Bruxelles kao idealna vikend destinacija

Bruxelles kao idealna vikend destinacija-106944

PIŠE: DARIJA ČELIĆ TRAJČESKI
Dugo vremena izbjegavala sam Bruxelles. Prijatelji su odlazili samo poslovno i nisu bili posebno oduševljeni gradom, a obzirom da je Ryanair često imao smiješne cijene s polaskom iz Pule, pustila sam da to ostane opcija za neplanirano putovanje. Kao neki plan B.

Međutim, Bruxelles je zaista zaslužio biti plan A. Kako to već biva u životu sa stvarima prema kojima imamo predrasudu ili od kojih ne očekujemo puno – ugodno se iznenadimo. A Bruxelles je zaista bio ugodno iznenađenje.

Iz Pule su do sad bili letovi ponedjeljkom i petkom, i to u odličnom vremenu, tako da je Bruxelles bio idealna vikend destinacija.

U Bruxelles smo stigli već u petak u večernjim satima i još smo stigli otići na Grand Place i večeru. Grand Place je uistinu bajkovit noću. Svijetla se mijenjaju, tako da vas svaki put očekuje novi prizor. Međutim, okruženi tom ljepotom, šarenilom dućana i ljudima koji veselo prolaze gradom, iznenadio nas je prizor beskućnika, koji usred samog grada, ponekad i s malom djecom, borave na madracima, na ulici. Slične prizore nismo sreli u ostalim europskim gradovima i trebalo nam je vremena da to prihvatimo kao njihovu svakodnevicu.

Sam centar grada nije velik i središnje mjesto čini upravo bajkoviti Grand Place. Okolne uličice prepune su dućana, restorana i kafića, a iz izloga vas mame belgijske praline i vafli, dok na stolovima restorana možete vidjeti pivske čaše raznih oblika, koje nude brojne vrste odličnog belgijskog piva. U samom centru puno je barova i klubova, (tu je i Delirium koji nudi oko 2000 vrsta piva!), mladih, ali i poslovnih ljudi, koji se opušteno zabavljaju uz smijeh i pivo. Bruxelles odiše multikulturom na svakom koraku i s pravom se može nazvati „srce Europe“, što kao studentski centar, ali i kao administrativno, poslovno europsko središte što i jest.

Odmah sljedećeg jutra uputili smo se u centar, prošetali smo divnim uličicama, a na samom trgu stajali smo neko vrijeme proučavajući detalje na zgradama koje ga okružuju. Grand Place je zaista čaroban i danju i noću. Potražili smo vodiča preko platforme Free guide tours i lako ga prepoznale po narančastom kišobranu. Pridružili smo se prvoj turi i uživale u dvosatnom obilasku centra. Turu s vodičem svakako preporučujem, jer smo čuli jako puno informacija i  detalja, koje bismo teško našli na internetu ili u nekom vodiču. Uostalom, tu smo samo za vikend, pa i ne stignemo gubiti vrijeme na internetu. Ispričao nam je zašto zgrade izgledaju kao da su od zlata, gdje je živio i pisao Victor Hugo, vidjeli smo  odakle je krenuo prvi Tour de France, čuli smo sve o Manneken Pisu, posjetili smo najstariju trgovinu i radionicu pralina, gdje su nam objasnili da su čokolade prvo davali uz lijek, kako bi ih bolesnici lakše popili. Ma ozdravila bih samo od tih pralina, pomislim. Zatim nas je odveo i do najstarije prodavaonice poznatih belgijskih vafli! Otkrio nam je tajnu da lokalci jedu uglavnom obične, vafle, samo posute šećerom, a da broj silnih dodataka koji se nude, otkriva koliki ste ustvari turist! Ah, sad je kasno za to! Već smo jutros pojele vafle, usred jeseni, s jagodama i nutelom. Želite i malo šlaga? – Daaa! Mrvice! Ma naravno – sve želimo! Lijepo je biti turist u Bruxellesu!

Na kraju naše ture, ostavili smo napojnicu vodiču i otišle na ručak. Željeli smo probati nešto od njihovih specijaliteta. U gotovo svim restoranima nailazili smo na sliku pedoča (dagnji) s krumpirićima i pivom. Ajme kakva kombinacija – pomislila sam si. Nema šanse da to probam. Zamišljajući okus naših pedoča, nikako mi uz to nije išlo pivo, niti krumpirići. Ali i tu sam se prevarila! Belgijske dagnje su bez češnjaka i vina i nekako su  slatkaste, pa savršeno idu uz krumpiriće i pivo! Nakon ručka, vrijeme je za nešto slatko, a što bismo jeli u Belgiji, nego belgijske praline. Mmm, kakva je to fina čokolada i kakav veliki izbor! Uživale smo u pralinama, ne znajući koja vrsta nam je bolja!

Prolazeći kroz ulice grada, primjećujem da su im dućani s odjećom drugačiji od onih na koje smo navikli ne samo kod nas doma, nego i u drugim gradovima. Kakav melem i odmor za oči! U samom centru nema razvikanih high street marki – oni su u trgovačkim centrima, a ovdje su uglavnom belgijske marke odjeće i obuće. Cijene nisu niske, ali nude kvalitetnu i drugačiju odjeću!

Bruxelles nudi mnogobrojne, zanimljive muzeje – muzej glazbenih instrumenata, muzej garderobe Manneken Pisa, Čokoladno selo gdje možete i sami izraditi čokoladu, muzej Štrumfova, Horta muzej i mnoge druge netipične, ali i one klasične muzeje.  

Nedjeljom su trgovine zatvorene, čak i većina suvenirnica, tako da je nedjelja idealan dan za izlet. Ujutro smo se uputili na glavni željeznički kolodvor i za 15-tak eura kupili povratnu kartu do Brugesa. Moderan i udoban vlak na kat vozio nas je oko sat vremena kroz savršeno uređene i uredne zelene pašnjake, polja i oranice. Iz tog opuštajućeg pogleda, svako toliko bi nas prenuo pogled na krave, ovce, konje ili razgovor o tome kako je kod njih svaki pedalj zemlje potpuno iskorišten i uređen. Nema tu prepuštanja slučaju. Diveći se takvoj organiziranosti, začas smo stigli u Bruges. Kako volim Colin Farella i film „In Bruges“, imala sam osjećaj da smo stigli ravno na filmski set! Toliko pitoreskan, šarmantan, skladan i bajkoviti grad nisam dugo vidjela. Srednjovjekovne kućice, mali mostići, vožnja malim barkama kroz kanale, prekrasni mali dućani i mi koji bezglavo i oduševljeno sve fotografiramo! Prošetali smo uličicama, zaustavili se u ponekim dućanima, koji su bili otvoreni i potom otišli na ručak, gdje smo ovaj put probali njihov šugo, carbonnade flamande, koji je bio odličan.

Vlak za Bruxelles ide svakih sat vremena i staje i u Ghentu. Mnogima je Ghent još i ljepši nego Bruges, pa eto nam razlog da se vratimo.

Zadnji dan smo prošetali Avenijom Louise, da vidimo što nudi visoka moda, ali nije bilo „vremena“ za shopping! Hodajući avenijom naišli smo i na Maison d'Istrie – istarsku kuću usred Bruxellesa! Moram priznati da nam je svima „zapela knedla“ u grlu, vidjevši naša vina, njoke na meniju i slike iz Istre. Baš smo bili sretni i ponosni. Ukoliko vam se ne sviđa belgijska hrana, ovdje sigurno možete pojesti nešto već poznato i fino te popiti pravu kavu. Do polaska prema Zračnoj luci, stigne se još vidjeti i Atomium, poznatu atrakciju ili posjetiti Parlamentarij.

Poslijepodne smo krenule prema Zračnoj luci Charleroi i navečer smo već bili u Puli puni dojmova!

 

Par malih savjeta za Bruxelles: Belgija ima „englesko“ vrijeme. Promjenjivo vrijeme s puno lagane kišice,ali ne zamarajte se s kišobranima. Uzmite laganu vjetrovku s kapuljačom, i kao pravi  lokalac, samo po potrebi stavite kapuljaču. Belgija je nešto skuplja, pa računajte da je pivo u prosjeku 5 i više eura, ručak oko 20, a za smještaj isto planirajte izdvojiti nešto više novca. Za razgledanje možete uzeti i Hop on-Hop off bus. Bruxelles ima i podzemnu željeznicu i tramvaje, ali i Uber taxi prijevoz. Nama se Bruxelles činio sasvim siguran grad s ljubaznim ljudima.

Ako planirate ići u Pariz ili Amsterdam, a avio karte su tada skupe, provjerite varijantu da dođete do Bruxellesa, pa vlakom do drugih destinacija. Ponekad može biti povoljnije, a i dodate si i Bruxelles. I praline. I pivo.

Jedva čekam opet Bruxelles. Ovaj put će biti plan A s Ghentom!

(Rex/Darija Čelić Trajčeski)