Pri OET-u predstavljen projekt „E- knjižnica“

DIGITALIZACIJOM LITERATURE DO KVALITETNIJEG OBRAZOVANJA
Pri Odjelu za ekonomiju i turizam „Dr. Mijo Mirković“ Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli danas je predstavljen projekt E – knjižnice – uspostavljanja  interaktivne digitalne stručne knjižnice Odjela koja će putem web stranice nuditi sadržaj na raspolaganje studentima, nastavnicima i ostalim zainteresiranim a sve s namjerom podizanja kvalitetnijeg i efikasnijeg studiranja. Najavljenim projektom OET postaje druga institucija u Hrvatskoj koja uvodi ovakav tip modernizacije obrazovanja.

Projekt su predstavili pročelnik OET-a dr.sc. Valter Boljunčić, prof.dr.sc. Jusuf Šehanović, ravnateljica Sveučilišne knjižnice u Puli mr.sc. Tijana Barbić Domazet i asistent pri informatičkoj katedri OET-a Toni Milovan.
Pročelnik OET-a prof. dr.sc. Valter Boljunčić podsjetio je kako do 31. siječnja traju prijave za državnu maturu srednjoškolaca, a do lipnja se trebaju opredijeliti za fakultet na kojem žele studirati. U tijeku su i dva Natječaja pri Odjelu - Specijalistički program izobrazbe u području javne nabave, za koji upisi traju do kraja siječnja te upisi na tečaj za turističke vodiče i voditelje poslovnica. Pročelnik je naglasio kako Odjel prati zbivanja u sferi obrazovanja te je uveo „distance learning“ – učenje na daljinu, program u realizaciji sa Rollins College-om sa Floride putem moderne telekonferencijske dvorane Odjela.

Prof.dr.sc. Jusuf Šehanović istaknuo je kako je ideja za projekt E-knjižnice potekla prije par godina od katedre poslovne informatike koja je promišljala kako stručnu literaturu učiniti dostupnijom studentima. Digitalnu knjižnicu čine sva relevantna obvezna i preporučena literatura u digitalnom obliku koju predviđaju nastavni programi kolegija. Za postizanje postavljenog cilja kontinuirano će se riješavati nekoliko zadataka. To su: u obveznu literaturu nastavnici će uvrštavati svoja predavanja i vježbe (ako nisu napisali udžbenik) u digitalnom obliku i staviti ih na korištenje, kod odabira potrebne literature nastavnici će davati prednost e-naslovima, za predviđenu literaturu koja nije u digitalnom obliku ishoditi dopuštenje njene digitalizacije i korištenja kao takve, organizirati edukaciju nastavnika za izradu digitalne literature i korištenje e-knjižnice, organizirati edukaciju studenata i nastavnika za korištenje e-knjižnice,  održavati e- knjižnicu.
Projektni tim sačinjavaju profesori s Katedre poslovne informatike u suradnji sa Odborom za kvalitetu Odjela. Potencijalni korisnici projekta su, u prvom redu, svi studenti i nastavnici Odjela, studenti i nastavnici srodnih fakulteta ali i svi drugi kojima je potrebna literatura obuhvaćena e-knjižnicom (uz prethodno odobrenje).

E-knjižnica je početkom siječnja 2011. godine započela s radom. Projektni tim riješio je softverska pitanja, nabavljeni su i instalirani server i skener, administrator e-knjižnice lociran je u sustav knjižnice Odjela, unose se digitalizirani završni, diplomski, magistarski i doktorski radovi obranjeni na Odjelu, sažeci radova nastavnika objavljenih zadnjih pet godina u časopisima i znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu, digitalni naslovi koje prikupljaju studenti i nastavnici – istaknuo je asistent Toni Milovan. Probni rad traje do 30. rujna, a 1.listopada 2011. završava beta – faza kada će e-knjižnica biti dostupna za korištenje studentima i profesorima. Zanimljivo je kako će cjelokupan sadržaj, a zasada je to oko 1500 materijala, biti u potpunosti pretraživ po sadržaju, koji će biti indeksiran, kako je istaknuo Toni Milovan, a dostupni će biti svi sadržaji sukladno liceničnim pravima. Nudit će se dvije vrste sadržaja – dio dostupan svima te dio ograničen za korištenje isključivo studentima i profesorima.

Ravnateljica Sveučilišne knjižnice u Puli mr.sc. Tijana Barbić Domazet, istaknula je kako je Sveučilišna knjižnica oduvijek bila suradnik u nastavi, a sada kao sastavnica Sveučilišta putem oformljenja e- knjižničnog sustava postaje još djelotvornija potpora nastavi. Problem kod klasične knjižnice jest što se do literature ne može uvijek doći, poradi starih naslova ili ograničenog broja primjeraka štiva, dok digitalizacija knjižnične građe rješava te manjkavosti i nudi praktičnost. Istaknula je kako je već 2004. godine Sveučilišna knjižnica krenula s projektom INO  - Istarske novine, digitalizacijom starih novina, koje se posebice koriste u nastavi povijesnih studija radi zaštite novinske građe te očuvanja kulturne baštine. Dostupnost je druga ključna prednost ovoga projekta, istaknula je ravnateljica koja predstavlja digitalni repozitorij građe. Važno je i pojačavanje kohezionih sila obrazovnog sustava – Odjela i knjižnice u kojem svaki segment radi svoj dio posla na korist studenata i zaposlenika pulskog Sveučilišta.
Troškovi projekta predviđeni su u iznosu 51.000,00 kuna. Odnose se na nabavu opreme i materijalne troškove i u tu svrhu do sada je potrošeno otprilike 40.000 kuna. Članovi projektnog tima na projektu rade bez naknade, dok će studenti koji se uključe u projekt biti honorirani. Knjižnica će biti dostupna na web – stranici www.e-knjiznica.unipu.hr. (K.H. / E.O)