Vodnjan obilježava blagdan Sv.Blaža

NA PROGRAMU MISA, POMAZANJE GRLA, GLAZBENI NASTUP...
Na današnjoj konferenciji za medije u Vodnjanu održanoj povodom najave programa prigodnog obilježavanja blagdana Sv. Blaža, gradonačelnik Klaudio Vitasović izrazio je zahvalnost svim učesnicima u programu te župniku na suradnji.


„Suradnjom Župe i Grada realiziran je program kojim ćemo obilježiti dan zaštitnika našeg grada Svetog Blaža. Prošla je godina bila vrlo značajna za našu Župu i Grad jer smo uspjeli realizirati projekt u kojem smo zaštitili relikvije te poznata vodnjanska Sveta tijela uspjeli primjereno pohraniti u komore/sarkofage koji će ih i nadalje čuvati od utjecaja vremena. Relikvije koje se nalaze u Vodnjanu vrlo su veliko bogatstvo koje će u skoroj budućnosti privlačiti mnogobrojne posjetitelje. Velika zahvala ide Župniku Jeleniću koji je sve ove godine vodio brigu o vodnjanskom sakralnom blagu," istaknuo je Vitasović.


Župnik Marijan Jelenić istaknuo je 3 događaja koji će obilježiti ovogodišnji blagdan. „Ove godine slavimo 801. godišnjicu Župe Vodnjan. Mogu reći da je vjerojatno ove godine i vrhunac moje svečeničke karijere jer imamo 3 razloga za veselje. Prvo što je jedan pravoslavni samostan iz Grčke zatražio dio relikvija Sv.Barbara te im ih je Sveta stolica odobrila 11.3.2011. godine, a ovog vikenda isti dolaze preuzeti taj mali dio relikvija. Tako će dio lubanje biti doniran župi na Krfu. Drugo da će svi vjernici ovog vikenda moći biti u blizini relikvije, a treće je vrlo važan događaj za našu crkvu - pokretanje web stranice koja će cijelom svijetu približiti bogatstva naše župe."


Kao predstavnik jednog od autora web stranice, Danilo Dragosavac opisao je što će nova stranica donijeti njezinim posjetiteljima i Vodnjanu. „Vjerujemo da će se aktiviranjem ove web stranice istaknuti dodatne i neotkrivene vrijednosti Vodnjana. Na jednom mjestu bit će dostupne fotografije knjiga, relikvija, slika, umjetnina te brojnih drugih detalja i blaga koje vodnjanska župa posjeduje, a time i Vodnjan." Vrlo je važno napomenuti da se kroz 6-7 mjeseci vrlo napornog rada realizirala stranica koja će zasigurno privući još više posjetitelja u Vodnjan.


Od  3. veljače pogledajte više na [url=http://www.zupavodnjan.com]http://www.zupavodnjan.com[/url] te otkrijte više o Vodnjanu.


Program proslave:


2. veljače
17.00 - Misa, predvodi župnik Marijan Jelenić
posveta ulja i pomazanje grla


3. veljače
08.30 - Talijansko-hrvatska misa i pomazanje grla
11.00 - Svečana koncelebrirana Misa
predvodi biskup mons. Dražen Kutleša
         - predstavljanje i predaja relikvija
pravoslavnoj Crkvi u Krfu u Grčkoj
pomazanje grla
Pjevaju mješoviti zborovi:
Zajednice Talijana Vodnjana, Galižane i župski
Nastup Samante Stell (flauta) i Sanja Pančevski (violina)
Ponuda toplih napitaka uz fritule
***
17.00 - svečana Misa
predvodi biskup mons. Ivan Milovan
pomazanje grla
18.00 - Prezentacija web stranica župe Vodnjan


Sveti Blaž je savršen, svet čovjek. Čovjek s ulaskom u život dobiva trostruku zadaću: raditi, umnažati se i biti svet. Biti svet znači biti nalik Bogu. Bez tog trinoma život postaje depresivan i apsurdan.

Ove je godine posebnost slavlja sv. Blaža darivanje relikvije sv. Barbara Pravoslavnoj crkvi u Grčkoj. Da Katolička crkva daje relikvije Pravoslavnoj, znameniti je ekumenski čin kojim se poziva sve kršćane na jedinstvo i mir, ali isto tako i sve ljude svijeta.

Relikvije sv. Barbara od 2007. potražuju: pravoslavni samostan u Modonu na Peloponezu i pravoslavna župa Potamos u predgrađu Krfa. Za predaju relikvija nakon pristanka župe koja ih čuva, prema kanonskom pravu potrebno je zatražiti dozvolu Svete Stolice, odnosno Kongregacije za kauze svetih. Župa Potamos se obratila prvo pravoslavnom metropoliti Nektariosu, a taj katoličkom nadbiskupu Krfa Joannesu Spiterisu koji je dozvolu brzo ishodio jer osobno poznaje prefekta Kongregacije kardinala Angela Amata. Dozvola je odobrena 3. studenog 2011. (VAR 6840/11) a zbog administrativnih razloga postupak je kod nas kasnio godinu dana.

Mješovita komisija od 11 članova sastala se 21. siječnja ove godine u prostoru župne crkve gdje je izvršeno odijeljivanje komadića relikvije sv. Barbara. Komadić je uzet s lubanje te je službeni naziv tako nastale relikvije - Ex Calvaria, S,Barbari, XIV Maji. Relikvije dolazi preuzeti katoličko-pravoslavna delegacija od pet članova. Katoličku vodi delegat nadbiskupa Joannesa Spiterisa župnik katedrale u Krfu, nacionalni direktor Papinskih misijskih djela i ekonom nadbiskupije don Mario Rigos, a pravoslavnu župnik župe sv. Barbara o. Gregorius Petrakis. Relikvije će preuzeti katolički svećenik, držat će se izložene u katedrali u Krfu do 15. svibnja kada će se na blagdan Sveca svečano predati pravoslavnoj župi Potamos po rukama nadbiskupa Joanessa Spiterisa pravoslavnom metropoliti Nektariosu.

U župnoj crkvi sv. Blaža relikvije će biti izložene cijeli dan tijekom blagdana. Postoji dakle, mogućnost stati uz posmrtne ostatke jednog sveca čiji je život vrlo neobičan.

Sveti Barbar je bio dio grupe pomorskih pirata. Jednom su se iskrcali u pokrajini Xiromeru (Eteloacarnania). Pljačkali su i ubijali dok ih vojska nije opkolila i pobila. Čudom je preživio samo Barbar. Zvali su ga Barbar, sinonim „divljaka", i „stranca". Kad se uputo opljačkati crkvu, dok se služila misa, pogođen Božjom milošću odustaje, pokaje i krsti. Na krštenju iako je imao mogućnost izbora krštenog imena, zadrži Barbar podsjećajući se tako koliko je Bog bio strpljiv i milosrdan nad njegovim nedjelima. Otad je živio u šumama i činio pokoru. Kad su naišli lovci, misleći da je divljač, ubiše ga strijelama. Sve se to zbivalo u vrijeme cara Mihajla Balba koji je živio između 770. - 829. Poruka je Barbarova života kako za svakog čovjeka ima nade, i da je svaki tren ljudskog života od nemjerljive važnosti, neovisno u kojoj neprilici bio, samo treba donijeti nove odluke.


Za znati više...
U svijetu globalizacije, sve intenzivnijeg suživljavanja ljudskog roda, paradoksalno opažamo sve dublje jazove. Jedan je jaz podijeljenost kršćana. Ako kršćani vjeruju u trojedinog Boga, onda se od njih očekuje međusobna sloga i jedinstvo. Nedostatak komunikacije u prošlosti, različitost običaja, dovelo je do odcjepljenja Pravoslavne Crkve od Katoličke 1054., a onda Protestaantske 1545, i Anglikanske 1534. Pravoslavna crkva je u svakoj državi autokefalna, a protestanti su se podijelili čak na 730 sekti, pa među kršćanima danas vlada stanoviti košmar. Zato je nastao ekumenski pokret koji ima za cilj približiti i ujediniti sve kršćane.

Vodnjan ima danas jedinstvenu ulogu u svijetu. Ovdje se od 300 relikvija različitih svetaca nalaze relikvije 266 svetaca koji su živjeli prije 1050. godine, što znači da su zajednička baština judeokršćanske opcije. Time Vodnjan nastavlja svoje ekumensko djelovanje ne samo gestom davanja relikvija nego kontinuirano. Od relikvija ovdje 41 su svetica. Kršćanske su mučenice i svetice u poganskom svijetu prve ostvarile emancipaciju žene, za razliku od poganskog vremena kada je žena samo res, stvar muškarca. Ovdje „kršćanske feministkinje", kako zgodno kaže Ivan Pavao II., mogu naći nadahnuće za daljnju emancipaciju žene koja se i danas u seksualnoj i hedonističkoj civilizaciji ponovno, nažalost, pokušava svesti na stvar.

Sveci su savršeni, slobodni ljudi, sigurni u vječno postojanje i opečaćeni čudesima, nadnaravnim činima koji su svjedoci Božje nazočnosti u čovjekovu životu i dokaz vječnoga života. U konzumističkoj i hedonističkoj civilizaciji, u terorizmu nihilizma i apsurdnosti supkulture, Vodnjan nije samo destinacija za razbibrigu i odmor, nego mnogo više.


zupavodnjan.com - službene web stranice vodnjanske župe
Recimo da je jedan od poticaja za „modernizacijom" vodnjanske župe bila izjava kardinala Carla Maria Martinia koji u svom zadnjem intervjuu prije smrti, veli kako je „Katolička crkva umorna i zastarjela - dvjesta godina iza vremena, čije su crkve velike i prazne". No odluka da se krene u izradu, ali i objave, web stranice [url=http://www.zupavodnjan.com]http://www.zupavodnjan.com[/url], vrh je složenih društveno - ekonomsko - političkih procesa koji oko toliko hvaljenog sakralnog blaga Vodnjanštine traju gotovo četiri decenije. Nebrojeno se puta na lokalnoj, zatim republičkoj i tek neznatno na svjetskoj razini o njemu govorilo s mnogo respekta, no za njegovo čuvanje, i dostojanstveno prezentiranje vrlo je malo učinjeno. Osim toga do sada, s njim, kako lokalna tako i šira zajednica, nije ostvarila one rezultate zbog kojih hvalimo slične sadržaje u gradovima drugih država.

Pojavom interneta, javno dostupne podatkovne mreže, zbog koje, na žalost ili sreću, ono što nije na njoj gotovo kao da i ne postoji, ostvaren je uvjet najdoličnije prezentacije tog toliko hvaljenog blaga. Tako, širok dijapazon Zbirke sakralne umjetnosti župne crkve Sv. Blaža u Vodnjanu, vremenski određen od IV do XX stoljeća, koja po svom opsegu i kompleksnosti sastava daje značajan doprinos sustavne kulturne animacije jedinstvenog kulturnog nasljeđa Istre, a ujedno je izvanredno dragocjen dio nacionalne kulturne baštine Hrvatske, od trenutka objave web stranica pa nadalje, postaje vidljiva cijelom svijetu. No važnije je da taj svijet, vjernici, turisti i stručnjaci, znaju za nju.

Web stranice organizacijski su podijeljene u četiri glavne cjeline. Župa Vodnjan - dio u kojem se govori o povijesti župe kao i o znamenitim ljudima koji su imali veliki utjecaji na njen razvoj kroz stoljeća. U cjelini Crkve popisano je 60 crkava na teritoriju župe. Ovisno o raspoloživim informacijama crkve su opisane i popraćene fotografskim materijalom. Neke od njih primjerice sv. Blaž i sv. Foška, najveće hodočasničko svetište Istre, sadrže detaljni prikaz u 360 stupnjeva panoramskoj fotografiji koji omogućava virtualnu šetnju u bilo koje vrijeme. U istoj cjelini prezentiran je „križni put" vodnjanskog slikara - autodidakte Veneria Trevisana. Pod projektom „Prsten spasenja" objavljen je tekst i fotografije vitraža župne crkve sv. Blaža. Kuriozitet je opis namjene izgradnje Kripte... U cjelini Sveta Tijela, referentnoj točci [url=http://www.zupavodnjan.com]http://www.zupavodnjan.com[/url], opisana je pojedinačna povijest neraspadnutih svetih Tijela koje čuva župna crkva, a zbog panoramske fotografije mogu se pogledati u prostoru iza glavnog oltara, prekriveni crvenim baldahinom smještena u nove mikroklimatske komore. Skorašnju izradu dokumentarnog filma o svetim Tijelima može se pogledati u video najavi nazvanoj „Sveta Tijela okom kamere". Cjelina Muzej uz spomenutu virtualnu šetnju (panoramska fotografija) prostorom Zbirke sakralne umjetnosti donosi kronologiju nastanka Zbirke, njen sadržaj i detaljni postav sa mnoštvom fotografija.

Osim glavnih cjelina, stranice sadrže i niz informacija poput: popisa kompletnih publikacija objavljenih sa strane župe; članke o pojedinim važnim događanjima u župi, novostima i servisnim informacijama te pojmovniku u kojem se na neki način pojašnjenjem termina određenog pojma želi olakšati putovanje prezentiranim sadržajima.

U ovoj fazi stranice su objavljene na hrvatskome jeziku. U bliskoj budućnosti planira se dodavanje talijanskog i engleskog jezika radi važnosti internacionalizacije informacija i boljeg razumijevanja sadržaja u svijetu. Planira se izrada karte kao i pridavanje geolokacijskih podataka popisanih crkava, objava dijelova povijesnih matičnih knjiga i dokumenata, izraditi karte hodočasničkih putova i predstavljati informacije bitne za djelovanje župe. Daljnji tempo radova zavisiti će od razumijevanja lokalne zajednice, nadležnih institucija o važnosti duhovnih i materijalnih dobara župe, kao i od donacija vjernika i dobronamjernika.


www.zupavodnjan.com

župnik Marijan Jelenić
tekstovi, supervizija, koordinacija

Danilo Dragosavac (mod d.o.o.)
fotografija, tekstovi, supervizija tekstova

Zoran Vodopija
dizajn, programiranje, koncept, 360 panoramska fotografija, VR fotografija

Artistrica
supervizija, programiranje