Kako zaštiti djecu tijekom ljeta

POZNATA PULSKA PEDIJATRICA DR.VIDULIN ODRŽALA PREDAVANJE NA VERUDI
Iznimno interesantno i poučno bilo je predavanje dr. Sonje Vidulin, poznate pulske pedijatrice, organizirano u sklopu djelovanja Udruge «ZA djecu!», na temu «LJETO: higijena, povrede, hrana». Kako izbjeći patnju djece, češće odlaske pedijatrijskim ordinacijama, te prevenirati neželjene tegobe i posljedice rizičnih situacija u koje nas uvodi ljeto, donosimo u sljedećim izvatcima s predavanja.
Osnovni preduvjeti duljeg i učestalijeg boravka na otvorenome su obavezno korištenje krema za sunčanje visokog zaštitnog faktora (namazati pola sata prije izlaska na sunce i obavezno zaštititi područje iza uški, usnice i vrat), pokrivala za glavu sa obodom od najmanje 3 cm, kao i sunčane naočale kvalitetnih zaštitnih stakala, navodi dr. Vidulin. Izbjegavati izlaganje direktnom suncu u periodu od 11 do 17 sati, a bebe ispod tri mjeseca starosti nikako ne izlagati direktnom suncu, ni u koje doba dana. Nadalje, preporučljivo je djeci obuti gumene sandale prilikom ulaska u more i hodanja po plaži ukoliko ista nije čista, a sve u cilju izbjegavanja uboda i posjekotina. S druge strane, hodanje bosim nožicama po kamenčićima je poželjno, ali isključivo na uređenim plažama gdje smo sigurni da nema stakla i ostalog opasnog smeća. Kao posebno bitan element prevencije virusnih i bakterijskih oboljenja dr. Vidulin navodi važnost temeljitog pranja svježeg voća i povrća, te pranja ruku prije konzumacije bilo kakvog obroka. Iz tog bismo razloga uvijek trebali imati vlažne maramice pri ruci, bilo da smo na plaži ili nekom drugom otvorenom prostoru. Također, od iznimne je važnosti, u ljetnim mjesecima, dobra termička obrada mesa, osobito mljevenog mesa, a sladoled kojeg djeca u velikim količinama konzumiraju trebao bi biti industrijski proizveden.
Na kraju prisutni su od dr. Vidulin, specijaliste pedijatra, dobili preporuku što bi trebalo ponijeti prilikom odlaska na kraće putovanje s djecom:
1. Zdravstvena iskaznica djeteta,
2. Karton cijepljenja djeteta,
3. Ukoliko dijete ima bilo kakvo kronično oboljenje i koristi svakodnevno
terapiju potrebno je ponijeti dovoljnu količinu te terapije kao i povijest
bolesti djeteta,
4. Sredstvo protiv boli i za snižavanje temperature (npr. Paracetamol),
5. Antihistaminski sirup (npr. Fenistil),
6. Kapi za nos (npr. fiziološka otopina),
7. Kapi za oči tzv. umjetne suze, (može se isto tako koristiti fiziološka
otopina, odvojeno čuvana od one za nos),
8. Dezinfekcijsko sredstvo (npr. Octenisept),
9. Kortikosteroidna mast (npr. Fenistil gel),
10. Krema za sunčanje,
11. Gel za hlađenje,
13. krema ili sprej protiv uboda insekata.
Pored navedenih savjeta i još mnogih drugih elemenata prevencije dr. Vidulin je prisutnima objasnila i načine prve pomoći, kao i načine tretiranja pojedinih stanja koje i sami roditelji mogu uspješno izvesti. Svakako hvale vrijedna inicijativa i organizacija Udruge «ZA djecu!» i pozivamo sve one koji ovoga  puta nisu bili prisutni da podrže daljnje aktivnosti ove Udruge.
(REX, Foto: Morgana