Vježbajte s Morenom: Bicikl - rekvizit radosti i sjećanja na djetinjstvo

Vježbajte s Morenom: Bicikl - rekvizit radosti i sjećanja na djetinjstvo-67204

Piše: Morena Poglajen Carić, trenerica fitnessa i Body instruktorica 
Vožnja bicikla još je jedna od aktivnosti kojom možete započeti svoj put promjene ka aktivnijem i sretnijem življenju. Vožnju možete maksimalno prilagoditi sebi i svojim mogućnostima jer bicikl najmanje opterećuje i umara, a istovremeno budi zaboravljene uspomene i emocije iz djetinjstva kada smo bili ponosni savladavši ravnotežu i upravljanje njime. Na samom početku vrlo je važno imati ispravan bicikl (provjerite kočnice, gume, svijetlo i sl.) adekvatnog rama ovisno o vašoj visini. Često u posljednje vrijeme vidim ljude kako koriste bicikl svoje djece koji čak nisu ni pokušali prilagoditi sebi visinom upravljača i sjedala, pa voze bicikl u izuzetno pogrbljenom položaju kralježnice, a koljenima se doslovno sudaraju sa grudima. Vjerojatno se od jedne takve vožnje neće dogoditi puno lošega u vašem tijelu, ali dugotrajna vožnja u neadekvatnom položaju biti će pogubna za vaš vrat, kralježnicu u cjelini, kukove i koljena. Kada sjednete na bicikl i držite upravljač tijelo bi trebalo u odnosu na podlogu biti pod kutom od 45 stupnjeva, a visina sjedala takva da vam noga na pedali u donjem položaju bude opružena- Slika1. Vožnju bicikla u početku prakticirajte na kraćim relacijama do pet kilometara, a s vremenom produžite vožnju i povremeno ubacite intervale intenzivnijeg pedaliranja u trajanju od jedne minute. Vožnja bicikla u prosjeku troši 480 kcal za prijeđenih 20-25 km/h.

Obzirom da su ruke, ramena i cijela kralježnica pod statičkim opterećenjem tijekom vožnje, prije u tijeku i nakon vožnje, kada god osjetite nelagodu u tijelu napravite pauzu i odradite vježbe sa slika.

Slika 2. Istezanje i opuštanje napetih vratnih mišića- jednim dlanom obuhvatite suprotnu stranu glave iznad uha i povucite glavu u stranu istežući vratne mišiće. Zadržite poziciju petnaestak sekundi i ponovite na drugoj strani.

Slika 3. Mobilnost ramenog obruča- napetost u ramenima smanjite kruženjem ramena u oba smjera, a zatim kruženjem cijele ruke deset puta natrag i deset naprijed s obje ruke.

Slika 4., 5., 6. Mobilnost kralježnice- prvo snažno spojite lopatice i isprsite se, a nakon toga napravite kretnju aktivne grbice prsne kralježnice kao da želite iščupati volan. Ponovite deset puta. Nastavite otklonom ili savijanjem trupa u desno, pa lijevo kao da dlanom želite dotaknuti svoje stopalo. Na kraju deset puta polako okrenite svoje tijelo u desno i lijevo hvatajući rukom iza sebe sjedalo bicikla. Kod svih vježbi kao i kod same vožnje važno je da što više izdužite kralježnicu i uvlačite trbuh prema unutra (vaša se leđa samo kod intenzivne vožnje i na uzbrdici smiju saviti i biti pogrbljena).