Zahtjev za hitnim uzorkovanjem i analizom tla, voda i lebdećih čestica s Kaštijuna

Zahtjev za hitnim uzorkovanjem i analizom tla, voda i lebdećih čestica s Kaštijuna-108686

ZAHTJEV JE POSLALA INICIJATIVA ZA FORMIRANJE CIVILNOG NADZORA NAD RADOM ŽCGO KAŠTIJUN
Inicijativni odbor za formiranje civilnog nadzora nad radom ŽCGO Kaštijun poslao nam je svoj Zahtjev za hitnim uzorkovanjem i analizom tla, voda i lebdećih čestica s Kaštijuna, kojeg su uputili županu Istarske županije i Gradonačelniku Grada Pule. Njihov Zahtjev u cjelosti prenosimo:

"Poštovani g. Radin i g. Miletić,

na temelju prethodne komunikacije u prilogu vam dostavljamo izmijenjeni prijedlog Sporazuma o suradnji na pitanjima zaštite okoliša, održivosti i utjecaja ŽCGO Kaštijun na lokalnu zajednicu putem Radne grupe za zaštitu okoliša, održivost i lokalnu zajednicu.

Ljubazno vas molimo da usvojite sporazum u predloženom obliku jer jedino uvjet dostupnosti informacija i utvrđenih procedura razmatranja zaključaka Radne grupe njen rad može učiniti djelotvornim. Molimo vas da uzmete u obzir da se radi o predloženom volonterskom angažmanu stručnjaka za rad za javni interes, potencijal koji biste, u lošoj situaciji u kojoj se nalazite u vezi s Kaštijunom, trebali iskoristiti.

S obzirom da će osnivanje Radne grupe izgleda potrajati, dostavljamo vam ovim putem i
zahtjev da se hitno da nalog za obavljanje analiza sastavnica okoliša Kaštijuna i to unutar i izvan postojenja.

Službeni rezultati praćenja stanja okoliša Kaštijuna za 2019. godinu pokazali su opasne koncentracije teških metala u tlu u okolici Kaštijuna, na što nitko od mjerodavnih nije reagirao. Kao što Vam je poznato, osim problema smrada iz centra Kaštijun, mještane u okolnim naseljima izuzetno brine povećana koncentracija lebdećih čestica u zraku, a čiju prisutnost prepoznaje mjerna postaja na samom Kaštijunu. Zahtijevamo, stoga, hitno provođenje analize uzroka zagađenja tla i voda u okolici Kaštijuna te analize kemijskih čimbenika u okolišu ŽCGO Kaštijun uz analizu lebdećih čestica unutar centra i u njegovom okolišu.

Vjerojatno Vam je poznato da su tijekom veljače 2020. godine na zahtjev TD Ekoplus (upravitelja ŽCGO Marišćina) izrađena ispitivanja kemijskih čimbenika u ŽCGO Marišćina od strane Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Ispitivanja su se radila na 4 lokacije unutar ŽCGO Marišćina i to na odlagališnim plohama i postrojenju. Ispitivanja su pokazala da je situacija na Marišćini zdravstveno katastrofalna (izvještaj u prilogu) i da su, kako piše u zaključku dokumenta (u prilogu), "hitno potrebne dodatne mjere zaštite djelatnika kako bi se spriječilo daljnje trovanje istih". 
Analiza u zaključku donosi prijedlog ispitivanja lebdećih čestica na području centra. Osim toga, na 31. sjednici Skupštine Primorsko-goranske županije, održanoj 16. srpnja 2020., "jednoglasno je prihvaćen i zaključak da Ministarstvo zaštite okoliša osigura uvjete za zatvaranje CZGO Marišćina i pronađe alternativno rješenje za zbrinjavanje otpada".

S obzirom na djelatnost kojom se centar Kaštijun bavi, činjenicom da se u komunalnom otpadu koji pristiže na Kaštijun nalazi i otpad koji je štetan za zdravlje ljudi te istoj tehnologiji koja se provodi kao u centru Marišćina, apeliramo i zahtijevamo da se u centru kao i njegovoj okolici provedu odgovarajuće analize kojima će se detektirati kemijski sastav predmetnih plinova i čestica.

Ljubazno vas molimo da opisane analize izvršite u što kraćem roku zbog zaštite zdravlja djelatnika i stanovnika u okruženju Kaštijuna. Također vas molimo da prilikom uzorkovanja bude prisutan i netko iz Inicijativnog odbora za formiranje civilnog nadzora nad radom ŽCGO Kaštijun, ako se u međuvremenu ne formira Radna grupa za zaštitu okoliša, održivost i lokalnu zajednicu.

Do formiranja Radne grupe komunikaciju nastavljamo putem medija.

Članovi/ice Inicijativnog odbora za formiranje civilnog nadzora nad radom ŽCGO Kaštijun (Dušica Radojčić, Ivo Lorencin, Bojan Blagonić, Koviljka Aškić)"

(REX)