Koja je najbolja hrana za detoksikaciju nakon blagdana?

Koja je najbolja hrana za detoksikaciju nakon blagdana?-103155

PIŠE: mr.ing.SANJA MOČINIĆ, VODITELJICA STUDIJA 'ZDRAVI I VITKI' - SAVJETNIK ZA PRAVILNU PREHRANU
Prebogate trpeze, fešte i blagdani koji su trajali danima, neminovno su ostavili traga. Gotovo kod svih to se odrazilo i na vagi. U prosjeku preko blagdana dobijemo barem dva-tri kilograma, ali i paralelno s time opteretimo organizam sa sporo i teško probavljivom hranom pa i s dodatnim kilogramima. Vrlo brzo počet ćemo se osjećati tromo, teško i bez energije, što bi nas svakako trebalo potaknuti da počnemo razmišljati kako riješiti novonastalu situaciju.

Što se tiče detoksikacije organizma najbitnije je da se krene čim prije. Potom je bitno da shvatite da nema instant rješenja nego da je i detoksikacije proces koji iziskuje vrijeme i trud. Najbitnije je isključiti tešku hranu, kako slanu tako i slatku. Napravite pauzu s konzumiranjem kolača i ostalih slastica, ali isto tako čuvajte se i teže slane hrane poput kulena, pršuta, sira, francuske salate, sarmica...


Vratite prehranu u normalan ritam. Za doručak jednostavno uzmite raženi ili heljdin kruh koji ste namazali namazom na bazi ribe, povrća ili voća.

Za ručak svakako uz meso, ribu ili integralnu rižu, palentu i slično uključite puno povrća, osobito salate. Također, često prakticirajte bistre juhe. Salata od sirovog povrća poput zelene salate, radiča, svježeg kupusa i slično iznimno će ubrzati proces čišćenja organizma i topljenja nastalog viška masnog tkiva.
Jednostavno je; što više jedete sirovog povrća, detoks je brži i efikasniji.
Kod ručka je također bitno razdvajanje hrane čak više nego količine koje unosite. Pokušajte uvijek imati samo jednu krutu hranu (meso,riba , integralna riža, palenta, proso i tome slično) uz dodatak obilja sezonskog povrća, što kuhanog, što na salatu.

Večera može biti nešto od ručka ili nešto od doručka.

Međuobroci su svježe voće, a ukoliko imate potrebu za slatkim donekle je možete zatomiti sa suhim i koštunjavim voćem poput badema, lješnjaka, brusnica, grožđica i slično.


U zimskoj prehrani obratite pažnju na redoviti unos voća, što znači da kojekakve mesne dijete koje isključuju voće nikako nisu poželjne. Možete ubaciti u prehranu đumbir i cimet. I piti puno, puno, puno, puno tekućine.

Za detoksikaciju, za mršavljenje, za otpornost jednom riječju za sve funkcije organizma jako je važno dnevni unos tekućine. To može biti voda na sobnoj temperaturi ili mješavine BILJNIH čajeva.

Adekvatna odjeća, obuća i adekvatna prehrana prije svega vodit će vas kroz zimu bez prehlada i viroza.


Donosimo i jedan primjer za savršeni doručak:
Kuhani proso pomiješajte s jednim komadom voća po izboru (banana, kruška naranča i sl.) i dodajte mljevene bademe i brusnice po želji i malo cimeta.


Uz pozdrav svim čitateljima, želim im da što prije krenu s detoksom svog organizma jer on će im biti neizmjerno zahvalan, što će pokazati kroz dobru energiju i raspoloženje.

(REx)