Za aktivno uključivanje građana u izradu Plana upravljanja Pazinskim potokom

Za aktivno uključivanje građana u izradu Plana upravljanja Pazinskim potokom-91478

PRIOPĆENJE GRAĐANSKE INICIJATIVE ''NAŠ POTOK'' IZ PAZINA
Prenosimo u cjelosti priopćenje Građanske inicijative „Naš Potok“ iz Pazina, a vezano za izradu Plana upravljanja Ekološke mreže HR2001386 Pazinski potok.

PRIOPĆENJE:

''Cilj medijskog priopćenja Građanske inicijative „Naš Potok“ iz Pazina je aktivno uključivanje  zainteresiranih građana i građanki u izradu dokumenta pod nazivom  „Plan upravljanja Ekološke mreže HR2001386 Pazinski potok“ koji izrađuje Javna ustanova Natura Histrica, javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Istarske županije.

Građansku inicijativu „Naš Potok“ čini grupa građana zainteresirana za očuvanje vodnog bogatstva Pazinčice, a među ostalim aktivnostima prikupila je i oko 2.000 potpisa sugrađana kojim je intervenirano na uređenje korita Pazinčice.

Temelj bilo kakvih aktivnosti vezanih uz Potok, trebao bi biti Plan upravljanja, stručan i sveobuhvatan dokument, koji uključuje analizu postojećeg stanja, potrebe i želje stanovništva usklađene s načelima održivog razvoja i očuvanja prirode. O Planu se počelo raspravljati još 2014. godine i već u proračunu za 2015. godinu Grad Pazin je osigurao sredstva za njegovu izradu.

Zadnje pojavljivanje Nature Histrice u našem gradu, a vezanim za ovu temu, bilo je 23. studenog 2016. godine. Tada je održana prva radionica na kojoj su svim zainteresiranima  prezentirani "Ciljevi i Metodologija izrade Plana upravljanja područjem Ekološke mreže HR2001386 Pazinski potok". Prisutni su bili: predstavnici Grada Pazina, Istarske županije, Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, Turistička zejdnica  Središnje Istre, Hrvatske vode, Hrvatske šume, Speleološko društvo Istra, Kamen d.d. Pazin, GI „Naš Potok“, zainteresirani poljoprivrednici, građani i mediji...).

Donesen je zaključak kako će se druga radionica održati u veljači 2017. godine, a da će svi sudionici prve radionice raditi na citiramo: „animiranju i uključivanju ostalih potencijalno zainteresiranih na aktivno sudjelovanje u predstojećim radionicama, kako bi svi zajedno doprinijeli što kvalitetnijem Planu upravljanja“. Kad kažemo uključivanje ostalih misli se na apsolutno sve od ljubitelja prirode, šetača, sportskih rekreativaca, poljoprivrednika, udruga raznih profila koje su i do sada uspješno i odgovorno organizirale razne društvene aktivnosti na Potoku.  

Radionica kao i ostale nakon nje nikada nisu održane. Naturu Histricu smo oko toga kontaktirali desetak puta, ali do prije nekoliko dana, osim uzastopnih odlaganja termina nismo dobili nikakve nove konkretne informacije. Ponovo smo od Javne ustanove Nature Histrice zatražili informacije oko izrade tog Plana, a dana 25. rujna 2018. dobili smo sljedeće informacije:   
-da je Plan upravljanja nedavno dovršen i da postoji "radna" verzija koja se trenutno ispravlja i grafički dorađuje.    
-da nakon toga slijedi dodatno ugrađivanje eventualnih primjedbi i ispravaka, a zatim slijedi javni uvid u dokument gdje se očekuje da se javnost uključi i iznese svoje prijedloge.   
-da na samom kraju, nakon svih ispravaka slijedi donošenje Plana od strane Skupštine Istarske županije.     
-da ovisno o količini ispravaka i zakonskim rokovima za javni uvid, početkom 2019. godine, se očekuje službeno donošenje Plana.

Bez ikakve namjere da predviđamo kvalitetu prijedloga budućeg Plana upravljanja, smatramo da je izbacivanje radionica koje su trebale uključiti lokalnu zajednicu, u najmanju ruku, kontraproduktivno! Kompletno cijela ideja oko Plana i suradnja svih dionika, potekla je od toga da su se građani/ke u siječnju 2014. pobunili, organizirali i putem javne peticije izrazili svoje mišljenje u iznimno velikom broju, prilikom i nakon predstavljanja Projekta uređenja vodotoka od strane Hrvatskih voda.
 
Uključivanje lokalne zajednice je upravo bila jedna od posebnosti samog procesa i Plana koju smo najavljivali te je to bio način da se izrađivači Plana upoznaju s vezom koju građani/ke njeguju s Potokom. Zašto je ignoriran zaključak s prve radionice te zašto još nije bilo narednih radionica, pitanja su na koje još nismo dobili službeni odgovor.

Svjesni smo toga da je četiri godine izrazito dug period i da proces izrade ovako važnog dokumenta za njegovu primjenu mora biti proces uspostavljanja povjerenja s građanima i građankama, koji su i zahtijevali njegovu izradu. Ako se građane kojima je obećano uključivanje u sam proces sada izbacilo i očekuje se da se samo uključe na javni uvid, bojimo se da bi to moglo polučiti krivi efekt.

U narednih nekoliko dana nadamo se da ćemo dobiti još neke odgovore od Nature Histrice i pripremamo dopis koji planiramo uputiti Gradu Pazinu i Naturi, a u kojem predlažemo da se oforme fokus grupe zainteresiranih građana koje bi uključili u ovaj korak dodatnog ugrađivanja, a prije javnog uvida.

(REX)