Studenti pulskog Sveučilišta podržali profesore!

ZAJEDNO PROTIV PREDLOŽENIH ZAKONA O VISOKOM OBRAZOVANJU
Na jučerašnjem Plenumu Sveučilišta Jurja Dobrile, plenum je jednoglasno izglasao podršku profesorima Sveučilišta koji su potpisali Inicijativu protiv predloženih zakona o visokom obrazovanju, sveučilištu i znanosti. Smatramo da su prijedlozi novih zakona u potpunosti neprihvatljivi akademskoj zajednici te da donose daljnju komercijalizaciju visokoga školstva. Ujedinjenost profesora i studenata je ohrabrujuća te je pokazatelj više da trenutačno stanje u hrvatskoj znanosti i visokome školstvu nije zadovoljavajuće i da su nužne korijenite promjene, ali sasvim suprotne od onih koje su predložene novim zakonima. Posebnu pozornost želimo skrenuti na sporni članak 60. Zakona o visokom obrazovanju koji se tiče upisnina. Iako ministar već danima vrši medijsku kampanju svojeg prethodnika i ponovno iznosi lažne tvrdnje o besplatnom studiranju za sve studente koji redovito izvršavaju svoje obaveze, analizom Prijedloga zakona utvrdili smo da nigdje nije definirano tko plaća upisnine, već se samo navodi da „visoka učilišta mogu izvršiti naplatu upisnine po studentu na ime ukupnog iznosa administrativnih troškova studija“. Sporni su i iznosi upisnina koje bi novi Zakon navodno ograničio iako u Zapisniku s Pete sjednice Prosudbenog povjerenstva za Nacrt Zakona o visokom obrazovanju održane 14. siječnja 2011. stoji da „Zakonom bi se odredio minimum, a visoko učilište može odrediti i više“ upisnine. Iz ovoga je očito da ministar Radovan Fuchs obmanjuje javnost pokušavajući stvoriti privid omogućenog besplatnog školovanja svima uspješnima studentima, pri čemu treba naglasiti da je i sam termin uspješnost ili izvrsnost diskutabilan.
Također, podsjećamo da je Senat Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli 4. prosinca 2009. donio Zaključak u kojemu odbacuje mogućnosti naplaćivanja ECTS-a te traži u potpunosti javno financiranje visokoga školstva za sve studente u punom trajanju njihova studija, a koji su udovoljili uvjetima za upis na sveučilište. Iskreno se nadamo da ove stavove zastupaju i naši predstavnici u Povjerenstvima prof. dr. sc. Robert Matijašić i prof. Đeni Dekleva-Radaković. Zbog toga, u suradnji s profesorima Inicijative Akademska solidarnost Sveučilišta u Puli, iniciramo javnu tribinu na pulskom sveučilištu o prijedlozima novih zakona, na kojoj očekujemo i navedene predstavnike Sveučilišta da nas informiraju o trenutačnom stanju rasprave u Povjerenstvima te prezentiraju moguće krajnje ishode.
Svjesni smo da i ova etapa borbe protiv komercijalizacije visokoga školstva neće biti lagana, ali vjerujemo da ćemo ujedinjeni s profesorima, kao i s ostatkom akademske zajednice, uspjeti izboriti pravo na kvalitetno i svima dostupno obrazovanje, visoko školstvo koje neće biti podređeno privatnome kapitalu, već će služiti dobrobiti zajednice. Pa čak i pod cijenu nove blokade Sveučilišta. (REX)