Izložba Fortifikacijski sustav Pule

Izložba Fortifikacijski sustav Pule-128135

ŽELJA JE UPOZNATI LOKALNO STANOVNIŠTVO S PULSKIM TVRĐAVAMA
U Turističkoj zajednici Grada Pule održana je konferencija kojom se najavilo otvorenja izložbe Fortifikacijski sustav Pule. Izložba će biti u prostoru Povijesnog i pomorskog muzeja Istre u sklopu projekta "Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod".  

Autorice su Katarina Marić, prof. i Katarina Pocedić, prof., viših kustosica u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre – Museo storico e navale dell´Istria, a izložba tematizira pulski obrambeni sustav – fortifikacijske objekte s naglaskom na razdoblju austrijske uprave, koja organizira ratnu luku, otvara Arsenal te kroz nekoliko faza izgrađuje obrambeni sustav, koji se sastoji od brojnih većih i manjih fortifikacijskih objekata.

Pulski obrambeni sustav broji 28 utvrda, od kojih su dvije srušene (Zaro i Maximilian) i više od 200 popratnih obrambenih građevina. Sustavno su se prikupljale stare fotografije, planovi i nacrti, a učinjene su fotografije i video snimke iz zraka za 50-ak obrambenih građevina. 

"Uz prikupljanje fotografija i snimaka, mjesecima se čekala dozvola od Ministarstva obrane, Ministarstva državne imovine i sve ono što je potrebno za suglasnost o snimanju onih objekata koji su u njihovom vlasništvu", objašnjava Gracijano Kešac, ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja Istre

Ovom se izložbom želi prikazati cjelokupan sustav obrane Tvrđave Pula, njezine obrambene pojaseve te pojedinačno predstaviti sve fortifikacijske objekte, od obalnih i pojasnih tvrđava, do većih i manje bitnih obrambenih građevina. Posjetiteljima će se predočiti teritorij koji je Tvrđava Pula obuhvaćala, prikazati lokaliteti obrambenih građevina, njihovu pristupačnost i stanje. Izložba će obuhvatiti period od 1813-1918. godine, a obuhvatiti će razne segmente nastanka i širenja fortifikacijskog sustava, načina gradnje, vrste naoružanja, ali i pokušati rekonstruirati ambijent i život unutar tvrđave. 

Lorena Dropulić iz Upravnog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša je istaknula veliki trud i rad koji je uložen u stvaranje izložbe. 

"Projekt je financiran iz Fonda za regionalni razvoj kroz program konkurentnosti i kohezije, a odobrena sredstva su 9 milijuna kuna. Također, uspješno smo prošli na programu sufinanciranja EU projekata u provedbi te je u prosincu prošle godine potpisan ugovor na dodatnih 2,6 milijuna kuna", ističe Dropulić

Izložba će u multimedijalnom smislu biti inovativna te je izrađena maketa južne Istre koja će poslužiti posjetiteljima kao svojevrsna info zona o pulskim utvrdama i ostalim građevinama. 

"Prvenstveno nam je želja upoznati naše lokalno stanovništvo s baštinom koja nas okružuje i potaknuti skrb o njoj. U istraživanju su nam puno pomogli i lokalni zaljubljenici u austrijsko fortifikacijsko nasljeđe, osobito Udruga prijatelja utvrde Punta Christo koja predstavlja pravi primjer onoga što zajednica može pružiti uz suradnju s institucijama", izjavljuje Kešac.

(Hana R.)