Energetski certifikat za privatne iznajmljivače od nove godine

Energetski certifikat za privatne iznajmljivače od nove godine-62546

NIJE BAŠ SVE ZAKONSKI JASNO DALI TREBA ILI NE TREBA CERTIFIKAT
Kao da svi nameti i davanja i svake godine neki novi porezi nisu dovoljni, privatne iznajmljivače očekuje još jedan veliki izdatak. Naime, od 01.01. slijedeće godine dužni su za svoje apartmane, sobe i kuće za odmor ishodovati vrlo skup energetski certifikat. Ili pak nisu?

   Danom ulaska u Europsku uniju, Republika Hrvatska je, između ostalog, preuzela obavezu izdavanja energetskih certifikata za postojeće zgrade ili njihove samostalne uporabne cjeline koje se prodaju, a od 01. siječnja 2016 godine energetski certifikat obavezan je za sve nekretnine koje se iznajmljuju. Tako svi privatni iznajmljivači čiji apartmani i sobe imaju površinu iznad 50 četvornih metara, a njih je preko 15 tisuća, od nove godine imaju obvezu izrade energetskog certifikata.

   Premda se točno ne zna o kojoj se brojci objekata radi, kao ni o njihovoj kvadraturi, poznato je da smještaj u kućanstvima čini barem polovicu smještajnih kapaciteta u RH. To, usput, znači i kako će ovlašteni certifikatori samo na privatnom smještaju zaraditi na desetke milijuna kuna. Naravno da kazne za prekršitelje nisu zanemarive. Kazne za vlasnike nekretnine koji prodaju ili iznajmljuju stan bez energetskog certifikata sežu do 10.000 kuna za fizičke, odnosno do 30.000 kuna za pravne osobe.

   Iznajmljivači već dugo  nastoje ukazati na nedefiniranost Pravilnika u dijelu gdje privatni kapaciteti ulaze u kategoriju kao “pojedinačne samostalne uporabne cjeline zgrada koje se iznajmljuju, daju na leasing ili u zakup”, a najglasniji među njima je predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja Hrvatske gospodarske komore Nedo Pinezić, koji zagovara da certifikat privatni iznajmljivači ne trebaju ishoditi.

   ''A što se može protumačiti time da se navedene odredbe tiču iznajmljivanja stanova, što podrazumijeva nekretninski biznis, ili promet nekretninama i kao takvi nisu u istoj branši, odnosno poslovnom modelu, jer su ugostiteljske usluge regulirane zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti'' -pojašnjava Pinezić.

   ''Podsjećam da nema osnove za nametanje obaveze posjedovanja energetskog certifikata za privatne stanove, kuće, domaćinstva u kojima se pružaju usluga smještaja turistima''.- izjavio je za Rovinj FM predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja Hrvatske gospodarske komore Nedo Pinezić, koji je ove stavove iznio i pred Ministarstvom graditeljstva na nedavno održanom Forumu obiteljskog smještaja u Poreču.   (Rex/Suzana Modrušan Krošnjak)