Vatromet šansi ostao u sjeni još jednog tendecioznog suđenja

Vatromet šansi ostao u sjeni još jednog tendecioznog suđenja-56131

U SJENI TRIBINE
Piše: Josip Jozo Ćubela
Protivnici prolaze, suci u šarenom se nižu, Istra 1961 ostaje bez pobjeda koje život znače. Upravo to, dogodilo se u susretu kojeg su Istra 1961 i Lokomotiva završile s rezultatom 1:1. Gosti iz Zagreba u susret su ušli opuštenije i mirnije. Treće mjesto i stalna "skrb" sudaca  daju im okružje u kojem bi svaka momčad igrala dobro. Ako ti baš i ne ide, uz "mokri "barut domaćih napadača, dovoljno je malo zažmiriti, slobodno interperetirati pravila, pogurati prekršaje i slobodne udarce kada treba i evo povoljnog boda u režiji suca Maria Zebeca iz  Varaždina i društva.

Između odluka sudaca, Istra 1961 još je jednom pokazala da potpuno otvorenu obranu Lokosa nije kaznila barem petardom. Gotovo je nevjerojatno bilo za vidjeti koliko su Puljani bezidejni kada sa više igrača odlaze put gostujućeg golmana, odnosno kada sa par metara loptu trebaju samo gurnuti u gol. Što su sve promašili Jo, Špehar, Heister, Tomić, priča je za sebe. S druge pak strane, ako je Lokomotiva igrala va bank i ponudila se, u pulskoj obrani bilo je itekako propuha. Početnička greška Heistera u prvim minutama igre, loše procjene Gregova i nikakva kontrola lopte, čudne reakcije Brkića na dalekometne projektile samo su dio mozaika koji se ovoga puta sklopio nakon osvojenog boda. A da se to dogodi pobrinuo se gospon Zebec.

Najprije je u 15. minuti ignorirao kosidbu Joa od strane Perića na crti šesnaesterca Lokomotive. Isto tako ostao je nijem kada je negdje malo nakon centra sprint Joa nekontroliranim ulaskom sa leđa deaktivirao ponovno Perić. U normalnim ligama to je crveni. U normalnim ligama a na izdisaju utakmice, povlačenje Matoša na polovici Lokomotive značilo bi loptu za domaćina a ne otvaranje kontre i gol Kolara. Istra 1961 je nakon lošeg ulaska taktički i trkački nadvisila Lokomotivu, balansirajući između 4-2-3-1 i 5-4-1 rasporeda pokazala je da ima igru ako je suci ostave na miru. Prava sprdnja i čista provokacija bilo je u 90. i nekoj minuti i to drugi žuti i crveni za Jerka Leku koji je junački i rutinski ukrao vrijeme kada je Istri 1961 to bilo najpotrebnije.  Nova dva domaća boda su otpisana. Već sada se svi pitaju hoće li u nastavku lige tri uzastopna domaća susreta nakon gostovanja u Zadru biti kazna i prokletstvo a ne prednost. Jer suci kroje ligu. Momčadi su tu da to potvrde. Nadajmo se da u njihovim vizijama Istra 1961 nije ispod crte opstanka.

Kako su igrali:
Brkić - nesiguran i nespreman za utakmicu. Udarci Leke pokazali su njegovo stanje
Pavlović - nije curilo na desnom boku, dao loptu za gol, vratio se bolji nego što je bio
Gregov - svaka mu je utakmica "ruski rulet"
Obšivač - kapetan je trčao, vikao, izbacivao, skakao
Heister - otvaranje utakmice očajno, pred kraj se probudio i promašio priliku za gol
Pamić - fino je vezao momčad, čak sjajno u drugom poluvremenu, ipak igrao 20 minuta previše za koljeno
Matoš - bavio se pokrivanjem prostora, dobar šut sa preko dvadeset i pet metara
Franjić - napokon nije silovao loptu, asistirao Špeharu za mrtvu šansu
Radonjić - ušao da pomogne u posljednjem napadu
Jo - nastavi li ovako, novi odlazak bit će i konačan, daleko najbolji na terenu
Tomić - dok je bilo snage važna karika, postigao gol, mogao je još koji
Jordan - ponovno prebrz za loptu, loše primanje odnijelo šansu za gol, slabo reagirao u kontri četiri na dva u zadnjim sekundama utakmice
Špehar - kod njega nema pomaka u igri i to mora zabrinuti
Vukman - ekipi nije donio ništa

Trener Igor Pamić:
Nakon rukovanja sa trenerom Lokomotive Tomislavom Ivkovićem i micanja tereta sukoba zbog kojeg su tenzije uvijek bile tu, pokazao je da ima igru za Lokomotivu. Da je on bio ispred ili u šesnaestercu Lokosa danas bi govorili o rekordnoj pobjedi. Ovako, mogao je samo nemoćno gledati kako šanse i polušanse idu u vjetar. A da taj vjetar pomogne gostima, pobrinuo se i sudac Zebec koji je učinio sve da Lokose vrati u ritam utakmice. Bez želje da popije nekakvu kaznu ili suspenziju Igor Pamić na drugačiji, finiji način rekao je isto. Mi možemo što hoćemo, ali protiv sudaca ne ide. To u ligi svi vide ali nitko ne želi na barikade. Drzne li se tko. Bodovi lete. Istra 1961 taj ceh plaća već godinama. Valjda nakon ovoga neće nova siječa. Vidjet će se već u Zadru. U svakom slučaju, uz greške zbog manjka pojedinačne kvalitete, čekajući ozdravljenje bitnih igrača i konačni dolazak novih vlasnika Istra 1961 nije bezvoljna družina koja na terenu stoji. Ostane li viđena razina trčanja, želje i konbinatorike i za neke druge suparnike, negdje će se morati otvoriti. Ako suci dozvole.