Vježbamo kod kuće s djecom - #ostani doma

Vježbamo kod kuće s djecom - #ostani doma-105472

PIŠE: MORENA POGLAJEN CARIĆ, VIŠA TRENERICA FITNESSA I BODY INSTRUKTORICA, VODITELJICA SUNSET CENTRA U PULI
Zdravlje cijele nacije, a posebno djece kroz ove tjedne izolacije i manjak aktivnosti, polagano se narušava. Prvo psihički, a zatim i fizički, organski. Odgovornost je na svima nama, a kada je dijete mlađe, odgovornost je na roditeljima da svojim primjerom motiviraju i pokrenu djecu, osiguraju vrijeme za igru i kretanje. Vježbajte za svojim djetetom svakodnevno deset, petnaest ili dvadeset minuta, budite kreativni i ovisno o uzrastu djeteta mijenjajte vježbe, rekvizite i sadržaje da održite njihovu pažnju i koncentraciju. Osim super kvalitetno provedenog vremena puno ćete se smijati, hvaliti, izbjeći kritiziranje te zajedno usvajati zdrave navike i podizati kvalitetu života sebe i djeteta.

Slika 1. Vježba jednonožni pupoljak- stanite jedan nasuprot drugoga i uhvatite se rukama. I vi i dijete istu nogu- desnu, savijte i oslonite malo iznad koljena noge na kojoj stojite. Udahom se isprsite i maksimalno otvorite koljeno u stranu. Izdahom savijajte trup i nogu na kojoj stojite u što dublji jednonožni čučanj dok koljeno ostaje otvoreno. Ponovite šest do osam puta na svakoj nozi.

Slika 2. Vježba veslanje- stanite jedan nasuprot drugoga i uhvatite se dlanovima s rukama u visini ramena. Desnom nogom oboje iskoračite naprijed s trupom u ravnini stražnje opružene noge. Udahom neka prvo dijete počne povlačiti ruke i tijelo prema natrag kao da stojeći vesla i neka pritom spaja lopatice dok mu vi pružate lagani otpor. Izdahom se vratite u početni položaj, ravnih leđa i opruženih ruku. Zatim vježbu izvodi roditelj. Ponovite šest do osam puta naizmjenično na svakoj nozi. Važno je cijelo vrijeme stiskati petu iskoračne noge kako bi se aktivirali mišići stražnjice.

Slika 3. Vježba jednonožni avion- ista početne pozicija kao i u prethodnoj vježbi. Prvo dijete jednu nogu lagano pogrči, a drugu digne natrag u visinu kuka ili koliko može. Udahom otvara kuk podignute noge i rotira trup i nogu u smjeru kretanja kukova. Izdisajem zatvara kuk i trup dok stojna noga ostaje nepomična. Zatim vježbu izvodi roditelj. Ponovite šest do osam puta na svakoj nozi.

Slika 4. Iskoraci u polukrugu- stanite jedan nasuprot drugoga i spojite dlanove ispred tijela. Udahom se isprsite i radite guranje s rukama u visini prsa. Izdahom neka dijete iskorači savijenom nogom naprijed, a vi natrag. Morate spuštati kukove prema podu i prenijeti težinu tijela na tu nogu. Udahom se vratite u početni položaj. Tako izmjenjujte početni položaj sa stiskanjem ruku i iskorake u stranu i natrag. Svakom nogom ponovite četiri puta.

Slika 5. Hodanje iz stražnjice- ova vježba neka bude malo natjecanje između vas i djeteta. Osim što ćete se dobro nasmijati i umoriti, guzom ćete obrisati i pod. Dvostruka korist. Sjednite na pod, opružite noge i ruke postavite prirodno uz tijelo za pripremu hoda. Udahom stisnite stražnjicu i gurajte prsa prema gore. Izdahom krenite pomicati kukove gore i naprijed, naizmjenično kako biste pomicali tijelo prema naprijed. Dišite i nabrojite barem 25-50 koraka ili od zida do zida- naprijed, natrag. Važno je cijelo vrijeme snažno stiskati stražnjicu, a s vremenom izmjenjivati pokrete sve brže i brže. Ramena moraju ostati spuštena i trup uspravan. Da bi zadržali trup i glavu uspravnima na vrh glave stavite neku knjigu, palentu ili nešto slično. Iznenadit ćete se koliko djece ne može hodati iz stražnjice, zato veselo k usvajanju novih sposobnosti.

Roditelji, ne zaboravite i vašem djetetu davati upute pravilnog izvođenja vježbe ali s osmjehom i bez kritiziranja ukoliko želite zadržati svog partnera za vježbanje.

(Rex)