InDis Plodovi 2019

InDis Plodovi 2019-99980

U ČETVRTAK IZLOŽBA RADOVA SREDNJOŠKOLACA S KREATIVNIH RADIONICA
U četvrtak 12. rujna u 21 sat u Galeriji HUiU – Hrvatskog udruženja interdisciplinarnih umjetnika u Puli (Zagrebačka 27) otvara se izložbe radova srednjoškolaca polaznika radionica instant fotografije /DIS INSTANT/ i sitotiska /DIS TISK/.

IN DIS EDUKATIVNE RADIONICE ZA DJECU I MLADE u sklopu projekta IN DIS ART i IN DIS PROJEKT / PUBLIC višegodišnji je program HUIU-a, čiji su direktni korisnici polaznici osnovnih i srednjih škola. Program čini sinergija primijenjenih i audiovizualnih umjetnosti. Program jednaku pažnju posvećuje edukaciji, kao i implementaciji stečenih znanja. Program direktne korisnike potiče na interakciju s umjetnicima i stručnjacima te na izražavanje vlastite kreativnosti i osobnosti kroz kreativne procese nastajanja i realizacije kulturno-umjetničkih događanja. Sudjelovanje u ovom programu čini od djece i mladih aktivne sudionike, odnosno gledatelje koji u konačnici nisu samo puki promatrači, već aktivni i angažirani članovi zajednice/publike.

Nakon otvorenja, koje će se održati 12. rujna u 21 sat, izložba će ostati otvorena do 17.9.2019., pon. – pet. od 12 do 14 sati i od 19 do 21 sat.

Kustosi (mentori radionica) izložbe: Vjeran Juhas i Katja Kliba
Dizajn vizualnog identiteta: Vjeran Juhas
Produkcija izložbe: HUiU 2019.
Organizacija izložbe: HUIU – Hrvatsko udruženje interdisciplinarnih umjetnika

DIS INSTANT - radionice instant fotografije (Polaroid fotografija), voditelj Vjeran Juhas. Radionica se sastojala od teorijskog i praktičnog modula. Teorijski modul podrazumijeva: povijest i razvoj instant fotografije – od njezinog nestanak iz svakodnevne uporabe do ponovnog oživljavanje od strane tvrtke The Impossible Project (sada Polaroid Originals). U teorijskom dijelu polaznici su se upoznali s tipovima instant aparata i filmova, načinima uporabe instant fotoaparata te mogućnostima korištenja instant aparata u umjetničkom izričaju. Praktični dio sastojao se od dogovora o temi i lokalitetima fotografiranja, izlasku na teren i/ili studijskom fotografiranju, razvijanju u diferenciranim uvjetima, analize fotografija. Radionica je završila pripremom za ovu zajedničku izložbu pod radnim nazivom DIS Instant.

Izložbu uz mentorstvo voditelja radionice osmislili su polaznici radionice. Kroz organizaciju izložbe polaznici radionice naučili su kako kreativno prezentirati svoje radove u prostoru galerije, kako postaviti izložbu, kako je organizirati te kako na najbolji mogući način prezentirati svoj rad lokalnoj zajednici. Osim kao dio galerijskog postava, izložba će imati i svoje virtualno izdanje na službenoj internetskoj stranici HUIU-a te putem YouTube kanala.
DIS TISK - sitotisak/tekstilne radionice, voditeljica Katja Kliba. Radionice su se sastojale od teorijskog i praktičnog modula. Polaznici radionice imali su priliku raditi s drvenim okvirima sitotiska te naučili ručne tehnike otiskivanja na tekstilnim materijalima. Nadalje, upoznali su se s načinima obrade materijala prije i nakon tiskanja, vrstama boja koje se koriste za apliciranje na materijale, kemijskim svojstvima boja te vrstama boja koje su ekološki prihvatljive za samostalni kućni rad izvan laboratorijskih uvjeta. U teorijskom dijelu polaznici su naučili što je to sito tisak, kako samostalno izraditi sito te se upoznali sa svim potrebnim materijalima za izradu sita. Praktični dio radionice: izrada autorskih uzoraka, gdje su polaznici ručno izradili crtež te naučili kako pripremiti uzorak… U praktičnom dijelu radionice polaznici su naučili: kako izraditi sito; kako nanijeti foto emulzije u posebnim uvjetima, kako spremiti sito u mračnu komoru, kako započeti proces sušenja, kako osvijetliti i isprati, kako pripremiti boju te kako započeti proces tiskanja i dobiti finalni proizvod. Po završetku teorijskog i praktičnog dijela radionice sitotiska polaznici su uz mentorstvo voditelja radionice organizirali ovu izložbu pod radnim nazivom DIS IZLOŽBA IN TISK na kojoj će lokalnoj zajednici predstaviti rezultate svog rada. Kroz organizaciju izložbe polaznici radionice naučili su kako kreativno prezentirati svoje radove u prostoru galerije, kako postaviti izložbu, kako je organizirati te kako na najbolji mogući način prezentirati svoj rad lokalnoj zajednici. Osim kao dio galerijskog postava, izložba će imati i svoje virtualno izdanje na službenoj internetskoj stranici HUIU-a te putem YouTube kanala.

Programi Galerije HUiU sufinancirani su sredstvima Zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Istarske županije.

(Rex)