Marino Baldini, intervju sa kandidatom za župana koalicije SDP-HSU-HSS-SDSS-IL

Marino Baldini, intervju sa kandidatom za župana koalicije SDP-HSU-HSS-SDSS-IL-78070

KANDIDATI ZA ZAMJENIKE LJERKA PERUŠKO I RADOVAN CVEK
Regional Express u petak, 19.svibnja objavljuje i posljednji, treći intervju sa kandidatom za župana Istarske županije, Marinom Baldinijem ( koalicija SDP-HSU-HSS-SDSS-IL).  Zahvaljujemo na odgovorima!

Zbog čega ste ušli u politiku i kada? Kakve su Vaše ambicije i htijenja? 
Politika me zanimala od ranih srednjoškolskih i studentskih dana, ali manje od glazbe, svirao sam klavijature i kontrabas. U vrijeme studija arheologije i povijesti umjetnosti postupno sam prestao svirati i sve više pratio film, kazalište. Toliko sam odlazio u Kinoteku da su mi nakon par godina omogućili besplatan ulaz i sjedenje na tri izdvojene fotelje rezervirane za filmske kritičare. Negdašnji fond kinoteke bio je fantastičan, od najranijih nijemih filmova, američke, njemačke, danske i drugih kinematografija, do one gruzijske, češke, poetskog realizma, neorealizma. U to sam se vrijeme aktivnije počeo baviti politikom. Jedne sam godine bio predsjednik, a druge vodio kulturu u Klubu Istrana u Zagrebu na legendarnoj adresi Ilice 13.

Da li se u političkom spektru svrstavate desno ili lijevo?
Smatram kako je vođenje brige o ravnopravnosti, jednakosti za sve, borbi za radnička prava, općem pravu svakoga da pristupi obrazovanju, socijalnim pravima, jedan od temelja za bavljenje politikom, što me svrstava u lijevi centar.

Kako danas gospodarski, kulturno, turistički vidite Istarsku županiju i tko je za takvo stanje zaslužan?
Za današnje stanje zaslužne su generacije prije nas, ali na poseban način posljednjih četvrt stoljeća. Postigli smo mnoge pozitivne rezultate, ali se također naziru temelji velikih problema koji će se povećavati ukoliko odlučno ne pristupimo njihovom rješavanju. Uz veću suradnju političkih i svih drugih društvenih aktera moglo bi se na području Istre učiniti više za gospodarski, kulturni, pa tako i turistički razvoj, daljnjoj potpori onoga u čemu smo bili uspješni, ali i podizanjem zapostavljenih ili zaboravljenih aktivnosti koje su nam veoma potrebne.

Koja je po Vama goruća tema u IŽ-ji i kakav je vaš stav prema tome?
Gorućih tema ima čitav niz. Od onih gospodarskih koje spominju mediji, do zanemarenih, a vezanih uz potrebu većeg jačanja prometa, posebno željeznice, spajanja na EU koridore, veće potpore malom i srednjem poduzetništvu na onim područjima koja još nisu zastupljena (a to je većina mogućih aktivnosti), kako bi se kroz rast radničkih prava socijalni sustav i čitavo društvo dugoročno mogli održati u rastu i razvoju. Smatram da istarskom društvu nedostaje veća politička suradnja i dogovor u ostvarivanju prioriteta koje treba postići kroz podizanje političke kulture, kao i veća pomoć onima koji nam omogućavaju stotine projekata primjerice od europskog novca, a gotovo su zaboravljeni u društvu.

Zbog čega u politici Istre nije zastupljeno više žena?
Žene su nedovoljno zastupljene u politici, pa se formalno pokušava zadovoljiti taj kriterij. Međutim, i u tome je vidljivo kako se tim putem često ne može doći do ozbiljnih rezultata, jer u predstavničkim, posebno izvršnim funkcijama, zastupljenost žene ide ispod tih kriterija. Ima nekih sredina i stranaka koje su u tome nešto uspješnije održavajući paritet barem u predstavničkim funkcijama iako je tradicionalno broj kandidatkinja znatno manji od onoga kandidata. To je primjer koji bi vrijedilo slijediti i širiti prema izvršnim i drugim funkcijama u društvu. Generalno, bez povećavanja prava žena, teško je postići veći razvoj suvremenog društva.

Diraju li Vas osobno zli komentari i jezici? Negativnosti?
Nekada me to veoma diralo i snažno uvjetovalo. Vremenom (trebala su mi desetljeća), postao sam svjestan kako je pravi odgovor ne samo pomirljivost već i davanje pozitivnog primjera, ne u smislu raznih mjera koje bi predvidio zakon koliko u izbjegavanju nepotrebnih zamki jer je svako ozbiljno djelovanje iznad toga i daje pozitivne rezultate. Osim toga, moramo biti podložni kritici, pa makar u njoj počesto bude zlih jezika. S tim se moramo na neki način ponositi i etički dopustiti, jer nemogućnost iskazivanja takvih komentara, posebno na javne osobe, bila bi još gora od kolateralnih negativnosti.

Koje Vas kvalifikacije čine najboljim kandidatom?
Borba za jednakost koja u suradnji s što širim frontom u društvu postupno daje rezultate. Želja za zajedničkim radom i što širim uključivanjem građana u razvoj društva, primjena onih uspjeha koje smo sami postigli ili vidimo da drugdje a još nismo niti pokušali da ih primijenimo na čitavo istarsko društvo.

Kako gledate na situaciju u nogometnom klubu NK Istra 1961?
NK Istra 1961 jedan je od istarskih prvoligaša, ali jedini u nogometu. U drugim sportovima postižemo izuzetne rezultate, primjerice u ženskoj odbojci, ali i mnogim drugima. Osvajamo čak olimpijske i svjetske medalje. To je sve veoma značajno i dobro je održavati vrhunski nogometni klub ukoliko si to Pula i Istra mogu dugoročno priuštiti. Ne smijemo zaboraviti na mlade, ali i najstarije, potrebu razvijanja kraljice sportova, okolnosti da nemamo olimpijskog bazena nigdje u Istri, da nedovoljno ulažemo u sport i rekreaciju za naše građane, posebno za potrebe djece do punoljetnosti.

Koje je vaše dosadašnje radno iskustvo? Ukratko!
Radio sam u poljoprivredi, nekoliko sezona u turizmu različite poslove od restorana do recepcije, vodio sam kulturne institucije (direktor muzeja i slično), i radio razne kulturne aktivnosti, među kojima i veliki broj umjetničkih izložbi, posebno suvremene tematike, bio sam dva puta načelnik i zastupnik u EU parlamentu. Dovršavam knjigu s istarskom kulturno povijesnom tematikom, dovršio sam rad na filmu o istarskim freskama koji će se uskoro emitirati na HTV-u,  i trenutno u javnim prostorima radim na postavljanju nekoliko skulptura u Istri i izvan poluotoka, ali se bojim da će potonje aktivnosti još malo morati pričekati.

Tko vam pruža najveću potporu u političkim aktivnostima?
Trenutno obitelj, ali i dobri ljudi iz stranke, kao i izvan nje.

Možete li izdvojiti knjigu ili film ili susret koji vas se posebno dojmio?
Bilo bi toga mnogo, ali svakako više iz poezije nego beletristike, manje poznatih filmova koji su često povezani s umjetnošću, a vrlo rijetko iz velikih produkcija. Susreti koji se me se dojmili nisu često javna već intimna stvar. Autor odlučuje u kojoj će mjeri postati javna, kao primjerice kada se dogodi umjetnička atribucija, kao iznimno zadovoljstvo koje na žalost previše često ostaje nepoznato široj javnosti, bez obzira radi li se o suvremenim, povijesnim tematikama ili osobi odnosno spoznaji punine poruke koju predstavlja.

Koji sport pratite i za koje sportske klubove navijate?
Nemam vremena za praćenje sporta. Nekad sam igrao aktivno nogomet i rukomet, desetak godina i među veteranima. U mladosti sam navijao za Hajduk, onu sjajnu generaciju koja je harala Yu nogometom, pratio sam neke velike uspjehe Cibone sa tribina, ali i Dinama, manje atletiku, neka svjetska prvenstva u ženskoj odbojci i druge sportske manifestacije među kojima neke u susjednim zemljama.

I za kraj glazbena želja/omiljeni bend/ i poruka za birače?
Volim suvremenu glazbu, ali i onu starijih razdoblja. Mnoge sastave i jazzere od početka, bluz, rock, punk, osamdesete i tu pomalo zastaje moj interes iako povremeno imam priliku slušati izuzetne izvođače i kreatore koji sami izrađuju instrumente, ponekad iz veoma neobičnih materijala, ali uz profesionalnu visoku razinu registracije zvuka postižu iznimne studijske rezultate.

Ako me glasači odluče većinski podržati siguran sam da ih neću iznevjeriti i da će nakon mog mandata situacija, što se mog osobnog prinosa tiče, biti bolja od one koju sam naslijedio, kao i uvijek u svim poslovima koje sam do sada obavljao. Ukoliko podrška ne bude tolika, nastavit ću se boriti za svoje ideale, ono što smatram da je društvu potrebno, a dijelom sam to naveo u okvirima vaših pitanja, odnosno mogućnostima koje pruža rad Skupštine istarske županije.

(rex)