Kineska svemirska postaja preljeće Jadran i Balkanski poluotok

Kineska svemirska postaja preljeće Jadran i Balkanski poluotok-78354

TIANGONG 2 U DOBROJ PRILICI ZA OPAŽANJE GOLIM OKOM
Gotovo je nepoznato da se u Zemljinoj orbiti osim Međunarodne svemirske postaje nalazi još jedna svemirska postaja, nevelika Tiangong-2 porijeklom iz Kine. Ovih dana ona se nalazi u povoljnom „prozoru za opažanja“ iz naših krajeva. Od danas pa sve do četvrtog dana lipnja moguće ju je tijekom nekoliko minuta, koliko traje prelet naših krajeva, vidjeli smo na sinoćnjem nebu kao sjajnu sporoputujuću zvijezdicu sat, dva ili tri po zalasku Sunca.

Sinoć (subota, 27.05.) je bila vidljiva od 21:50 do 21:55. Ugledali smo je najprije iznad zapadnog horizonta, zatim se penjala visoko na nebu, prolazila ispod sjajnog Jupitera krećući se ka istoku. Najbliža razdaljina Vidulini - Tiangong-2 iznosila je 483km.

Ako su vam promaknuli vam Kinezi sinoć, danas (nedjelja, 28.05.) je nova lijepa prigoda za opažanje kineskog svemirskog laboratorija u vremenu od 22:27 do 22:30 sa sličnom putanjom na zvjezdanom nebu. Sve do 04. lipnja biti će moguće u jednom ili dva navrata navečer vidjeti Tiangong-2 kako nadljeće naše krajeve. Ova svemirska postaja spada u tzv. prvu generaciju sa limitiranim operativnim mogućnostima. Lansirana je 15.09.2016. u kružnu putanju oko Zemlje karakteristika 369x378km a kreće se brzinom od gotovo osam kilometara u sekundi! Sastoji se od tri modula (orbitalnog, prijelaznog i servisnog). Ukupna masa iznosi 8.600kg, dužina 10.4m, promjer 3.4m a dva velika fotonaponska panela mjere po 3.1x10m i upravo su oni „odgovorni“ za refleksiju Sunčevih zraka čiji odsjaj vidimo sa zemlje.

Tiangong-2 se trenutno nalazi u automatskom režimu upravljanja (bez ljudske posade) a na nju je od 22. travnja priključen veliki bespilotni teretni svemirski brod nove generacije Tianzhou-1 koji je po svojim gabaritima čak veći i masivniji od same postaje!

(rex/Marino Tumpić)