“Izazovi razvoja održivog turizma u Hrvatskoj”

“Izazovi razvoja održivog turizma u Hrvatskoj”-63338

FET- ODRŽAN PANEL U SKLOPU PROJEKTA SMART INNO 
Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković u Puli  obilježio je Europski tjedan malog i srednjeg poduzetništva i ugostio stručnjake i uspješne poduzetnike koji su u skopu projekta Smart Inno sudjelovali u panel raspravi na temu  „Održivi turizam i izazovi njegovog razvoja“.  Pod vodstvom moderatorice dr.sc. Kristine Afrić Rakitovec mnoštvo studenata imalo je prilike upoznati  primjere dobre prakse održivog turizma  iz Istarske županije i s otoka Lošinja. 
Projekte i politike javnog sektora predstavile su : Kristina Fedel Timovski  voditeljica  Odsjeka za informiranje, međunarodnu suradnju i europske politike Grada Pule  i  Nada Prodan Mraković iz Upravnog  odjela za turizam Istarske županije. O svojim poslovnim planovima idejama i načinu poslovanja govorili su  Tullio Fernetich  iz Hotela  San Rocco u Brtonigli, Tatjana Braškić iz Jadranka Grupe s otoka Lošinja i Maria-Gracia Baćac, iz agencije  M-G Express iz Kanfanara. 

Prisutne je ispred FET-a i projekta Smart Inno pozdravio prodekan dr.sc.  Robert Zenzerović.  
„O održivom turizmu govori se već 20 godina, ono što je sigurno je da je lakše o njemu pričati nego ga ostvariti, budući da isti zahtjeva suradnju i sinergiju različitihe sektora“ uvodno je istaknula moderatorica Afrić Rakitovec.  

Fedel Timovski predstavila je projekt „Bičikleta“ kao jedan od uspješnih projekata koji se provodu u okviru njenog odjela kao  i projekt  vezan za obnovu  mjesta Završje putem sredstava EU,  a sve s  ciljem očuvanja kulturne baštine i mogućnosti razvoja održivog turizma ruralnog prostora ali i urbanih područja. 
„Suradnja, sinergija i timski rad presudni su za razvoj uspješnog turističkog proizvoda, mislim na privatni i javni sektor ali i na  ljudske resurse, pogotovo kada govorimo o održivom  turizmu“ –istaknula je Prodan Mraković prisjetivši se početaka rada na brendiranju Grada Buzeta kao grada tartufa za vrijeme njenog rada u TZ Grada Buzeta. 

Tullio Fernetich iz hotela San Rocco dobitnik je nagrade za najbolji obiteljski hotel, svoju viziju ostvario je u mjestu Brtonigla gdje je vođen idejom da ostvari ospješnu poduzetničku ideju za svoju obitelj stvorio priču o uspjehu istarskog obiteljskog hotela. Hotel San Rocco već deset godina broji najprestižnije nagrade u turizmu. Svoju ponudu bazira na načinu da implementira lokalne proizvode, poljoprivredu i zajednicu u uspješnu turističku enogastro priču. 

Tatjana Braškić predstavila je  tvrtku Jadranka d.d. s otoka Lošinja koja razvija moderni integrirani proizvod u turizmu integrirajući orijentaciju prema zdravom življenju, personalizirane usluge za klijente i lošinjsko nasljeđe. „Kroz povijesni razvoj tvrtke mogu reći da nikada nismo gledali isključivo profit, već i širi interes lokalne zajednice. Kako nam je kvaliteta usluge na prvom mjestu nastojim uključiti što više domaćih prehrambenih proizvoda u ponudu, pa smo i mnoštvo obitelji usmjerili na otvaranje OPG-a koji proizvode poljoprivredne  proizvode za hotele. Također osoblje u našim hotelima je  vrhunsko što znači da se stalno educira, a u proteklih par  godina zaposlili smo i 160 novih djelatnika u obnovljenim objektima. Konstantno doniramo i potpomažemo rad brojnih udruga na otoku Lošinju. Svi naši objekti certificirani su kao „zeleni hoteli“ i opremljeni su solarnim panelima i dizalicama topline zbog energetske učinkovitosti. Na taj način mislim da sudjelujemo u razvoju sredine kao socijalni  i ekološki odgovorni partneri“ – istaknula je Braškić.

Maria-Gracia Baćac iz tvrtke  M-G Express  predstavila je projekt i ideju glamuroznog kampa kojeg planira izgraditi u Kanfanaru.  Projekt luksuznog  kampa s ekološkim  wellnessom  vrijedan je 10 milijuna eura, planirani smještajni kapacitet predviđen je za 50 osoba, a na samom projektu planira se zaposliti 500 osoba iz okruženje. „Govorimo o kategorij luksunog ili „ L“ turizma,  gdje stvaramo i prodajemo snove. Elitni turizam za razliku od masovnog ne bi trebao zbrajati noćenja, već zaradu koju mali broj zahtjevnih gostiju donosi. Luksuz i održivosti  nisu suprotni pojmovi jer upravo kroz Glamping gosti traže dodir s prirodom i onim najboljim iz prirode ali i luksuznog života“ zaključila je Baćac. 
U panel raspravi sudjelovali su i gosti odvjetnik Aleksandar Puh, Tiziana Trošt iz HGK, Nives Tomišić iz udruge poslovnih žena BPW i Marinela Kolić i TZ Grada Pule. (Darija Božac Marjanović/foto Sanja Tkalčec)