10. Međunarodna konferencija liberala

10. Međunarodna konferencija liberala-102031

MILETIĆ : DIGITALIZACIJA JE PRILIKA KOJU MORAMO UGRABITI
„Danas ne postoji važnije područje za konkurentnost Hrvatske, ali i cijele Europe, od digitalizacije. Upravo je implementacija novih tehnologija naša realna prilika da zasjednemo za stol s najrazvijenijima. I kao što mi u Istri smatramo da su fizičke granice relikt prošlosti, tako želimo da u našoj Europi ne postoje ni virtualne granice“, istaknuo je predsjednik IDS-a Boris Miletić na danas održanoj desetoj Međunarodnoj konferenciji liberala „ILC“  u Poreču, koji je okupio predstavnike vodećih hrvatskih IT tvrtki te čelnike i predstavnike liberalnih političkih stranaka i organizacija iz jugoistočne Europe.

U ovoj digitalnoj raspravi sudjelovao je i zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Valter Flego, koji je naglasio da „digitalna transformacija više nije pitanja izbora, već proces „preslagivanja karata“ na svjetskom tržištu“.
- Vrlo brzo će se vidjeti koje su to države i poduzeća koje rade i provode svoje strategije, a koje i dalje planiraju i samo pričaju, kazao je Flego te istaknuo „važnost stvaranja Jedinstvenog europskog digitalnog tržišta, ali i SMART regije Istre, digitalne regije koja je uzor ostatku Hrvatske, jer zaista imamo sve preduvjete, najbolje stručnjake, obrazovane mlade i digitalne firme budućnosti“.

Predstavnik Google-a za središnju i istočnu Europu Igor Zgrabljić kazao je da „Hrvatska nije iskoristila potencijale digitalizacije u javnoj upravi, trgovini, proizvodnji i profesionalnim uslugama, a činjenica je da će  95 posto poslova budućnosti trebati neke vrste digitalnih vještina“.

Direktor najuspješnije hrvatske IT firme – Infobipa – Roberto Kutić, nadovezao se porukom da je „za iskorak u digitalnoj priči potrebno biti challenger i inovator, a ključ svega je uvijek čovjek. Zato moramo omogućiti da ljudi izrastu kod nas najprije kroz sustav obrazovanja, a potom da im omogućimo jednake uvjete kao njihovim kolegama diljem svijeta“.

Predstavnik pulskog sveučilišta dr.sc. Nikola Tanković pridodao je da „danas, u digitalnom svijetu bez granica, čovjek iz Pule može raditi za američku kompaniju bez ikakvih problema. Zato sveučilišta moraju  djelovati ne samo u edukaciji mladih osoba, već i kao pomoć privatnom i javnom sektoru u prilagodbi na digitalno“.

Član Uprave Hrvatskog telekoma i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije mr. sc Boris Drilo dodao je da „želimo li digitalnu Hrvatsku, moramo demistificirati digitalnu transformaciju i približiti je ljudima. Želimo li biti ukorak s najrazvijenijim državama svijeta, moramo zaustaviti disperziju hrvatskih ICT stručnjaka“. - Preveliki nameti na plaće i porezni sustav Hrvatske nisu u skladu s našom digitalnom vizijom. Imamo najmanje poticajan investicijski okvir u EU. Digitalni meni nije toliko skup, dostupan je i nadohvat ruke, ali moramo se promijeniti i otvoriti se prema svijetu, naglasio je Drilo.

Nakon panel rasprave o digitalnoj transformaciji, uslijedio je okrugli stol na temu promicanja europskih i liberalnih vrijednosti kroz digitalno. Na tu su temu u vrlo konstruktivnoj raspravi govorili predsjednik Programskog vijeća GLAS-a Igor Kolman, predstavnica slovenskog Instituta Novum Felicita Medved, predstavnik Stranke modernoga centra također iz Slovenije Jure Vozelj te predstavnik Liberalno demokratske stranke iz BiH Amir Husarić. 

 

(REX)