Istra u vrhu ljestvice po gospodarskoj snazi

Istra u vrhu ljestvice po gospodarskoj snazi-89679

VRIJEDNI PROJEKTI ISTARSKE RAZVOJNE AGENCIJE ZA JAČANJE GOSPODARSTVA ISTARSKE ŽUPANIJE: RAZGOVOR dr.sc. BORIS SABATTI
Prema svim dostupnim podacima te prema indeksu gospodarske snage Istarska županija je u 2017. godini bila u vrhu ljestvice u Republici Hrvatskoj, odmah iza glavnog Grada Zagreba. Zadnji rezultati o poslovanju poduzetnika objavljeni od strane FINA-e, svrstavaju gradove Pulu i Poreč isto tako u sam vrh po broju i produktivnosti poduzetnika u RH, bilježi se porast zaposlenosti, rast informatičke industrije kao i izvanredni turistički rezultati.
Navedeno je između ostaloga i plod pomnog planiranja razvoja te konkretnih mjera koje Istarska razvojna agencija kao glavna razvojna agencija i institucija poduzetničke podrške provodi na teritoriju Istarske županije te smo o istome razgovarali s direktorom, dr.sc. Borisom Sabattijem.                                                                                 

Između 13 aktualnih projekata IDA-e u provedbi je i projekt BEAT koji je usmjeren na pripremne aktivnosti za strateški projekt izgradnje Terminala za pomorski putnički promet Luke Pula. Možete li nam reći na koji način će se ovaj projekt realizirati i možemo li uskoro očekivati kruzere u pulskoj luci?
U sklopu projekta BEAT - Blue enhancement action for technology transfer, ukupne vrijednosti 7 milijuna kuna, koji se financira putem programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska IDA će odraditi dio pripremnih aktivnosti za strateški projekt izgradnje Terminala za pomorski putnički promet Luke Pula, točnije geofizičko istraživanje podmorja pulske luke. Radi se o jednom sveobuhvatnom strateškom projektu gdje svoj doprinos daju  i Istarska županija te ostala nadležna tijela, a sve se radi s ciljem da projekt zaživi na održivi način, kako bi mogao postati jedan od generatora rasta lokalne ekonomije u, vjerujemo, skoroj budućnosti.


Projektom TRANSPOGOOD zakoračili ste u jednu novu domenu razvoja; pametnih intermodalnih rješenja za prijevoz robe. Što to točno znači za poduzetnike u našoj županiji?
Projekt TRANSPOGOOD - Transport of goods platform, ukupne vrijednosti 8,8 milijuna kuna ima za cilj poticati integrirani pristup u razvoju kanala i pametnih mreža u transportu roba u prekograničnom području, što će konkretno rezultirati izradom jedne zajedničke digitalne platforme, koja će poduzetnicima u sektoru prometa i logistike omogućiti optimizaciju resursa, s naglaskom na kombinaciju pomorskog i cestovnog teretnog prometa u prekograničnom području Italije i Hrvatske.


Kroz projekt QNEST brendiraju se autohtoni istarski proizvodi. Trenutno se oznaka IQ – Istarska kvaliteta dodjeljuje za vina malvaziju i teran, u sljedećoj će fazi biti uključeni istarsko maslinovo ulje, pršut, rakija, med te ostali proizvodi. Zašto je to za Istru značajno?
Projekt QNEST - Quality Network on Sustainable Tourism financira se  iz programa Interreg ADRION, a ima za cilj unaprijediti i valorizirati kulturnu, tradicionalnu i ekološku  baštinu svih uključenih regija kroz zajednički proces brendiranja proizvoda, usluga i turističkih destinacija. IDA u tom smislu koordinira nadogradnju projekta IQ – Istrian Quality - Istarska kvaliteta, a  navedeno je vrlo značajno upravo zbog  brendiranja Istre kao regije kvalitete, regije autohtonih proizvoda, tradicijskih vrijednosti, koji jamče izvornost i izvrsnu kvalitetu, što će doprinijeti ne samo boljem pozicioniranju Istarske županije na turističkoj karti Europe i šire, nego i dati mogućnost našim proizvođačima da budu prepoznatljivi na svjetskom tržištu.  


U jačanje kapaciteta malog i srednjeg poduzetništva u Istri znatno ulažete putem edukacija i projekta HQ_Istria te isto tako putem poduzetničkih inkubatora. Što nam možete reći o navedenome?
Projekt HQ_ISTRIA - Stimuliranje rasta malog i srednjeg poduzetništva Istarske županije putem visokokvalitetnih usluga podrške, ukupne vrijednosti 600.000 kn, koji se financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj ima za cilj razvoj i povećanje ponude usluga savjetodavne i stručne podrške, kao i usluga informiranja  i edukacije za male i srednje poduzetnike.  U sklopu navedenog projekta nedavno smo uspješno proveli edukacije za poduzetnike u sklopu Dana otvorenih vrata poduzetničkih inkubatora Istarske županije koje je popratilo više od 60 poduzetnika i onih koji to žele biti, a na jesen krećemo s novom serijom besplatnih edukacija na temu digitalnog gospodarstva. IDA je tijekom godina provela više od 450 seminara za više od 11.000 polaznika.

Nadalje IDA je tijekom godina u Poduzetničkom inkubatoru „Izazov“ te Tehnološkom inkubatoru u Puli pružila podršku za više od 60 tvrtki poduzetnika početnika, na način da ima je omogućila opremljene poslovne prostore po povlaštenim subvencioniranim cijenama te besplatne edukacije i savjetodavne usluge.
Stopa uspješnosti mladih poduzetnika je iznad prosjeka zadnjih nekoliko godina, a kao najuspješniju priču koja je krenula iz poduzetničkih inkubatora IDA-e možemo izdvojiti primjer tvrtke Infobip koja danas zapošljava više od 1300 ljudi u cijelom svijetu.

Isto tako nedavno smo u suradnji s gradovima i općinama u Istarskoj županiji koje upravljaju poduzetničkim inkubatorima pokrenuli uspostavu sustavne operativne mreže poduzetničkih inkubatora Istarske županije te vezane digitalne platforme koja bi istarskim poduzetnicima omogućila kvalitetne informacije o subvencioniram uvjetima poslovanja i razvoja u poduzetničkim inkubatorima i co-working prostorima, kao i uslugama koje IDA, Istarska županija te gradovi i općine nude u tom smislu.


Na tragu gore rečenog, u Puli razvijate novi projekt uspostave i opremanja CO-WORKING centra i to u prostorima danas derutne Mehanike. Možete li pojasniti kome će centar biti namijenjen i koji su očekivani rezultati takvog jačanja poduzetničkog okruženja?
Novi projekt uspostave CO-WORKING centra u Puli jedan je od strateških projekata uvrštenih u Strategiju razvoja urbanog područja Pula, u kojoj smo aktivno sudjelovali kao izrađivači.
Projekt ukupne vrijednosti veće od 16 milijuna kuna, koji će se financirati u sklopu ITU mehanizma predstavlja iskorak u stvaranju inovativnog poduzetničkog okruženja u urbanom području Pula.  Planirano je u srednjoročnom razdoblju da usluge prostora koristi 30-40 poduzetnika te slobodnih profesionalaca, a aktivnosti koje će se provoditi u suradnji s partnerima su:  Akademija poduzetništva i ciljani obrazovni programi, mreža mentora, e-usluge za korisnike i poticanje digitalnog gospodarstva,  organizacija konferencija,  kao i  crowd-funding događanja te marketinška promocija centra i korisnika.


IDA je od svog osnivanja iznjedrila brojne sjajne projekte. Vi ste na čelu IDE već dugi niz godina. Čime se najviše ponosite?

IDA je od svog osnivanja provela 44 EU projekta ukupne vrijednosti 420 milijuna kuna, a u fazi kandidature imamo trenutno 14 projekata. Svi su projekti zahvaljujući EU financiranju te podršci Istarske županije doprinijeli na neki način da se razviju programi podrške za gospodarstvenike, a među važnije projektne rezultate uvrstio bih naš Centar za istraživanje materijala – METRIS, koji od 2015. djeluje kao zasebna ustanova i pruža usluge istraživanja i razvoja za poduzetnike po vrlo povoljnim uvjetima, naš Tehnološki inkubator smješten tik do centra METRIS u sklopu nekadašnjeg kruga OB Pula te opremanje Centra za popularizaciju znanosti i inovacija Istarske županije u suradnji sa Zajednicom Tehničke kulture Pula, čiji je temeljni cilj omogućiti  djeci  istarskih osnovnih i srednjih škola da uz mentore odrade sate praktične nastave iz fizike i kemije. Do sada je Centar posjetilo više od 3.000 djece iz cijele županije, a sve s ciljem kako bi se u njima prirođena znatiželja pretvorila u ljubav prema znanosti, istraživanju i inovacijama, obzirom da su oni naša budućnost.

(REX/Foto: Manuel Angelini)