Vukšić pozvao na donošenje Deklaracije o TE Plomin C

Vukšić pozvao na donošenje Deklaracije o TE Plomin C-56989

ŽUPANIJU, OPĆINE, GRADOVE…
'Mnogo je toga rečeno u proteklim godinama  na temu plomina „C“, ali sve što je bilo argumentirano u prilog ekološki prihvatljivog energenta i održivog razvoja, nije od pokretača ovog projekta prihvaćeno' rekao je Milan Vukšić iz Zelenog saveza, GO Umag. U nastavku donosimo njegovo priopćenje u cijelosti.

'Voda, zemlja i zrak osnovni su elementi života koje smo zadužili od budućih generacija. Negativnim  utjecajem na samo jedan od tih elemenata, direkto će se posljedićno reflektirati i na ostale. Zar trebamo našim unucima u nasljeđe ostaviti jalovu zemlju, nepitku vodu i zagađeni zrak? Svjedoci smo poražavajućih statistika po pitanju zdravlja stanovnika labinštine kao posljedice sagorijevanja ugljena, a moramo konstatirati  da i cijela Istra prednjači po broju oboljelih  od malignih bolesti. Niti jedna studija utjecaja na okoliš nije utvrdila koji su pravi razmjeri i do kuda sežu ti negativni učinci. Tko nam danas može reći koliko će plominskih štetnih lebdećih čestica, nošenim vjetrom, doći do Umaga, Pule, Rijeke ili Cresa? Koje su moguće posljedice utjecaja na vodne resurse i pitku vodu koja dolazi na kućni prag svih građana naše županije? Koje su moguće dugoročne posljedice na poljoprivredu, eko poljoprivredu i stočarstvo? Koliko će Istra, kao najrazvijenija turistička regija, trpjeti štete na račun ovakve prljave industrije?

Dali ćemo „spaljivanjem ugljena“ moći garantirati našim građanima ustavno pravo na zdrav život? Današnja svijest građana, a i europski trendovi, su na puno višoj razini u odnosu na doba poslijeratne industrijalizacije. Velik broj nuklearnih i termo elektrana u Europi se postupno zatvara zbog njihovog štetnog utjecaja na okoliš i ljude. Orjentacija je u smjeru obnovljivih izvora energije i energenata koji su manje štetni kao što je to plin. Krenuli smo u eksploataciju plina iz Jadrana, doveli smo ga pred kućni prag, ali ga mi ne namjeravamo koristiti, već ćemo uvoziti brodovima skupi i „prljavi“ ugljen.

Istarska Županija donijela je strateški plan razvoja po kojem se u niti jednom segmentu ne uklapa ugljen kao energent Plomina „C“. Tu je i europska direktiva koja nam govori o smanjenju emisije CO2. Ali iznad svega je volja građana sa elementarnom potrebom na zdravi život. Nitko ne može na vagu stavljati tu činjenicu i profit ma kakav on bio.

Labinština nesmije ostati usamljena u pokušaju da kroz referendum ostvari svoja građanska prava.  Osobno smatram da bi Plomin „C“ , u sadašnjem prijedlogu projekta, direktno utjecao na okoliš i ljude najmanje u radijusu od 100 km. Iz tog razloga želio bih predložiti da se svi relevantni faktori u tom radijusu uključe aktivno u donošenje odluke dali su za plin ili ugljen. Kako bi težina odluke bila sa punim efektom, sva bi gradska i općinska vijeća kao i Skupština istarske županije trebali o tome raspraviti te donijeti svoj stav u vidu  deklaracije. Isto bi trebala učiniti i primorsko-goranska županija obzirom na neposrednu blizinu.  Odluka, tj. Deklaracija, potpisana od svih gradova i općina, bi prema predlagaču projekta trebala biti obvezujuća a ne savjetodavna.

Obzirom na približavanje parlamentarnih izbora biti će interesantno vidjeti koliko će biti uvažena volja glasača i politike naše regije', rekao je dopredsjednik stranke „Zeleni savez-Zeleni“ i predsjednik gradske organizacije Umaga: prof. Milan Vukšić. (rex)