu SIK-a u Puli. Prijave zbog sumnje u više nezakonitih postupaka Grada Pule i pojedinih javnih poduzeća podnesene su od strane Sindikata Istre i Kvarnera Općinskom državnom odvjetništvu, Poreznoj upravi i Državnom inspektoratu, a Bulić je potvrdio da su obuhvaćeni i slučajevi Manjgure, Valmarina, zapošljavanja pročelnika i projekta Pula Non Stop.
Istaknuo je kako je štrajk koji je održan u gradskim poduzećima, za koje ih jedinica lokalne samouprave tuži zbog „nelegalnosti“ , bio itekako uspješan iako ga se htjelo prezentirati kao „fijasko“. – Vodovod je dobio 2,5 tisuće kuna božićnicu i Javna vatrogasna postaja Pula, djelatnici Tržnice i Pulaparkinga dobili su dvije tisuće kuna božićnicu, a djelatnici Herculanee 500 kuna iz poslovanja 2009. godine. Jedini gubitnik, nažalost je Pulapromet, istaknuo je Bulić.Od Državnog odvjetništva i Porezne uprave zatraženo je da se izvrši inspekcija rada u tom gradskom poduzeću. Od Općinskog državnog odvjetništva u Puli tražili su da preispitaju poslovanje Grada obzirom da su znatna sredstva, kako tvrdi Bulić, otišla „čudnim projektima“, dok je istovremeno iz Grada došao naputak da se ne isplaćuju božićnice, iako je to suprotno kolektivnim ugovorima. Zatraženo je i da se izvrši nadzor komunalnih poduzeća, obzirom da u Planu poslovanja istih nisu bila predviđena sredstva uplaćivana u agencije koje se bave promidžbom. Zatražen je i nadzor poslovanja Pulaprometa, jer su prema nalogu Grada, kako stoji u prijavi, počinjeni propusti radi opravdanja neisplate božićnica. Inspekciji rada prijavljeno je pak nepoštivanje Zakona o radu i Zakona o zaštiti na radu, a navodno je Porezna uprava utvrdila povrede propisa i pokrenula prekršajni postupak, a isto je i u slučaju inspekcije rada.
Zatraženo je da se ispita zakonitost rada sakupljanja smeća za vrijeme blagdana, obzirom da nisu bili zadovoljeni zakonski preduvjeti i uvjeti zaštite na radu – a pritom je mislio na gradonačelnika Borisa Miletića, pročelnike te direktore javnih poduzeća. Tu prijavu je inspekcija rada odbila kao neosnovanu. – Ili dotične osobe imaju tu dozvolu za rad ili je Inspektorat preskočio zakonsku regulativu, napomenuo je Bulić.
Napomenuo je kako je agencija Manjgura kvalitetno odradila svoj dio posla te kako je SIK tek u lipnju ove godine dobio pristup elektronskim medijima kako bi pojasnio svoje zahtjeve i stavove, a isto je zatraženo u siječnju.
Napomenuo je kako je danas završeno kolektivno pregovaranje u Herculanei, te je plaća povećana za 2% s prvim danom srpnja 2010., što je malo, ističe Bulić, no malobrojne su i situacije bilokakva povećanja plaća u Istri i Primorsko –goranskoj županiji.
Bulić je dodao kako se nada da će se utvrditi kako nezakonitih radnji nije bilo, jer besmislena je ova situacija „oni nama tužbe, mi njima inspekcije!“. (K.H.)