Ljubešić: Kajin omalovažava građane smatrajući ih naivnima i neučenima

TKO SU GENEZA I VALENTINA LJUBEŠIĆ, ŽENA KOJA ŽELI SPASITI MIRNU
U trenutku dok je Damir Kajin održavao tiskovnu konferenciju, njemu i novinarima prišla je omalena gospođa napadajući Kajina da koristi Mirnu i njezine radnike u svoje dnevno političke borbe protiv IDS-a. Zanimalo nas je tko je ta žena imenom Valentina Ljubešić, koja se tako zdušno bori za spas Mirne. Da li je njoj stalo do radnika ili kao kod drugih je interesira samo imovina i strateško mjesto na kojem se Mirna nalazi. Interesantno je između ostalog da je Valentina Ljubešić u svojoj tvrtki zaposlila 30 posto osoba s invaliditetom za što je dobila i nagradu Ujedinjenih nacija kao poslodavac godine za 2008. godine. U razgovoru s njom vidjeli smo veliku želju da se nastavi proizvodnja i da zaposlenici ne ostanu bez posla i kako ona kaže boriti će se svim silama da u tome na kraju i uspije.

Recite nam za početak, tko je Valentina Ljubešić i tko je Geneza ?
- Geneza je tvrtka u mojem stopostotnom vlasništvu i uspješno posluje već 16 godina. Tijekom ovog dugog ili kratkog razdoblja, nastojala sam pratiti potrebe i zahtjeve tržišta te pronaći načine kako djelovanjem Geneze doprinijeti unapređenju gospodarske djelatnosti i napraviti uspješan poduzetnički poduhvat. Bavimo se obrazovanjem kroz naše veleučilište, IT tehnologijom i komunikacijama kao i kriznim menadžmentom. Jedan od prioriteta tvrtke je i zapošljavanje osoba s
invaliditetom, a s ciljem što boljeg integriranja u društvo, a za što smo i primili nagradu Ujedinjenih nacija. Pune informacije o tome dostupne su i na našim web stranicama odnosno na linkovima emisije Hrvatske televizije koja nas je pratila u emisijama Dobro jutro Hrvatska, Poslovni klub i Osmi kat. Kao vrlo uspješna tvrtka na području komunikacija i IT-a postali smo i tvrtka partner T-HT-u te ovisno o konkretnom projektu na kojem smo radili i radimo zapošljavamo od 20 do nekoliko stotina ljudi. Kontinuirano ulažemo u znanja naših menadžera koji su svojim znanjima ali i iznimnim iskustvima u rangu svjetskih menadžera. Kroz ovih 16 godina potvrdili smo da smo prilagodljivi i da uvijek postoje prilike. U krizi posebno. Upravo zato, odlučili smo započeti još jedno novo poglavlje, naše djelovanje u području kriznog menadžmenta.

  Meni je puno lakše govoriti tko je Geneza nego tko je Valentina. Osobno sam vrlo emotivna i što god da radim unosim u to sve svoje vrijeme,iskustvo i znanje. Doktor sam veterinarske medicine i 1990. godine proglašena sam najboljim studentom Sveučilišta u Zagrebu. Majka sam dvojice već odraslih sinova i ovaj projekt kriznog menadžmenta važan mi je i zbog njih. Jedan od mojih sinova, inače liječnik po struci, neposredno nakon diplome izrazio je želju da napusti Hrvatsku. Kroz svoj posao mu želim pokazati da se stvari mogu promijeniti na bolje i da svjesnim upravljanjem, naravno i znanjem, možemo ovu zemlju odnosno tvrtke izvući iz letargije, sa samog dna, da se izrazim u okviru problema s kojima se borim ovih dana. I na kraju, unatoč svemu još uvijek ne mogu drugačije nego iskrenošću, a što se vidjelo i u mojim TV nastupima. Vidjet ćemo koliko se u Hrvatskoj isplati potpuna posvećenost koja isključivo daje rezultate i iskrenost.

Što je Geneza od 2011. godine pa do sada napravila u Mirni ?
- Najbolje da krenemo od brojki. Zatečeno stanje u Mirni prije dvije godine bila je proizvodnja konzervi od 16.824.314 komada s ukupnim prihodima od 51.498.988 kuna. Velika dugovanja prema dobavljačima i ogromna dugovanja prema ribarima, uz poslovanje s gubitkom. Danas, s ponosom mogu reći, situacija izgleda potpuno drugačije. Mirna je tvrtka koja na vrijeme isplaćuje plaće te ispunjava obveze prema dobavljačima i državi, a nakon dugog niza godina nagomilavanja gubitaka, 2012. i 2013. godina završene su s pozitivnim rezultatom. Ukupni prihodi u 2012. godini povećani su za 27 posto, a u 2013. godini, bez obzira na ukidanje poticaja i izlazak iz CEFTE, za još 2 posto. Proizvodnju konzervi podigli smo na rekordnih 20 milijuna što je dakle 4 milijuna više nego godinu prije, a 2013. postavljen je novi rekord s 22.772.000 milijuna proizvedenih konzervi. Danas izvozimo 85 posto proizvoda, a otkup ribe u 2013. godini povećan je za značajnih 46 posto. U 2013. godini, uvođenjem druge smjene povećali smo i broj zaposlenih - za konkretnih 35 posto odnosno 70 djelatnika, čime smo otvorili prostore za nova povećanja u budućnosti.

Linić vas je optužio da niste bili zainteresirani za proizvodnju, već za nešto drugo, iako se u vašem mandatu baš proizvodnja nastavila i vratili se dugovi ribarima i dobavljačima ?
- Dozvolite mi da sad ja vama kao i cjelokupnoj javnosti postavim prilično logično i jednostavno pitanje: Bi li netko tko nije zainteresiran za proizvodnju, u periodu od nepune dvije godine proizvodnju digao iz ruševina, ostvario rekordne rezultate, dobit nakon 20 godina gubitka i zapošljavao nove radnike? Bi li nudio modele radničkog dioničarstva i tražio nove prostore? Ili bi preuzeo upravljanje i čekao, u realnim okvirima vrlo kratko vrijeme, da proizvodnja zamre sama? Uprave prije nas su proizvodnju zapravo eutanazirale, dakle da smo tako odlučili - pacijenta nismo ni trebali oživljavati, da se izrazim medicinskim jezikom. Ministra stoga ne moram demantirati ja, demantiraju ga na najbolji način upravo naši izvrsni rezultati.

Zašto je Ministarstvo financija bilo spremno podržati predstečaj, ako se Geneza makne iz njega ?
- Možda upravo zbog Genezinih rezultata koji jamče opstojnost proizvodnje, a upravo ta „uskrsla proizvodnja“ predstavlja ozbiljan problem, točnije teret onome koga zanima samo imovina. Kada bi se Geneza maknula vrlo brzo bi “netko“ vratio poziciju proizvodnje u „umiruće stanje“ kakva je i bila kad smo došli u Mirnu. No na ovo pitanje odgovorit ću i cijelim tijekom odvijanja predstečajne nagodbe. Naime prvi objavljen plan koji je Geneza izradila u suradnji s Upravom odnosio se na izravnu ponudu Ministarstvu financija, kao najvećem vjerovniku, da svoja potraživanja pretvori u vlasničke udjele, čime bi sa 72 posto država postala najveći vlasnik Mirne. No Ministarstvo financija na sastanku koji smo nakon objave plana održali, ovu mogućnost odbija kao nepoželjnu. Nakon toga, odnosno konkretno 13. 1. i ročišta na kojem se Ministarstvo financija ni ne pojavljuje, a moglo je pojaviti se i koristiti institut protuprijedloga kojeg mu predstečajna nagodba daje, a u kojem bi isto iznijelo sve svoje stavove, želje i koje bi Uprava prihvatila. No na žalost do toga nije došlo, oni su jednostavno htjeli stečaj, što su poručili svojim nepojavljivanjem. Slijedi aktualni sat na kojem gradonačelnik Rovinja postavlja pitanje vezano uz budućnost Mirne te se Ministarstvo financija izjašnjava da plan nije bio dobar i vidljivo preskače obrazložiti razlog zbog kojeg se nitko sa strane ministarstva financija nije pojavio na ročištu. Na tom aktualnom satu, ministar Linić ističe da je potrebno pronaći strateškog partnera kako bi glasali za pozitivan ishod stečajne nagodbe. Ostaje praktički mjesec dana za pronaći strateškog partnera, dani teku, a nitko se ne javlja. U tom periodu i Šimo Orešković, predsjednik PPDIV-a, u razgovoru s Podravkom pokušava otvoriti mogućnost da se oni jave, no ponuda ne dolazi, o čemu i govori na samom ročištu. Vidjevši da od strateškog partnera ni traga ni glasa ni sa jedne strane, a svjesni važnosti očuvanja radnih mjesta i proizvodnje, kao i ostvarenih rezultata i potencijala Mirne, predlažemo Evelinu Mariću, sindikalnom povjereniku Mirne, izradu plana radničkog dioničarstva kojim bi radnici postali vlasnici, smatrajući da to uistinu i zaslužuju. No on kaže da među radnicima prevladava strah zbog novih financijskih obveza s jedne strane i neizvjesnosti budućnosti Mirne s druge strane.

   Nakon toga radnici i Sindikat mole nas da pronađemo novac i način da spasimo Mirnu od stečaja te da mi kao Geneza damo ponudu za strateško partnerstvo koju uvjetuje ministar Linić za spas Mirne. Svjesni da je Ministarstvo već dva puta pokazalo da se ne libi Mirnu otjerati u stečaj, procjenjujemo da nam treba jačanje pozicije što je moguće kroz jakog lokalnog partnera, a prava adresa za to zasigurno je bio Grad Rovinj s kojim smo i do tada imali izvrsnu suradnju. Gradsko vijeće grada Rovinja na naš prijedlog donosi pozitivnu odluku i predloženim planom pristaje kao strateški partner pretvoriti svoje potraživanje u vlasnički udio.

   Dakle, već u samo početku predstečajne nagodbe smatrali smo model radničkog dioničarstva kvalitetnim rješenjem te održali nekoliko sastanaka s tom temom, čak smo se sastali i s predstavnicima Kraša koji u ovom području imaju referentna iskustva, ne bi li dodatno poboljšali naše prijedloge. Shvaćam bojazan radnika, no mi smo i nadalje spremni pratiti radnike ukoliko odluče da žele s nama započeti novo poglavlje Mirnine priče u kojoj ćemo svi zajedno očuvati proizvodnju i radna mjesta. Dakle temeljem svega iznesenog, jasno je vidljivo da su nam vrata Ministarstva financija, bez obzira na prijedloge i zakonsku regulativu, bila od samih početaka zatvorena. Pogledamo li s druge strane njihove argumente iznesene u priopćenju za javnost proizlazi da nismo dali garanciju banke, da je krajnje upitna mogućnost Geneze za dokapitalizaciju te da plan nije u skladu sa zakonom. Sve navedeno je u najmanju ruku apsurdno kad znamo da u javno objavljenoj ponudi grada Rovinja i Geneze, koja je u potpunosti sukladna zakonu i što je potvrdilo i Nagodbeno vijeće, jasno stoji (stranica 7/11) da „Geneza d.o.o. očekuju ukupne prihode 2013. godine na razini od oko 25,5 milijuna kuna, te ukupne poslovne rashode na razini od oko 7,5 milijuna kuna. Iz spomenutog je vidljivo kako strateški partner ostvaruje dovoljnu dobit za dokapitalizaciju Ciljanog društva u planiranom iznosu od 8.750.000 kuna“.

   Osim toga moram naglasiti da smo mi u 210 dana predstečajne nagodbe 2 puta tražili sastanak sa Savjetodavnim vijećem, kako bi kroz konzultacije s njima vidjeli treba li što mijenjati ili dopuniti, čime smo dodatno potvrdili koliko nam je stalo. Do dana današnjeg nisu se oglasili, a predstečajna nagodba je i završena.

Zašto je Uprava Mirne odbila Podravku kao strateškog partnera i jeste li vidjeli tu ponudu ?
- Podravku Uprava nije ni imali prilike odbiti jer ponuda nikad nije stigla ni na adresu Uprave, Fine ni Nagodbenog vijeća. Kao što sam već i isticala ovih dana, smatram da je Podravka samo dimna zavjesa iza koje se nalaze nečiji interesi. Prema zakonu, svi zainteresirani kao i samo ministarstvo kao najveći vjerovnik u vremenu od 210 dana mogli su dati svoj plan, ponuditi ili čak uvjetovati strateškog partnera, no nitko nije ništa napravio u zaključimo 7 mjeseci. Naprotiv, ministarstvo je dva puta glasalo da Mirna ode u stečaj. 13.1 kad nisu ni došli na ročište, a što sukladno zakonu automatski znači stečaj. Nakon što smo ipak uspjeli ishoditi još jednu priliku zadovoljivši njihove zahtjeve, na ročištu 13.2. Ministarstvo financija ponovno glasa negativno. Ipak svjesni da samo tako ne mogu Mirnu gurnuti u stečaj, za svoje glasovanje, potpuno nezakonito, na samom ročištu postavljaju uvjet, a vezan za tražbine HPB-a.

   Naime, iako svjesni da na ročištu koje se održava zadnji 210 dan i na kojem isključivo moguće glasati za ili protiv, oni Ministarstvo financija postavlja uvjet za svoje za. Nagodbeno vijeće pri tom se, sukladno Rješenju dostupnom svima na stranicama Fine, jasno odredilo da po zakonu o tome ne može raspravljati, već samo o onom što je predloženo planom objavljenom u zakonskom roku na stranicama Fine. Ukratko po drugi puta, Ministarstvo financija glasuje negativno i time šalje Mirnu u stečaj. Kao što sam već navela, ponudu nikada nismo vidjeli ni mi ni oni koji ju zagovaraju, što je samo po sebi potpuni apsurd ove situacije.

I u Hrvatskoj poštanskoj banci napominju tu famoznu ponudu društva Podravke, što mislite o tome ?
- Kao što sam već prethodno istakla, ne možemo govoriti ni o ponudi ni o planu jer istih nikad nije ni bilo. Sve je očito dio nečije igre. HPB dva dana prije ročišta objavljuje tender, šalje ga u utorak popodne fax-om, označuje ga s oznakom tajno i šalje nama, očito po dogovoru s Podravkom. Nemam saznanja tko se i da li se javio na taj tender za otkup potraživanja. Ukratko ako se Podravka i javila HPB-u za otkup potraživanja to je njihov interni dogovor, a ne ponuda i plan za dokapitalizaciju kakav zakon uvjetuje da bi se uopće mogao razmatrati na ročištu predstečajne nagodbe. Zanimljivo bi bilo vidjeti jeli Podravka uplatila traženi iznos HPB-u za taj otkup potraživanja. Uvjet iz tendera je naime bio platiti iznos u 24 sata i to dan prije ročišta. A o tome da li je ovo način transparentnog upravljanja državnim novcem neka prosudi javnost. Jer ne smijemo zaboraviti da su još uvijek, i HPB i Podravka, državne tvrtke.

Kakva je uloga firme Equitas i Radovana Pavelića, koji su isto bili spremni na dokapitalizaciju ?
- Radovan Pavelić je, kao što ste vjerujem i upoznati, jedan od dioničara Mirne i to već dugi niz godina. U jednom razdoblju Mirne bio je i savjetnik predsjednice Uprave kada je itekako imao priliku dati svoj doprinos Mirni. A u tih osam mjeseci proizvodnja je stajala, plaće se nisu isplaćivale, a dugovi prema ribarima su se nagomilavali. Svoju ponudu je dao izvan zakonskog roka, dan prije samog ročišta, što govori o ozbiljnosti same ponude.

U vašem mandatu zaposleno je novih 70 ljudi, uvedena je druga smjena, proizvodnja povećana za skoro 50 % i povećanje izvoza za 90 %, a sada bi Mirna trebala u stečaj, a imovina oko koje se svi trgaju otići će na bubanj ?
- Vaše pitanje daje i ključan odgovor na sve. Jasno je vidljivo tko je imao kakve namjere. Genezu zanima isključivo očuvanje proizvodnje i zadržavanje radnih mjesta, odnosno budućnost konkretnih 252 radna mjesta kao i budućnost ribara koji zapošljavaju preko 400 članova posade na preko 50 brodova, a što čini 1000 obitelji koje izravno ovise o Mirni. Interesi i namjere nekih drugih očito jesu usmjereni prema imovini, koja se samo kroz stečaj, kroz koji se rasterećuju proizvodnje, radnika, može dobiti po vrlo jeftinoj cijeni. Pri tom treba napomenuti da je vrijednost imovine zapravo negativna zbog prevelike zaduženosti gomilane u godinama prije našeg dolaska.

Iz Ministarstva financija tvrde kako su predstavnici sindikata prihvatili stavove Vlade RH, kako gledate na tu izjavu i kakva su vaša iskustva sa radničkim sindikatima ?
- Sindikati su aktivno uključeni u ovu cijelu priču tijekom svih ovih godina, a naročito su aktivno sudjelovali u predstečajnoj nagodbi. Ne vjerujem da mogu prihvatiti neistine kao novu istinu. Jer time bi i oni bili sukrivci za stečaj. A mislim da tome baš i nije tako.

Kako gledate na pokušaje Damira Kajina da opravdava poteze Vlade RH, pogotovo kada Mirna u svojoj 137-godišnjoj povijesti nije nikad toliko proizvodila ?
- Gospodin Kajin očito vodi neke svoje borbe usmjerene kolegama iz IDS te svoje političke interese stavlja ispred interesa Istre, Rovinja i iznad svega 1000 obitelji koji žive od Mirne. Ali o tome stvarno ne moramo govoriti mi, o tome će sve reći građani na sljedećim izborima. I tada će vjerujem i gospodin Kajin vidjeti da li je bio u pravu kada je pokušao za sebe ili nekog drugog uništiti tvornicu koja danas, nakon 20 godina gubitaka, proizvodi rekorde rezultate u Hrvatskoj i otvara nova radna mjesta.

Damir Kajin stalno spominje da se iza svega ovoga krije Miroslav Kutle ?
- Kutle nema apsolutno nikakve veze s gradom Rovinjom niti s Genezom. Kutle je i ovdje, baš kao što i vidim da je bio mnogo puta u Hrvatskoj, zvučno ime koje na sebe vuče određenu negativnu percepciju. G. Kajin, očito nemajući pravih argumenata, a omalovažavajući javnost, računajući na needuciranost i njihovu naivnost, ovim putem dodatno obmanjuje svoje sugrađane i ostatak hrvatske javnosti. Plašeći javnost Kutlom pokušava postići svoje osobne ciljeve. Ta je priča dimna bomba kako bi se s naših rekordnih rezultata, rasta zaposlenosti, dobiti nakon gotovo 20 godina sustavnog uništavanja Mirne i svega o čemu smo već prethodno govorili pažnja skrenula na raspravu o Kutli. Posljednjih 10 godina iza Mirne stoji država, odnosno Ministarstvo financija sa 72 posto potraživanja.

  Upravo zato, Uprava i ja predložili smo ministarstvu da to potraživanje pretvori u vlasništvo i na taj način ispravi sve nepravde u privatizaciji, no to su odbili. Tvrtke koje su upisane kao vlasnici Mirne su u stečaju, a njima upravljaju stečajni upravitelji udruženi sa starim vlasnicima-dioničarima, gospođom Weissbarth i gospodinom Pavelićem. Oni su na zadnjoj skupštini pokušali smijeniti NO i Upravu, upravo zbog rezultata s kojima je oživljena proizvodnja Mirne. Jedna zanimljivost…Na toj je skupštini te dioničare ujedinjene sa stečajnim upraviteljima zastupao potpuno isti odvjetnik, koji, gle čuda, na ročištu za predstečajnu 13.2.zastupa i HPB i Podravku. A to su partneri s kojima je upravo ministarstvo financija isforsiralo stečaj Mirne na tom istom ročištu.

   Iz ove analize proizlazi da gospodin Kajin optužuje Ministarstvo financija da se udružilo s Kutlom, kako bi mu dalo Mirnu Rovinj. Bez obzira na čudno ponašanje ministarstva i još čudnije odluke, teško mi je povjerovati da je Kajin u pravu i da su se ministarstvo i Kutle udružili. Sumnjam da je Ministarstvo financija baš njega uzelo za partnera u toj igri, budući da im je poprilično daleko i godinama, kako g. Kajin kaže, nedostupan. Bit će da su ovdje već odavno ipak neki drugi, jači igrači. A poruku onima koji se usude govoriti istinu, su mi javno i brzo poslali u obliku hitne porezne inspekcije. Već sljedeće jutro da "dobro" shvatim i očito pazim što pričam.

Mislite da je slučajnost što je Damir Kajin sazvao tiskovnu konferenciju ispred Mirne, baš kad je kod vas bila delegacija Ministarstva poljoprivrede Srbije ?
- U životu nema slučajnosti. A zbog svih momenata tijekom proteklih mjeseci dodatno sam uvjerena da ni u slučaju Mirne ništa nije slučajno.

Kad smo već kod toga, kojim povodom je srpska delegacija bila u Mirni ?
- Ministarstvo poljoprivrede iz Srbije, nakon dugog pregovaranja, prihvatilo je našu zamolbu da formira posebnu veterinarsku inspekciju koja će doći u Mirnu i utvrditi da li i nadalje možemo izvoziti u Srbiju, s ciljem da se produži pravo uvoza u njihovoj zemlji. Važno je ponoviti da su ulaskom Hrvatske u EU prestali biti na snazi bilateralni sporazumi s CEFTOM po kojima je RH izvozila u tim zemljama. Kako sam sama doktor veterinarske medicine i razumijem kompleksnost ovog pitanja, vodeći cjelokupne pregovore s njima, kao i s BIH i iznimnim zalaganjem uspjeli smo riješiti pa ponovo možemo izvoziti i zadržati naše tržišne udjele i razinu proizvodnje, kao i otvoriti mogućnosti budućih novih prostora. Jer njihovo eventualno "ne" u ovom trenutku, kada još uvijek nemamo "izvozni broj" za EU, značilo bi ključ u bravu za tvornicu i njene radnike. Činjenica da tržište Srbije predstavlja 50 posto našeg izvoza u CEFTI, više nego jasno potvrđuje
koliko je bilo važno da cjelokupan posjet, kojem su prisustvovali i predstavnici našeg Ministarstva poljoprivrede, protekne u najboljem redu.

Na kraju pitanje koje interesira istarsku javnost koliko se lokalna zajednica, Grad Rovinj i Istarska županija uključila u spašavanje Mirne ?
- Grad Rovinj je u planu koji je predložen i jedini javno objavljen, a sukladno Zakonu i zakonskim rokovima, naš strateški partner. Pokazujući interes i razumijevanje, a poznajući stvarnu situaciju u svom gradu, na ovaj su način pružili Mirni i njenim zaposlenicima, koji to uistinu zaslužuju, dodatnu šansu za opstanak. Dorijan Vrkljan/foto : Marko Lukunić/Pixsell