NEDJELJA, 26. LIPNJA OD 20 SATI, FAŽANSKA RIVA
Manifestacija ''More na stolu'' će se održati u nedjelju, 26. lipnja 2016. na fažanskoj rivi od 20,00 sati. Posjetiteljima će biti ponuđena gastro ponuda oko 15-tak jela od sardela u kombinaciji sa začinskim biljem i maslinovim uljem. Pripremaju se tri menija u sklopu kojih će se moći probati neko od sljedećih jela:
Menu 1.: Pâté od slanca sa slanim filetom, Pohane sardele u tempuri od piva, Leća s rajčicom i tikvicama, Salata od cherry rajčice, fileta naranče i mariniranih sardela
Menu 2.: Burger sa sardelama u pikantnom umaku, Pikantni namaz od sardela s parmezanom i maslinovim uljem, Leća s rajčicom i tikvicama, Salata sa slanim sardelama, grahom, tikvicama i maslinovim uljem
Menu 3.: Polpete od sardela s rajčicom i kaduljom, Palenta s aromatičnim travama (rukola, ružmarin i kadulja), Salata od tikvice, malancana i sardela, Sardele na savor
Osim toga održati će se i Gastro radionica uz prikaz svečanog stola s prezentacijom jela od sardela, začinskog bilja i maslinovog ulja, a u suradnji s fažanskim ribarima održat će se kreativne radionice Ribarske akademije sardela – izrada tradicijskih ribarskih alata:
Angelo Rabar i Gianni Toffetti - pletenje, krpanje mreža, Blaž Piton, Renato Tomašić - izrada čvorova, oplitanje bokobrana, Lučana Debeljuh - prezentacija starih ribarskih alata, Franko Keršin - učenje veslanja batanama, Sergio Filipić – ješke, udice i tečaj pecanja, Egidio Paris – soljenje sardela, Orlić Nini – izrada mreža sa stalkom, Danica Tomašić i Orlić Marina - živi svijet fažanskog plićaka.
Isto tako organizirati će se prezentacija i prodaja istarskih gastro proizvoda kao što su maslinovo ulje, pršut, sir, skuta, med, vino, rakija, dok će u zabavnom programu nastupiti Klapa Opatija i Erik Balija te Duo Bevanda. (Rex)