Dr.sc. Goran Zgrablić sa suradnicima objavio članak u Physical Chemistry Chemical Physics

Dr.sc. Goran Zgrablić sa suradnicima objavio članak u Physical Chemistry Chemical Physics-82047

VELIK USPJEH ZA POLITEHNIKU PULA I PULSKU ZNANOST
Ovih se dana, nakon višegodišnjeg rada dogodio lijep uspjeh za pulsku Politehniku i pulske znanstvenike. Naime, predavač fizike i ekologije na Politehnici Pula, dr.sc. Goran Zgrablić, prije desetak je dana primio obavijest da mu je prihvaćen članak u jednom od najjačih časopisa za kemiju na svijetu, "Physical Chemistry Chemical Physics".

Rezultat je to zajedničke suradnje sa međunarodnim multidisciplinarnim istraživačkim centrom Sincrotrone Trieste u Italiji, u grupi profesora Fulvia Parmigianija, gdje je Goran radio i sa kojima i dalje surađuje, te Grupe za računalne bioznanosti sa Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu pod vodstvom puležanke dr. Nađe Došlić, te Politehnike Pula.

Ovaj vrijedni i uspješni mladi znanstvenik, posjetio je našu redakciju ne bi li nam ispričao pozadinu ovog zajedničkog rada koji je urodio objavom u izuzetnom svjetskom časopisu. Naime, upravo su na Sinkrotronu u Trstu, koristeći ultrabrze laserske sustave, rađena mjerenja jedne biološki značajne molekule pod nazivom retinal. Tu fotoosjetljivu molekulu koriste mnoga živa bića za detekciju svjetlosti, a nalazi se i u ljudskom oku gdje pretvara svjetlost u električni signal koji potom putuje od oka do mozga.

Nađa Došlić je radila komplicirane kvantne proračune svjetlosne pobude retinala koji su se vrtili na superračunalima i po tri mjeseca što ilustrira složenost takve računalne simulacije - što je doista ogroman poduhvat. Svi su ovi znanstvenici uspjeli međusobnom suradnjom povezati eksperiment i kvantne proračune i pokazati zašto takva molekula, kada se izvadi iz svog prirodnog okruženja, gubi na efikasnosti pretvorbe svjetlosti u električni impuls, i to za čak tri puta. Pokazali su zajedno da naboji koji se nalaze u proteinskoj ovojnici retinala, a prisutni su u mrežnici, fino ugađaju tijek fotokemijske reakcije da bude što efikasnija.

Ovaj je rad bitan za budući razvoj fotonaponskih sustava koji ne bi bili bazirani na poluvodičkoj tehnologiji kao do sada, već na principu organskih molekula koje je puno lakše i jeftinije proizvesti. Postoji još puno posla do konačnog proizvoda koji se može plasirati na tržište, ali, ističe dr.sc. Goran Zgrablić, to više nije njihov posao, za razliku od temeljnih znanstvenih istraživanja, što jest.

Drago mi je da su pulske snage zajedno uspjele zaključiti ovaj projekat koji je trajao preko dvije godine, dodao je dr.sc. Goran Zgrablić, nastavivši kako se u budućnosti i dalje namjerava baviti istraživanjem fotoosjetljivih molekula, i dalje u suradnji sa Sinkrotronom u Trstu.

To je u duhu nastojanja Politehnike da otvori još jedan specijalistički studij tehničkog usmjerenja a koji bi bio usmjeren na zelene tehnologije, energetiku i održivi razvoj, zaključuje dr.sc. Goran Zgrablić, predavač fizike i ekologije na Politehnici Pula.

Iskrene čestitke i puno daljnjeg uspjeha u radu želimo!

(J. Vitasović / Foto: Manuel Angelini)