Zašto sveti Nikola donosi darove u čizmice?

Zašto sveti Nikola donosi darove u čizmice?-102397

6. PROSINCA SLAVIMO SVETOG NIKOLU
Danas slavimo Svetog Nikolu, biskupa koji je u 4. stoljeću služio u turskom gradu Myra,zaštitnika zaručnika, djece, putnika i pomoraca. Nikoli se najviše raduju djeca, jer u noći na 6. prosinca donosi darove i ostavlja ih u čizmicama koje su neposredno prije toga djeca očistila i ostavila na prolazu. Djeca koja su tijekom godine bila dobra, dobit će darove, dok će Krampus ostaviti šibu kod onih koji nisu slušali mamu i tatu.

Kako dolazi iz bogate obitelji, svoje bogatstvo dijelio je ljudima kojima je trebala pomoć. Tome nam svjedoči legenda koja kaže kako je jednom čuo priču o tri kćeri čiji je otac bio presiromašan i nije im mogao osigurati miraz za udaju. Otac djevojaka odlučio je prodati njihovo tijelo te zaraditi da ih prehrani, no Nikola je čuo plan te odlučio spasiti djevojke. Pripremio je vreću sa zlatnicima i jednu je večer bacio kroz prozor sobe u kojoj su spavale djevojke. Kako su u tom trenutku imali miraz, otac je odmah odlučio udati jednu kćer . Ubrzo je netko kroz prozor ubacio i drugu vreću sa zlatnicima pa je otac udao i drugu kćer. Kako je otac željelo upoznati dobročinitelja koji mu donosi zlatnike, čekao ga je kod prozora, no Sveti Nikola nije htio da ga otkrije pa je zlatnike za treću sestru ubacio kroz dimnjak te su oni pali u čarape i čizme koje su se sušile uz ognjište.Tako je navodno nastao običaj ostavljanja darova u čizme, a oni koji su prikazivali Svetog Nikolu na slikama počeli su ga prikazivati uz tri vreće zlatnika ili tri jabuke , kao simbol miraza.

Druga legenda tumači kako je postao zaštitnik djece i kako je krenuo s darivanjem djece. Tada je živio na rubu šume , blizu sela u kojem su živjela djeca koja su bila bogata, no nisu imala igračke niti obuće. Svako dijete imalo je po jedan par čizmica koje su posebno pazili pa bi ih svaku večer ulaštili i stavili u prozor. Da ih nagradi, Nikola bi na večer u svaki prozor stavio po jednu drvenu igračku koju bi sam napravio. Kako je s godinama postajao sve stariji, na svoj imendan više nije mogao nositi igračke pa su roditelji, kako bi se legenda o njemu sačuvala, nastavili stavljati u čizmicu ono što su imali u kući.

Pokopan je također u gradu Myra gdje turisti i danas posjećuju njegov grob, no talijanski moreplovci preuzeli su njegove kosti i odnijeli ih u Bari. Tamo su odlučili izgraditi crkvu u kojoj bi se kosti dostojanstveno pohranile, a ta je crkvica kasnije posvećena u baziliku Svetog Nikole.Kosti nisu dugo izdržale u krutom stanju. Rastopile su se u tekućinu, pa su skupljene u posudu koja se i danas nosi kao relikvija na blagdanu ovog sveca u Bariju. Tekuće kosti Svetog Nikole navodno lijepo mirišu, pa su sveca proglasili i zaštitnikom parfumera.

(REX)