Gostovanje i prezentacija projekta Kreativne strategije

Gostovanje i prezentacija projekta Kreativne strategije-61563

POČETNICA U PULI, 17. I 18. RUJAN U DC ROJCU
Projekt “Kreativne strategije: Početnica” ostvarenje je ideje umjetnosti kao infrastrukture edukacije i prenošenja iskustva i alata aktivističke prakse područja društveno-ekonomskih borbi. Početnica je multimedijalna umjetničko-edukativna instalacija kolektivnog autorstva. Istodobno funkcionira i kao alat interakcije koji sadrži pojmovnik, kartu, zbirku angažiranog video-materijala, arhivu dosadašnjih radničkih borbi i literaturu iz područja direktne demokracije, sindikalizma, feminizma, teologije oslobođenja, prava na grad, održivog življenja i angažirane umjetnosti.Paralelno s pokretnim elementima u prostoru, tzv. mobilijarom, Početnica postoji i na internetu pocetnica.org

   Početnica je, kao treći modul dugoročnog multidisciplinarnog projekta “Kreativne strategije” koji je 2010. godine započela vizualna umjetnica Andreja Kulunčić, inicijalno predstavljena u Galeriji Nova u Zagrebu, u produkciji kustoskog kolektiva WHW. Glavni partneri u 2015. godini su grupa Direktna demokracija u školi. Dana 17. i 18. 9. 2015. Početnica će gostovati u Puli u Društvenom centru Rojc.

Program:

Četvrtak, 17.9., 19h
Prezentacija projekta Početnice i projekcija videa snimljenog 2014. „Što je meni naša borba dala?“. Uvod u film dat će članovi grupe Direktna demokracija u školi Sanela Planinčević i Zdravko Popović.

Petak ,18.9.,  10h
Radionica direktne demokracije za više razrede osnovne škole

Petak, 18.9., 13h
Radionica direktne demokracije za srednjoškolce
Voditelji:  Zdravko Popović i Sanela Planinčević  (grupa Direktna demokracija u školi)

   Najveći izazov u približavanju materije polaznicima radionica predstavlja nedostatak predznanja o temi direktne demokracije. Taj je termin prije aktiviranja direktnodemokratskih inicijativa bio u Hrvatskoj uglavnom nepoznat.  Analizom predstavničkodemokratskog sustava i ukazivanjem na njegove nedostatke priprema se podloga za prikaz direktnodemokratskog sustava. Dio radionice posvećuje se raspravi među sudionicima unutar koje se definira i eventualni zajednički interes polaznika radionice na osnovu kojeg bi se mogli direktnodemokratski organizirati, kao i način kako se u to upustiti. Prvi korak ka takvoj praksi je prepoznavanje određenog zajedničkog interesa, kao i osnove na kojoj bi članovi dotične zajednice mogli i trebali odlučivati i djelovati zajedno. Radionice Direktne demokracije u školi služe kao pomoć u definiranju tih postavki.

   Programi u sklopu Početnice održavaju se u Zagrebu, regionalnim centrima i manjim gradovima Hrvatske s ciljem edukacije, poticanja dijaloga i umrežavanja aktivista te arhiviranja materijala proizašlih iz novih komunikacija. Ovakav način bliskog povezivanja umjetničke produkcije s aktivističkim djelovanjem predstavlja otklon od uobičajenih metoda umjetničke prakse: osim što se ukazuje na aktualne društvene probleme, koristeći umjetnost kao alat osvještavanja i edukacije, aktivno se djeluje na njihovom rješavanju.

   Početnica će u DC Rojc  ostati na raspolaganju korisnicima do 27.9. 2015. (rex)