U ISTRI BIRAMO NOVU VLAST 18. SVIBNJA 2025.
Od srijede, 16. travnja, političke stranke i građani mogu nadležnim izbornim povjerenstvima početi podnositi kandidacijske liste za izbor članova predstavničkih tijela te kandidature za načelnike, gradonačelnike i župane – uključujući i njihove zamjenike.
To znači da i u Istri počinje službeni dio predizborne utrke koja će kulminirati u nedjelju, 18. svibnja, kada građani biraju novu lokalnu vlast u svih deset istarskih gradova, 31 općini i Istarskoj županiji.Svi obrasci potrebni za kandidiranje bit će dostupni od srijede u 00:00 sati na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva (DIP-a).
Rokovi: do kada se predaju kandidature i kada počinje kampanja?
Kandidacijske liste i kandidature moraju stići nadležnim povjerenstvima najkasnije do ponoći 29. travnja. Nakon toga, u roku 48 sati, odnosno do 1. svibnja u ponoć, općinska, gradska i županijska izborna povjerenstva objavit će sve pravovaljane prijedloge, a time i službeno počinje izborna promidžba, koja traje do ponoći 16. svibnja.
Građani moraju prikupljati potpise, stranke ne uvijek
Ako kandidaturu predlažu građani, moraju prikupiti određeni broj potpisa – za članove vijeća i skupština, to je od 25 potpisa (u najmanjim općinama) do 2.500 u najvećim gradovima. U slučaju kandidature za gradonačelnike, načelnike i župana, potpise moraju prikupiti i stranke i birači – primjerice, za kandidaturu za gradonačelnika Pule ili istarskog župana, potrebno je skupiti više stotina, pa i tisuće potpisa, ovisno o broju stanovnika. Svi potpisi prikupljaju se na obrascima koje propisuje DIP, a koji će biti dostupni na njihovoj web stranici od srijede.
Zastupljenost spolova: barem 40% žena ili muškaraca
DIP podsjeća predlagatelje lista da moraju poštovati načelo ravnopravnosti spolova – na svakoj listi, zastupljenost jednog spola ne smije biti manja od 40%. Liste koje ne zadovolje taj kriterij neće biti odbijene, ali će predlagatelji platiti kaznu – i to u iznosu od 5.308,91 eura za gradska vijeća i županijske skupštine (uključujući i Skupštinu Istarske županije), odnosno 2.654,46 eura za općinska vijeća.
Glasati mogu samo oni s prebivalištem – i državljani EU
Na lokalnim izborima mogu glasati samo građani koji imaju prebivalište u toj općini, gradu ili županiji. Za razliku od drugih izbora, nije moguće glasati izvan mjesta prebivališta – ni u drugom dijelu Hrvatske, ni iz inozemstva. Pravo glasa na izborima za gradska i općinska vijeća imaju i državljani drugih država članica EU s prebivalištem u Hrvatskoj, ako se do 17. travnja upišu u registar birača. No, ne mogu se kandidirati ni glasati za izvršne funkcije poput gradonačelnika ili župana.
U Istri se bira nova vlast u 42 jedinice
Na području Istre 18. svibnja bira se vlast u:
31 općini
10 gradova (među njima i Puli, Poreču, Rovinju, Labinu, Umagu…)
te Istarskoj županiji
Građani će birati članove općinskih i gradskih vijeća, županijske skupštine te nove načelnike, gradonačelnike i župana. Broj članova predstavničkih tijela ovisi o broju stanovnika – u manjim općinama bira se najmanje sedam vijećnika, a u većim gradovima i županiji, znatno više.
Točan broj birača znat će se neposredno prije izbora, kada se ažuriraju podaci iz biračkog popisa.
(DV)