Dr. Antić: Pacijenti će uvijek pamtiti način na koji ste ih tretirali, a ne samo ono što ste učinili

Dr. Antić: Pacijenti će uvijek pamtiti način na koji ste ih tretirali, a ne samo ono što ste učinili-148591

PROČELNICA UPRAVNOG ODJELA ZA ZDRAVSTVO PREZENTIRALA TEMU O KOMUNIKACIJI S PACIJENTIMA
U srijedu, 13. studenog, u pulskom hotelu Park Plaza Histria održan je 18. simpozij Društva distrofičara Istre, događaj koji je još jednom potvrdio važnost suradnje stručnjaka, zdravstvenih djelatnika i članova zajednice u pružanju podrške osobama s invaliditetom. Skup, bodovan od strane Hrvatske liječničke komore, Hrvatske komore medicinskih sestara te Hrvatske komore fizioterapeuta, okupio je brojne sudionike i obilježio pola stoljeća uspješnog djelovanja Društva distrofičara Istre.

Ovogodišnji simpozij imao je dodatnu svečanu dimenziju – obilježavanje 50. godišnjice osnutka Društva. Ova prigoda proslavljena je svečanom večerom i dodjelom priznanja donatorima, sponzorima te dugogodišnjim suradnicima, čime je odana počast svima koji su tijekom desetljeća doprinijeli ostvarivanju misije Društva – poboljšanju kvalitete života osoba s invaliditetom.

U sklopu nedavnog stručnog skupa posvećenog temama iz zdravstva i socijalne skrbi, održana su brojna predavanja na temu važnosti kvalitetne komunikacije između zdravstvenih radnika i pacijenata. Dr. Gordana Antić, stručnjakinja iz područja zdravstvene skrbi, naglasila je da je komunikacija ključni element u pružanju kvalitetne zdravstvene zaštite.

Empatija kao temelj odnosa s pacijentima

Antić je istaknula da je za pacijenta, posebno u trenucima kada se suočava s teškom dijagnozom, komunikacija zdravstvenog osoblja od presudne važnosti. "U trenutku kada osoba sazna za bolest, ona često doživljava regresiju i osjeća se ranjivo. Tada je potrebno pružiti podršku kroz empatiju, toplu riječ i razumijevanje," objasnila je.

Medicinske sestre često su prvi kontakt s pacijentima i upravo njihov pristup može značajno utjecati na pacijentovu percepciju zdravstvene skrbi. Antić je naglasila kako razvoj umjetne inteligencije nikada neće zamijeniti ljudski dodir i empatiju, koji su nezamjenjivi u zdravstvenom sustavu.

Utjecaj komunikacije na liječenje

Brojna istraživanja pokazuju da način komunikacije može utjecati na ishod liječenja. Antić je navela primjer placebo i nocebo efekata: "Kada zdravstveni radnik pruži pacijentu dojam da vjeruje u liječenje i kada koristi ohrabrujuće riječi, smanjuje se osjećaj boli i povećava učinkovitost terapije. Suprotno tome, sumnjičavost zdravstvenog osoblja može negativno utjecati na pacijentovo povjerenje i oporavak."

Poseban pristup ranjivim skupinama

Poseban izazov u komunikaciji predstavljaju pacijenti s invaliditetom i kroničnim bolestima. Antić je istaknula važnost strpljenja i poštovanja prema ovim skupinama. Zdravstveni radnici trebaju koristiti jezik koji promiče samopouzdanje i dostojanstvo pacijenata, izbjegavati fraze poput "posebne potrebe" i umjesto toga koristiti izraze poput "korisnik kolica" ili "osoba koja boluje od…".

Također je naglašeno da je ključno izbjegavati sažaljenje i umjesto toga pružiti podršku kroz profesionalan i susretljiv pristup.

Uvođenje predmeta "Komunikacija s pacijentom" u obrazovanje

Antić je apelirala na obrazovne institucije da u nastavni program za medicinske škole i fakultete uvedu predmet posvećen komunikaciji s pacijentima. "Dostupnost informacija danas je velika, no pacijenti trebaju jasnoću i podršku kako bi razumjeli svoje stanje i postupke liječenja. To zahtijeva stručno educirane zdravstvene radnike," istaknula je.

Kvalitetna komunikacija nije samo alat za bolje liječenje, već i sredstvo za izgradnju povjerenja između pacijenata i zdravstvenih radnika. "Pacijenti će uvijek pamtiti način na koji ste ih tretirali, a ne samo ono što ste učinili," zaključila je Antić, pozivajući na kontinuirano unaprjeđenje komunikacijskih vještina u zdravstvenom sustavu.

Ovo predavanje bilo je prilika za osvještavanje važnosti humane strane zdravstvene skrbi i podsjetnik da su pacijenti prije svega ljudi s vlastitim potrebama i emocijama.

(H.R.)

Programski sadržaj financiran je sredstvima Grada Pule u okviru provedbe javnog poziva za financiranje programskih sadržaja i/ili istraživačkog novinarstva elektroničkih medija od interesa za Grad Pulu -Pola u 2024. godini.