Đani Benčić: Ekološko maslinarstvo – izazov za budućnost Istre i Hrvatske

Đani Benčić: Ekološko maslinarstvo – izazov za budućnost Istre i Hrvatske-101926

PREDAVANJE U SVEUČILIŠNOJ KNJIŽNICI U PULI, ČETVRTAK, 21.11. U 18 SATI
'Ekološko maslinarstvo – izazov za budućnost Istre i Hrvatske' naslov je predavanja kojeg će u sklopu projekta Zelena knjižnica održati dr.sc. Đani Benčić u četvrtak 21.11.2019. godine u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli. Organizatori su Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica. Ulaz je slobodan.

U zadnjih 20-tak godina maslinarstvo Hrvatske, a posebno Istre, doživljava svoju novu renesansu. Obnovljeni su brojni zapušteni maslinici i podignuti novi. Dobivena ulja suvremenom tehnologijom ekstrakcije postižu vrlo visoku kvalitetu i cijenu. Prema najpoznatijoj međunarodnoj smotri ekstra-djevičanskih maslinovih ulja “Flosolei” u Rimu Istra u zadnjih par godina preuzima 1. mjesto u svijetu kao regija s najviše uzoraka najkvalitetnijih ulja. Potražnja za kvalitetnim maslinovim uljima neprestano raste na globalnoj- svjetskoj razini. Najveći svjetski  proizvođači poput Španjolske i Italije imaju svojevrsni monopol na  proizvodnju i plasman svojih ulja. Naime osvojili su sva poznata svjetska tržišta. Hrvatska mora poduzeti sve da pridobije određena tržišta i učini ih trajno svojim. Da bi pridobila takva tržišta potrebno je stvoriti jedinstveni proizvod i što je još važnije proizvod s ekološkim predznakom. Stog aspekta ekološko maslinarstvo je sudbina opstanka glavnine hrvatskih maslinara. Ova je godina prvi puta proglašena godina hiper-produkcije maslinovih ulja u Španjolskoj i Italiji te se od EU traže sredstva za dodatno zbrinjavanje ovih zaliha. Međutim činjenica je da su te zalihe uglavnom dobivene iz intenzivnog i super intenzivnog uzgoja masline gdje je teško ili nemoguće proizvesti ulje s ekološkim predznakom. Činjenice govore da se takva ulja mogu naći na policama i sa dosta niskim cijenama što je talijanskim i španjolskim proizvođačima prihvatljivo budući su povukli ogromna sredstva iz EU pri podizanju i održavanju postojećih nasada te su im sveukupni troškovi proizvodnje puno niži. Našim maslinarima snižavanje cijene ulja predstavlja nemoguću misiju jer su troškovi proizvodnje visoki a EU fondovi više ne podržavaju sufinanciranje pri podizanje novih maslinika u onoj mjeri u kojoj je to bilo realizirano sa Italijom i Španjolskom. Stoga je glavna strateška smjernica za opstanak našeg maslinarstva svladati sve probleme koji stoje na putu proširenja  ekološke maslinarske proizvodnje, a to su u najvećoj mjeri zaštita i gnojidba.

Prof. dr. sc. Đani Benčić, redoviti je profesor na Agronomskom Fakultetu u Zagrebu. Rođen je 1963. godine u Puli. Doktorski rad “Utjecaj sorti i stupnja zrelosti na kvalitetu ulja istarskih maslinika” uspješno je obranio 2000. godine. Osnivač je i glavni predavač na predmetima “Maslinarstvo” i “Ekološko maslinarstvo” Diplomskog (MS) studija kao i na doktorskom studiju na predmetu “Aktualna problematika i metode istraživanja u maslinarstvu za ekstra djevičanska ulja”. Bio je voditelj više desetaka stručnih i znanstvenih projekata između kojih je i “Osnivanje kolekcije udomaćenih sorata maslina u Vodnjanu”, “Utjecaj stupnja dozrelosti ploda na sastav fenola u uljima istarskih maslinika” i “Gospodarska svojstva tipova autohtonih sorti maslina”.

Održao je preko 200 predavanja za udruge i zadruge maslinara od Konavala do Savudrije i objavio 100-tinjak radova u domaćim i stranim znanstvenim i stručnim časopisima i zbornicima.

(Rex)