Sanja Radolović: Neki projekti u Gradu se presporo odvijaju, a zabrane su nam neprihvatljive

Sanja Radolović: Neki projekti u Gradu se presporo odvijaju, a zabrane su nam neprihvatljive-135429

INTERVJU NEDJELJOM 

Sanja Radolović sigurno je najprepoznatljivije lice SDP u Istri, saborska zastupnica, vrlo  aktivna vjećnica u vijeću Grada Pule, s njom smo u Intervjuu nedjeljom porazgovarali na aktualne teme iz spektra grada, o bespravnoj gradnji ali i ambicijama SDP-a.

Možda da odmah na početku krenemo direktno, da li je SDP vlast u Puli?

SDP u Puli ne obnaša vlast, izvršnu vlast u Pulu obnaša gradonačelnik Filip Zoričić sa svojom nezavisnom listom. Konkretno, SDP ne sudjeluje u radu Upravnih gradskih odjela, gradskih trgovačkih društava i gradskih ustanova. SDP Pule u predstavničkom tijelu, Gradskom vijeću Grada Pule podržava one projekte i Odluke koje smatramo da su razvojne za naš grad s ciljem da ne nastupamo rušilački već proaktivno. 

Ukoliko se ne smatrate vlašću  kako ocjenjujete svoju suradnju s HDZ-om?

Naša suradnja se zasniva isključivo na podržavanju razvojnih Odluka i projekata za Pulu na Gradskom vijeću zajedno s ostalim strankama i nezavisnim vijećnicama i vijećnicama u Gradskom vijeću.
S druge strane, iako je ideologija u politici uvijek prisutna, građane za razliku od nacionalne političke razine, na lokalnoj razini zanima da li imaju mjesta u vrtićima i jaslicama za svoju djecu i kakvi su prostorni i kadrovski uvjeti u istima, da li im djeca u školama imaju adekvatne uvjete obrazovanja, da li su im uređene prometnice, komunalna infrastruktura, od javne rasvjete do kanalizacije. U Puli primjerice neki rubni dijelovi grada: Štinjan, Busoler, Valdebek, Veli Vrh, Šikići i Škatari čiji stanovnici plaćaju komunalnu naknadu i gradski prirez još nemaju ni javnu rasvjetu ni kanalizaciju.

Da li ste nakon svega zadovoljni onim kako i što radi vlast Filipa Zoričića?

Osobno bih neke poteze u vođenju gradske uprave i rukovođenju gradskih trgovačkih društava i ustanova povukla drugačije, ali s druge strane on je dobio povjerenje građana na izborima i to poštujem. Time ima i legitimet. Mislim da se u rukovođenju grada morate pomiriti s time da se ne možete svidjeti svima, niti bi se trebali time voditi, jednostavno morate biti dosljedni u onome za što ste se zalagali u predizbornom programu koliko god je to moguće.
Smatram da se neki projekti uistinu presporo odvijaju. Primjerice, pitala sam neki dan na sjednici Gradskog vijeća što je s dogradnjom doma za starije i nemoćne “Alfredo Štiglić”, jer kada sam to isto pitanje postavila prije godinu dana rečeno mi je kako je troškovnik na revidiranju. To je projekt kojeg bi Grad Pula i Istarska županija trebali financirati s 50% udjela. Radi se o dogradnji svega 70 mjesta. Kažem “svega” 70, jer je na listi preko 2.600 osoba i u prosjeku se čeka 9 godina na mjesto u Domu. Dakle, niti ta dogradnja neće rješiti gorući problem smještaja u domove za starije i nemoćne. Pa evo stvarno ne želim nikoga uvrijediti, ali da revidiranje troškovnika traje godinu dana je nadrealno. 
Kao još jedan primjer koji je sada aktualan, a biti će očito još dugi niz godina jest svakako pitanje realizacije pročistača, odnosno aglomeracije “Pula sjever”. Grad je nedavno izgubio spor s državom  kojim je Luka Pula d.o.o. izgubila šest hektara nekretnina, zemljišta i zgrada kojima je do sada upravljala i dovodi se u pitanje i sam opstanak poduzeća Luka Pula d.o.o., ali izgradnja pročistača. Radi se o “nasljeđenom”  problemu bivše vlasti, koja se oglušavala na sve upute Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te Državnog odvjetništva o tome da lokacija Molo Carbone nije adekvatna zbog evidentnog epiloga proglašenja navedenog zemljišta pomorskim dobrom te da se planirani zahvat pročistača nalazi na 60-70 m udaljenosti od stambenog naselja.  Radi se o 670 milijuna kn vrijednoj investiciji i 1.175 “kućnih” priključaka na kanalizaciju. Moram reći da nisam zadovoljna odgovorima koje sam dobila neki dan na sjednici Gradskog vijeća prilikom rasprave na tematskoj točki o Luki Pula d.o.o. i mislim da ne postoji jasna vizija rješenja ovog problema.

Na Vijeću se može steći dojam da ste posebno osjetljiva na ženski dio vaših političkih protivnika. Prvenstveno mislim na Dušicu Radojčić ali i Elenu Puh Belci?

Iskreno, nema to veze s time što su žene. Zapravo moram pohvaliti obje kolegice iz “vijećničkih klupa” po pitanju aktivnosti na Gradskom vijeću. Samim time što vrlo često raspravljaju i repliciraju na Gradskom vijeću, što i osobno činim, češće s njima ulazim i u rasprave. Ne možete ući u raspravu s nekim na vijeću, tko “usta otvorio nije”.

Koji je vaš stav oko Hotela na Lungomare, prošao je i referendum, neke su se strasti bar naoko smirile,  a javnost još uvijek nema čist stav SDP-a?

Tu se ne mogu složiti s Vama da ne postoji čist stav SDP-a, a i dobrano nas se “opralo” u javnosti za politički sukob interesa, jer je direktor tvrtke koja planira izgradnju hotela naš član predsjedništva Stevan Muidža, koji je doduše član SDP-a dok sam ja još išla u vrtić. Pula je trenutačno grad koji nije okrenut ni industriji, ni proizvodnji, ni turizmu. Pula, najveći istarski grad nema industrijsku zonu, većina manjih istarskih gradova ima razvijene industrijske zone. S druge strane, evo da sad imate nekakav malo veći kongres ili konferenciju, u Puli nemate gdje smjestiti sudionike. Otvoren je svega jedan manji hotel, a jasno je kako je kongresni turizam najjači upravo od listopada do travnja i daje jednu dodanu vrijednost kako za sam gradski proračun tako i za lokalne ponuđače dobara i usluga od trgovaca, ugostitelja do prijevoznika.

Nije li odluka Filipa Zoričića o zabrani koncerta narodne glazbe, na ovakav način  otvorila vrata drugim zabranama, tko nakon svega može reći da sutra neće zabraniti punk, hip-hop, operu?

U SDP-u smo jasno zauzeli stav po tom pitanju, nama zabrane takve vrste nisu prihvatljive i o ukusima se ne raspravlja. Danas se s jednom zabranom možete poistovjetiti jer vam odgovara, ali već sutra možete baš vi biti pogođeni nekom drugom zabranom koja obuhvaća vama omiljenog glazbenog izvođača.
S druge strane, nema ni jasnih kriterija, a ni Odluke Gradonačelnika o zabrani izvođenja pojedine glazbe i održavanju glazbenih manifestacija.

Ja imam dojam da bi Gradonačelnik najradije za sve okrivio direktora Pulasporta, vašeg člana Maria Perušku, no to ne čini zbog SDP-a?

Prvo da odmah nešto jasno raščistimo, Mario Peruško nije direktor Pula sporta zbog toga što je član SDP-a. Jasno sam navela i iza toga čvrsto stojim, SDP ne sudjeluje u izvršnoj vlasti u upravnim odjelima, trgovačkim društvima i gradskim ustanovama. Mario Peruško kao osoba koja je već obnašala dugi niz godina funkciju direktora Pula sporta i ima iskustvo u tom resoru, imenovan je direktorom društva. Osobno si ne bi dozvolila da netko pokušava svaliti krivicu na mene za nešto što nisam kriva i da na taj način doslovce “pere pod samnom”.  Međutim, SDP tu nije “kadrovirao” i Odluka je isključivo na njemu.

Da li vam se čini da je Zoričić tek kada je vidio kakvu je reakciju izazvao shvatio da je puno bliži desnom biračkom tijelu i da će im se u budućnosti i dalje udvarati, koliko vama kao SDP-u odgovara imati suradnika ili partnera koji ima takav image?

Pa iskreno ne razmišljam previše o ideologiji Filipa Zoričića. da Ii je bliže desno, lijevo ili u centru političkog spektra ili će se u konačnici i dalje deklarirati kao nezavisni. “Koketiranje” , a kasnije i možebitno opredijeljenje za pojedinu političku opciju njegov je osobni izbor. Meni je cilj snažan i perspektivan SDP koji će moći građanima ponuditi konkretna rješenja i razvojne projekte.

Često se obrušavate na IDS a da pritom ne spominjete period kada ste bili njihov koalicijski partner?

Meni je tu moram reći možda puno jednostavnija i neopterećujuća situacija, jer ja u svom političkom djelovanju nisam bila dio koalicije s IDS-om niti sam tada “sjedila” u Gradskom vijeću ili Županijskoj skupštini.
Međutim, ne treba biti licemjer i reći da je sve što nam se događalo u koaliciji s IDS-om bilo loše, ali ono što je posebno bilo loše, jest što smo se “utopili” u IDS-u i negdje se “izgubili putem”, imali smo čelne ljude u izvršnoj i predstavničkoj vlasti u Puli, Istarskoj županiji i mnogim ostalim općinama i gradovima, za koje su građani mislili da su članovi IDS-a, a k tome rejting SDP-a  u Istri spao je na 8%. Tada smo u potpunosti izgubili svoj identitet i politike za koje smo se zalagali. 

Bespravna gradnja, vaš stranački kolega Bassanese oštro je neki dan napao župana Miletića, jedan su drugog prozvali za licemjerje?

Neovisno o prozivkama raznih političkih opcija na temu bespravne gradnje drago mi je da se “gorući” problem pred kojim su se desetljećima zatvarale oči počeo rješavati na dobrobit sviju koji žele sačuvati visokovrijedan prostor naše zemlje. Jedino što me smeta jest nepostojanje jasnih kriterija po kojima se odabralo baš tih prvih 14 objekata za rušenje. Kao da je Državni inspektorat odabrao “eci, peci, pec” model. Mislim da svakako u prvom redu za rušenje trebaju biti objekti stranih državljana koji su okupirali našu obalu svojim nelegalnim vikendicama koje im predstavljaju drugu-treču nekretninu.
S druge strane, Pula bi se trebala ugledati na Umag po pitanju društveno-socijalnog standarda. Vrtići su u potpunosti besplatni za roditelje i ne postoji lista čekanja. Svakom djetetu su osigurani najbolji prostorni uvjeti boravka te nadstandardne stalne usluge struke: pedagog, psiholog, logoped, edukacijsko-rehabilitacijski terapeut, medicinska sestra, profesor kineziologije, profesor glazbenog odgoja  te asistenti u nastavi, a poštuje se i zlatni standard od 1 odgajateljice po 8 djece. Izgradili su i uredili 40 igrališta za djecu i 2 polivalentna sportska igrališta s pratećim objektima, po najvišim standardima. Izgradili su i rekonstruirali svih 17 obrazovnih zgrada te izgradili u potpunosti svojim sredstvima srednju školu. Dok su u Puli godine nebrige o starijima dovele do liste čekanja za dom za starije do 2.600 osoba, u Umagu sufinanciraju s 40% udjela smještaj u domu za starije i nemoćne svojim sugrađanima. 

Za kraj, mislite li da SDP može preuzeti vlast u Hrvatskoj, saborska ste zastupnica i neke stvari vidite bolje od običnih promatrača, gdje je vaša snaga, na koji dio biračkog tijela računate?

Svakako našu snagu vidim u tome što smo se odmaknuli kao stranka samo od prozivanja drugih političkih opcija i predložili smo konkretne razvojne politike. Odnosno bavimo se stvarnim problemima ljudi kao što su loši uvjeti rada i niske plaće, divljanje inflacije i loša stambena politika te nejednaka razina zdravstvene zaštite.  U riziku od siromaštva i socijalne isključenosti prošle je godine u Hrvatskoj bila svaka peta osoba. Uzalud da se premijer hvali gospodarskim rastom, kada više od 70%  naših građana  ‘spaja kraj s krajem’. Stoga smo na sjednici Glavnog odbora SDP-a predstavili set mjera usmjerenih na očuvanje standarda i dostojanstva hrvatskih građana kojim predlažemo promjenu načina indeksiranja/obračuna mirovina kako bi se njihov rast uskladio sa stopom inflacije, podizanje neoporezivog osobnog odbitka sa 530 eura (4.000 kn) na 664 eura (5.000 kn), povećanje dječjeg doplatka, uvođenje novog modela subvencija cijena energije i poreznih olakšica te novu energetsku politiku s naglaskom na obnovljivim izvorima energije.

Predstavili smo polazne mjere za reformu zdravstva poput jasnih prijedloga za smanjenje lista čekanja, prevencija bolesti kao i popunjavanja kadrovskog deficita u zdravstvu. Smatramo da bi ljudi  tijekom života većinu zdravstvenih problema trebali riješiti u ambulantama domova zdravlja u svojoj blizini. Međutim, timovi obiteljske medicine preopterećeni su brojem pregleda i administrativnom dokumentacijom, zbog čega pacijenti nisu u fokusu. S druge strane, prema procjenama, u sljedećih pet godina milijun hrvatskih građana ostat će bez primarnog liječnika ukoliko se ne dogodi snažna zdravstvena reforma.
Vezano za stambenu politiku više od milijun ljudi u Hrvatskoj daje gotovo pola svojih mjesečnih primanja na trošak stanovanja, bilo za najam, bilo za kredit; dok je prosjek EU-a 30%. U SDP-u smatramo da bi hrvatska stambena politika trebala ići u smjeru lakšeg pristupa adekvatnom stanovanju, sigurnosti najmoprimca te aktivaciji nekorištene državne imovine. U tu svrhu pripremili smo konkretne mjere i program “Plan za stan” kojim predlažemo osnivanje namjenskog Fonda s odvajanjem 1% iz državnog proračuna kroz što možemo izgraditi 15.000 stanova u šest godina za dugoročno prihvatljiv najam s opcijom vlasništva i revitalizaciju napuštenih objekata, 
Još jedan ogroman problem s kojim se danas suočavaju naši građani jest prodaja njihovih dugova agencijama za naplatu potraživanjima. Agencije raspolažu s 40 milijardi kn i često zloupotrebljavaju osobne podatke te nezakonito uznemiravaju dužnike, njihove poslodavce i rodbinu. Možemo slobodno reći da “utjerivači” dugova naše građane bacaju u dužničko ropstvo, stoga smo predali izmjene zakona kako bi se zabranila prodaja dugova naših građana agencijama za naplatu potraživanja.

(NENAD MARJANOVIĆ FRIC/FOTO: ARHIVA REX-a)