Apel Vladama u regiji: Pojačajte glas za solidarnu i otvorenu Europu

Apel Vladama u regiji: Pojačajte glas za solidarnu i otvorenu Europu-62642

PRIJEDLOG ZA PRECIZNI DOGOVOR OKO PRIHVATA I ZAŠTITE IZBJEGLICA
Inicijativa „Dobrodošli!“ koja okuplja više do 60 udruga, zajedno sa slovenskim i mađarskim aktivistima uoči hitnog sastanka lidera europskih država 25. listopada, organizirala je danas u prostorijama Dnevnog boravka Društvenog centra Rojc konferenciju za medije "Apel vladama u regiji: Pojačajte glas za solidarnu i otvorenu Europu".
Organizacije civilnog društva u regiji smatraju da je ovaj sastanak bio ključan za sprječavanje ljudskih tragedija koje eskaliraju uslijed političkih razmirica i izostanka koordinacije među susjednim državama na tzv. Balkanskoj ruti.

Kao što su i sami volonteri, koji danonoćno dijele vodu, hranu, deke, kabanice, a ponajviše informacije i ohrabrenje izbjeglicama na nizu graničnih i prihvatnih točaka, uspjeli smoći snage, upravo to sada traže i od samih šefova vlada – da pronađu snagu i odlučnost za jasan politički dogovor oko zajedničkog režima prihvata i zaštite izbjeglica, bez “igri skrivača” s informacijama, registracijom i otvaranjem i zatvaranjem granica. Njihov odgovor u nedjelju je presudan u narednim zimskim mjesecima gdje svako višesatno čekanje iscrpljenih ljudi u blatu i snijegu, a ponajviše djece, može rezultirati dodatnim smrtnim slučajevima na europskom tlu, umjesto spasom od rata.

Stoga, Inicijativa „Dobrodošli!“ predlaže precizni dogovor mjesečnih režima prijevoza, prihvata i zaštite izbjeglica kroz cijeli rutu, od Grčke do Njemačke s definiranim međudržavnim obavezama razmjene informacija oko prihvata i registracije te suradnje svih službi na terenu, uz obavezu osiguranja javnog prijevoza i sprječavanja krijumčarenja ljudima te drugih oblika organiziranog kriminala.

Dodatno, nužno je aktivirati mjeru privremene zaštite u skladu s Direktivom EU 55/2001 radi što bržeg osiguranja izbjegličkog statusa sve dok traju ratni sukobi. Ova mjera i uvedena je u europsko zakonodavstvo na temelju iskustva s izbjegličkom krizom u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih, no dosad nije aktivirana, iako ju je po prvi puta ovog tjedna kao nužnu istakao Kongres EPP-a u svojoj hitnoj rezoluciji o izbjegličkoj krizi.

Militarizacija, kao reakcija na goloruke ljude koji traže utočište, nije samo suprotna europskim vrijednostima, temeljnim osnivačkim ugovorima EU i međunarodnom humanitarnom pravu, već je i neadekvatan i iluzoran odgovor na aktualnu krizu u EU.

Na konferenciji za novinare govorili su Eva Maria Borsi, Migszol iz Mađarske, Valter Cvijić, Protirasistična fronta brez meja iz Slovenije, Amir Yarnian iz Pule i Tea Vidović (Inicijativa „Dobrodošli!“).

Tea Vidović kazala je kako je poslano pismo Vladi Republike Hrvatske i Slovenije kako bi se izbjegle nove ljudske tragedije zbog loše suradnje zemalja te da se vlasti prestanu igrati igre skrivača. Također smatra kako je potreban hitan dogovor ove dvije države te bi isti trebo biti ključan za sprječavanje tragedija u nadolazećim zimskim mjesecima, no kako i ostale države EU moraju započeti sa suradnjom i pomoći.

Eva Maria Borsi obratila se u uvodnom izlaganju i rekla kako dolazi iz države koja zatvara oči pred cijelom ovom krizom i ponaša se nehumano prema izbjeglicama zatvarajući granice, tjeranjem suzavcima, odvajanjem obitelji i u konačnici zatvaranjem granica sa Hrvatskom i Srbijom. Naglasila je da traženje azila nije zločin, ali premlaćivanje izbjeglica i novinara koji izveštavaju jest.

Valter Cvijić iz Protirasistične fronta brez meja iz Slovenije prestavio je rad aktivista u Sloveniji počevši od Rujna ove godine kao odgovor na nastilje na Grčko-Makedonskoj granici te kako rasističko nasilje u Europi više ne može gledati i šutiti što je rezultiralo organizacijom nekoliko prosvjeda u Ljubljani i festivalom otvorenih granica. Smatra kako je situacija na Hrvatsko-Slovenskoj granici katastrofalna i napominje kako su volonteri i izbjeglice na granici svakoga dana napadani od strane policije i vojske obje zemlje te kako Crveni križ ne reagira i odbija suranju sa volonterima zabranom davanja hrane izbjeglicama u Brežicama i mnogi slični događaji koji se ne smiju više događati.

Zadnji se novinarima obratio Amir Yarnian, Afganistanac koji je također bio izbjeglica te je kazao kako je taj put veoma težak za roditelje sa djecom koji bez hrane čekaju i po 20 sati na granici te naglasio je kako je važno da se konačno donese rješenje EU da se ova kriza rješi i podsjeća na broj preminulih u Turskoj.
(Rex/Marko Zubonja)