Intervju sa dr.sc. Borisom Sabattijem; direktorom IDA-e

Intervju sa dr.sc. Borisom Sabattijem; direktorom IDA-e-74847

SABATTI ANALIZIRA 2016-tu I GOVORI O NOVOSTIMA ZA OVU GODINU ...
Istarska razvojna agencija radi "punom parom".  Donosimo Vam intervju sa direktorom dr.sc. Borisom Sabattijem, u kojem rezimiramo 2016-tu i otkrivamo Vam projekte za 2017.-tu godinu...

Obzirom da smo tek zakoračili u novu 2017.godinu, dr.Sabatti, možete li rezimirati 2016.g., odrađene projekte i rezultate ?

Tijekom 2016. godine provodilo se ukupno 8 EU projekata ukupne vrijednosti veće od 12 milijuna EUR, koji su se financirali iz programa prekogranične suradnje IPA II Slovenija- Hrvatska, IPA II CBC Adriatic, programa LIFE+ te Horizon 2020, kao i programa Tehničke pomoći OP Konkurentnosti i kohezija 2014.-2020. Mahom su tematike navedenih projekata bile usmjerene na poticanje razvoja inovacija i transfera tehnologija, društvenog poduzetništva te poticanje aktivnosti usmjerenih na razradu energetskih planova za gradove s ciljem održivog razvoja i predviđanja utjecaja klimatskih promjena u Istarskoj županiji.

Nadalje ističem da se 2016. godine u suradnji s Istarskom županijom i zainteresiranim poslovnim bankama započelo s provedbom kreditne linije „Poduzetnik Istra 2016.“  za male i srednje poduzetnike sa subvencioniranim kamatnim stopama, koje variraju od 2,40 do 2,85%  i kao takve su među najpovoljnijima na tržištu. Ukupno su do sada odobrena 82 poduzetnička kredita u iznosu od 55.581.048,00 kuna te će s navedenim oblikom financijske podrške poduzetnicima IDA nastaviti i u 2017. godini.

Između ostalog moram navesti kako smo s našim Centrom za istraživanje materijala – METRIS uspješno priveli kraju pripremu dokumentacije za kandidiranje na prvu fazu natječaja iz ESI fondova projekta Centra kompetencije za napredne materijale Istarske županije (CEKOM) te je isti sada u fazi evaluacije.

Krajem 2016. godine u vlasničku strukturu IDA-e ušao je i Grad Vodnjan, koji u vrijeme osnivanja agencije nije imao status grada i sada možemo ponosno reći da punim jedrima idemo dalje u razvoj budućih projekata, direktno zastupajući razvojne interese Istarske županije i svih istarskih gradova, kao i svih poduzetnika koji obitavaju na našem području.

Koncem godine predstavljen je Program Interreg V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020., zbog čega nam je u Istri to razdoblje važno ?

 

IDA je od svog osnivanja provela 35 projekata ukupne vrijednosti veće od 45 mil EUR, koji su se financirali iz EU fondova i programa međunarodne suradnje. Pritom treba istaknuti da su talijanski partneri uvelike zaslužni za iskustvo koje je IDA u svojim počecima stjecala u pripremi i provedbi  EU projekata u razdoblju kada je za ostale razvojne agencije u RH to bilo tek u planu. Stabilni i strateški jaki partnerski odnosi s dionicima razvoja u Italiji doprinijet će zasigurno kreiranju novih razvojnih projekata za gospodarstvo koji će se sufinancirati iz novog programa suradnje između Italije i Hrvatske u nadolazećem razdoblju. IDA će se u tom smislu ponajprije usmjeriti na ulaganje u istraživanje i plavi rast, kao i u valorizaciju prirodne i kulturne baštine u funkciji razvoja turizma.

Koji su projekti u tijeku?

Trenutno su uz provedbu kreditne linije „Poduzetnik Istra 2016.“ i provedbu projekata obrazovanja za poduzetnike i javni sektor u tijeku 4 projekta koji se financiraju iz EU fondova te je u kandidaturi 7 projekata čiji se rezultati očekuju tijekom 2017.  godine.

Projekti u tijeku u sklopu programa LIFE 2014-2020 (Life Sec Adapt) i Horizon 2020 (Empowering) usmjereni su ponajprije na aktivno uključivanje jedinica lokalne samouprave u primjenu mjera energetske učinkovitosti kojima će se u konačnici do 2020. godine pridonijeti ispunjavanju četiriju osnovnih ciljeva Europske energetske politike: smanjenju emisije CO2 (i, prema mogućnosti, drugih stakleničkih plinova) učinkovitijoj  upotrebi  energije i većoj upotrebi obnovljivih izvora energije te prilagođavanju posljedicama klimatskih promjena. Projekt informacijskog centra Europe Direct u Puli u suradnji s Gradom Pula usmjeren je na informiranje o programima i natječajima Europske unije, dok je projekt Tehničke pomoći Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. usmjeren na pružanje savjetodavne pomoći u pripremi i provedbi EU projekata javnopravnim tijelima u Istarskoj županiji.

Što je sa razvojem gospodarskih zona u Istri te idejom o avioindustriji na starom vojnom aerodromu?
IDA je kao nositelj provedbe razvojnih programa Istarske županije izradila Dugoročni program razvoja poslovnih zona u Istarskoj županiji i koordinira isti. U samom početku utvrđeno je 16 strateških zona sa statusom prioriteta s obzirom na postojeću prostorno-plansku dokumentaciju, dotadašnju infrastrukturnu opremljenost i raspoloživu radnu snagu u okruženju i toliko ih sada i ima  aktivnih i infrastrukturno opremljenih u Istarskoj županiji. U međuvremenu, zbog povećane poduzetničke aktivnosti i iskazanih potreba poduzetnika  i investitora na terenu  broj planiranih zona popeo se na 34.

Do sada je u zone u Istarskoj županiji uloženo preko 168 milijuna kuna. Jedan od važnijih planova ulaganja u zone u budućnosti tiče se prostora bivšeg vojnog aerodroma u Puli.  Prema nalogu Istarske županije IDA je izradila Programsku skicu gospodarske zone na prostoru vojne zračne luke Pula te je sada na potezu ministarstvo nadležno za upravljanje državnom imovinom s kojim se ide u daljnje pregovore glede konačnog definiranja prostorno-planske i imovinske dokumentacije i prenamjene navedene zone.

U kojoj mjeri ste uključeni u adaptaciju stare Mornaričke bolnice, ima li tu kakvih novosti?

U 2016. godini IDA je aktivno nastavila svoj rad na promociji Istarske županije kao destinacije poželjne za strana  i domaća ulaganja.

U sklopu provedbe dijela aktivnosti u ovom području programa rada IDA je kao glavni županijski koordinator razvoja sukladno nalogu Istarske županije izradila studiju prenamjene kompleksa Mornaričke bolnice u Puli, koja je u županijskom vlasništvu. Dokument je predan na razmatranje županu Flegu te se u tom smislu evaluiraju  opcije budućih ulaganja u navedenu nekretninu, nakon što OB Pula napusti prostore.

Važan dio vašeg poslovanja  jesu edukacije, seminari  i posjete studenata Sveučilišta Jurja Dobrile , Politehnike Pula ...

IDA svoje obrazovne programe provodi od 2002. godine i do danas je razne edukacije, seminare i ostale obrazovne aktivnosti pohodilo više od 9.000 sudionika, što iz javnog, što iz privatnog sektora. Povremeno sa zadovoljstvom provodimo i informativno-edukativne aktivnosti za studente Sveučilišta Jurja Dobrila u Puli, posebice Fakulteta ekonomije i turizma te Politehnike Pula, kao i za učenike srednjih škola i udruge mladih. Cilj je predstaviti im naš rad i praktično iskustvo iz prve ruke u pripremi i provedbi razvojnih projekata, kao i svijet poduzetništva, jer upravo su mladi kreativni i poduzetni ljudi ono što kreira uspješnu perspektivu jedne regije.

Kako napreduju i posluju vaši inkubatori, u IDI te u Zagrebačkoj ulici?

IDA je tijekom godina inkubirala više od 40 poduzeća u 21 poslovnoj jedinici u Poduzetničkom inkubatoru „Izazov“ i Tehnološkom inkubatoru Pula. Tvrtkama koje tek započinju svoj poduzetnički put puno znače prva 3 besplatna mjeseca boravka u poduzetničkim inkubatorima, kao i znatno manja cijena od tržišne u idućim razdobljima te kontinuirano besplatno savjetovanje i edukacija vezani uz razvoj poslovanja. Glavni cilj aktivnosti podrške u poduzetničkim inkubatorima IDA-e je svakako potaknuti rast i razvoj mladih inovativnih  poduzetnika, koji ulažu u razvoj novih tehnologija kako bi se pozicionirali čim bolje na tržištu. Jedan od primjera dobre prakse je informatička tvrtka Infobip d.o.o., koja danas broji skoro tisuću zaposlenika po cijelom svijetu, a koja je svoj poduzetnički put započela upravo u poduzetničkom inkubatoru „Izazov“.

Ima li novosti u vezi županijske razvojne strategije ?

Glavni strateški dokument razvoja Istarske županije – ŽRS do 2020. godine finaliziran ored godinu dana te se tijekom 2016. godine vodeći se načelom partnerskog pristupa koordinirao rad lokalnih dionika razvoja u tom pogledu, a provedeno je i javno savjetovanje. Nadležna tijela na nacionalnoj razini su međutim u zakašnjenju po pitanju izrade dokumenta višeg reda - Strategije regionalnoga razvoja RH te se stoga čeka donošenje istog i u proceduri je dorada i usuglašavanje ŽRS-a.

(J. Vitasović/Manuel Angelini)