Možemo li danas piti vodu iz špine?

Možemo li danas piti vodu iz špine?-65320

RAZGOVOR: DEAN STARČIĆ (DIREKTOR VODOVODA)
U Puli je od petka na snazi preporuka preventivnog prokuhavanja vode zbog kvara koji se dogodio u noći s četvrtka na petak od kada smo dobili veći broj upita zabrinutih građana. Službeni rezultati ispravnosti vode očekuju se sutra, a kakva je voda danas i imamo li razloga za bojazan, pitali smo direktora pulskog Vodovoda Deana Starčića koji nije izrazio bojazan u ispravnost vode ali i naglasio da službenu potvrdu o njezinoj ispravnosti daje Zavod za javno zdravstvo Istarske županije.

Pitku vodu koja se ne mora prokuhavati građani mogu nabaviti iz cisterni na Zlatićevom trgu, u Banovčevoj ulici ispred osnovne škole Veruda te iza Konzuma i u Kupelwieserovoj ulici. Autocisterna je na raspolaganju potrošačima na svakoj lokaciji po sat vremena od 11 do 19 sati ili prema pozivu na broj 529-972.

U nastavku pročitajte cjeloviti razgovor sa direktorom Vodovoda.

Pojasnite nam o kakvom je kvaru riječ i kako je došlo do propusta u funkcioniranju sustava? Postoji li odgovornost radi propusta?
U noći sa 4. na 5. veljače došlo je do kvara na daljinskom upravljanju regulacionog ventila, te do naglog podizanja protoka u magistralnoj cijevi koja dovodi vodu iz vodospreme „Monte Šerpo“ u vodospremu „Vidikovac“.
Dispečer koji rukovodi sustavom  nakon što je uvidio da daljinska kontrola ne radi ispravno preuzeo je ručno upravljanje ventilom.

Koliko je ovakav kvar očekivan, uobičajen, čest, bezazlen?
Ovo nije uobičajen kvar,  ni jedan kvar na vodovodnoj mreži nije bezazlen, jer  upravljamo vodovodnom mrežom.

Koliko opasna može biti voda ukoliko je građani ne prokuhavaju?
Mjera prokuhavanja poduzme se u slučaju svih odstupanja rezultata analiza od propisanih (Pravilnikom o parametrima sukladnosti i metodama analize vode za ljudsku potrošnju, NN 128/13; 141/13; 128/15) kao preventivna mjera.
Za konačne rezultate, naročito za mikrobiološka ispitivanja potrebno vrijeme je 72 sata. Zbog zaštite zdravlja potrošača za vrijeme trajanja ispitivanja potrebno je propisati takvu zaštitnu mjeru.
Kod  zamućenja nije pravilo da je takva voda i mikrobiološki onečišćena, u tom slučaju konzumacija neprokuhane vode ne utječe na zdravlje konzumenta.

Da li je obavijest o potrebi prokuhavanja poslana i bolnici, vrtićima, školama...?
Obavijesti  se redovito šalju centru 112, te svim medijima, redovito kontaktiramo sa svim institucijama, posebno sa bolnicom.  Svaka obavijest je na našoj web stranici, svi građani mogu ostaviti svoji email u našoj bazi podataka na taj način će dobiti informaciju isti trenutak kada je i objavljena na webu.

Da li je bilo poziva i prijava građana o zamućenju?
U petak, 5. veljače građani su dojavljivali zamućenja prema dispečerskom centu.

Na što se točno testira voda?  
Voda za ljudsku potrošnju ispituje se na propisane parametre prema  Pravilniku o parametrima sukladnosti i metodama analize vode za ljudsku potrošnju, NN 128/13; NN 141/13; NN 128/15. Mjesečni izvještaji se nalaze na našoj  web stranici.

Kakva je situacija s vodom danas?
Mutnoća je sanirana još u petak popodne, ispiranjem sustava na hidrantima. Sukladno zakonskim propisima učinkovitost poduzetih mjera mora potvrditi službeni laboratorij Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, koji je u subotu , 6. veljače uzeo uzorke vode iz vodovodne mreže. Vrijeme potrebno za sva ispitivanja je 72 sata, stoga se službeni rezultati ovlaštenog Županijskog zavoda očekuju u utorak, 9. veljače. Sukladno tome i preventivne mjere prokuhavanja ostaju na snazi do objave prestanka navedenih mjera. Mutnoćom je uglavnom bilo zahvaćeno središte grada, Monte Zaro, područje oko  Nazorove ulice, područje Kaštanjera, te neka područja na Stoji.

(rex/Razgovarala: Doris Floričić/foto arhiva)