Lokalna rješenja za integralno upravljanje morem i priobaljem u sjevernom Jadranu

PREZENTIRAN PROJEKT OPĆINE MEDULIN
Projekt „Lokalna rješenja za integralno upravljanje morem i priobaljem u sjevernom Jadranu“ koji je Općina Medulin kandidirala na natječaj IPA Adriatico, a koji je prošao sve dosadašnje provjere, prezentiran je na današnjoj tiskovnoj konferenciji u Medulinu.
Tim projektom rješavat će se i pronalaziti način zaštite specifičnih vrijednosti mora i podmorja u prekograničnom području sjevernog Jadrana kroz racionalno korištenje i zaštitu tog prostora, s posebnim naglaskom na lokalne resurse.
15. srpnja i formalno stupa na snagu Direktive 2008/56/EC kojom se utvrđuju politike Zajednice na morski okoliš, do tog datuma, dakle države članice moraju uvesti potrebne pravne i upravne propise u skladu s europskim standardima.
Dakle, ovo je strategija Okvirne direktive za morski okoliš koja zatvara dug put napravljen da bi se prepoznale potrebne strategije za očuvanje morskog okoliša i promicanje održivog korištenja mora i ekosustava u marinama, pristup koji mora uključivati zaštićena područja i pokriti sve ljudske djelatnosti koje imaju utjecaj na morski okoliš.
Ovaj rok veže se odlično na sadržaj projekta IPA LIMA koji je Općina Medulin, kao nosioc projekta, prijavio na natječaj IPA Adriatico, uključujući i talijanske općine Monfalcone i Staranzano, ekološke organizacije Zelena Istra, AdriaticGreeNet i Natura Histrica.
Projekt, koji je također prošao prvi europski screening, uključuje obalno područje, koje s obje strane sjevernog Jadrana, hrvatske i talijanske, ima sličnosti krenuvši od područja koja imaju posebnu prirodnu vrijednost, stoga su zaštićena, te podliježu mjerama osiguranja i zaštite.
Odabrani pristup u projektu potpuno je u skladu sa sadržajem Okvirne direktive na morski okoliš, ona ne samo da osigurava razmjenu znanja i modela upravljanja zaštićenim područjima, već i akcije koje utječu na cijelo obalno područje uključuju strategije razvoja temeljene na dijeljenju i homogenosti kriterija održivosti.
Svjesni da transnacionalni pristup ima mnoge poteškoće od različitih zakonodavnih struktura u zemljama i regijama koje su uključene, do participativnih i zajedničkih procesa, što se ne realizira uvijek konkretnim postignućima, projekt LIMA osigurava neke konkretne aktvinosti koje su stabline točke za integralno upravljanje obalnim područjima. 
Danas žele potvrditi zajedničku odlučnost da nastave upravljati teritorijem na temelju tih strateških principia održivog razvoja, neovisno kako će u konačnici biti ocijenjeni naš projekt, premda, naravno, put će biti mnogo lakši ako projekt “Lima” prođe.
Krajnji cilj je upravo raditi projekte koji će se djelotvorno provoditi i prenositi dobre prakse koje se lako mogu replicirati u obalnom Jadranu, imajući u vidu što je zapisano u VAS u programu IPA koji naglašava poteškoće 'eko-sustava Jadrana, kako bi se osigurala dobra razina održivosti i to zbog mnogih pritisaka koji proizlaze iz raznih strategija razvoja obalnih država, kojima nedostaje pristup kroz dijalog i raspravu o odlukama.
Baš te alate za analizu i procjenu utjecaja na okoliš ili za sudjelovanje, što u programima što u projektima, ukoliko se provode u okviru transnacionalnog pravila ponašanja zahtijevaju dogovore i odluke između zemalja. U projektu Lima, planiraju upravo takvu totalnu konfrontaciju/suradnju stvarajući metodičke pretpostavke i za SWAT analizu za Agendu21.
Smatraju posebno važno istaknuti, upravo da približavanjem, 15. srpnja kreće početak dobre prekogranične aktivnosti i rezultata, otvorenih dijaloga a sa projektom LIMA, potvrđujemo spremnost naših različitih teritorija da nastavimo put temeljen na principima integriranog upravljanja obalnim područjem i zaštićenim područjima. (REX)