Ovoga je tjedna na Politehnici Pula održano još jedno javno i vrlo zanimljivo predavanje. Predavač, Valter Uran, iz tvrtke Cimos, studentima Politehnike i Gimnazije Pula, govorio je na temu "Industrija 4.0".
Industrija 4.0 predstavlja novu paradigmu u cjelokupnoj arhitekturi industrije s..."/>

Valter Uran: “Počnimo razmišljati o pametnim industrijama”

Valter Uran: “Počnimo razmišljati o pametnim industrijama”-83243

RAZGOVOR UZ PREDAVANJE NA POLITEHNICI PULA "INDUSTRIJA 4.0"
Ovoga je tjedna na Politehnici Pula održano još jedno javno i vrlo zanimljivo predavanje. Predavač, Valter Uran, iz tvrtke Cimos, studentima Politehnike i Gimnazije Pula, govorio je na temu "Industrija 4.0".
Industrija 4.0 predstavlja novu paradigmu u cjelokupnoj arhitekturi industrije s ciljem njenog poboljšanja i veće učinkovitosti integracijom svih aspekata proizvodnje i poslovanja i izvan samih okvira pojedinih tvrtki. Pojam Industrije 4.0 nastao je u Njemačkoj kao „Industrie 4.0“, no koncept je u skladu s inicijativama diljem svijeta poznat pod nazivima pametne tvornice, pametna proizvodnja ili napredna proizvodnja.

Viziju Industrije 4.0 predstavljaju znatno veća produktivnost i  učinkovitost te samoupravljajući proizvodni procesi u kojima ljudi, strojevi, oprema, logistički sustavi i proizvodi u procesu komuniciraju i izravno međusobno surađuju. Glavni cilj je postizanje niske cijene učinkovite masovne proizvodnje po principu narudžbe za jedan proizvod, odnosno personalizacije proizvoda, korištenjem naprednih tehnologija. Proizvodni i logistički procesi su inteligentno integrirani, stvarajući proizvodne sustave koji su učinkovitiji i fleksibilniji u stvarnom vremenu što olakšava stvaranje pametnih lanaca vrijednosti koji obuhvaćaju sve faze životnog ciklusa proizvoda: od početne ideje, razvoja, proizvodnje i uporabe pa do održavanja i recikliranja. Na taj način proizvodni sustav može realizirati sve želje kupaca, uz brzu reaktivnost i kontinuirana poboljšanja.

Valter Uran rođen je 1965, godine u Rijeci, a od 1992. godine zaposlen je u tvrtki P.P.C. Buzet, članicom Grupe Cimos. Dugogodišnjim radom u automobilskoj industriji na stručnim i izvršnim funkcijama stekao je  iskustva u poslovnom upravljanju i projektnom vođenju kao i na područjima dizajna, razvoja proizvoda i proizvodnih sustava te područjima kvalitete, tehnologije i proizvodnje. U svom dvadesetpetogodišnjem iskustvu  radi s velikim brojem proizvođača automobila i automobilskih dijelova, s proizvođačima poljoprivredne mehanizacije te proizvođačima strojeva i strojne opreme.  Ovo iskustvo objedinjeno je poznavanjem specifičnih standarda i metoda prisutnih u tim industrijama. Polaznik je poslijediplomskog studija sa temom doktorskog rada „Utjecaj skalabilnosti na optimalno formiranje rekonfigurabilnih proizvodnih sustava”.

Valter Uran kazao nam je, nakon izvanrednog predavanja, koje već sada na Politehnici Pula žele ponoviti, da je "Industrija 4.0" nov koncept i globalna transformacija kojoj bi se Hrvatska trebala priključiti. U digitalno  i stvarno doba, te uz primjere dobrih praksi poput tvrtki Bosch i Siemens, između ostalih, trebali bi se ugledati na tvornice koje funkcioniraju po načelu pametnih industrija. U Hrvatskoj smo doista tek na početku ove priče, premda razmišljanja već postoje neko vrijeme, dodaje. Da bi se ova znanja implementirala, potrebno je puno industrijskog znanja, i to specifičnih znanja iz područja elektronike, elektrotehnike, strojarstva, informatike.

Valter Uran poručio je na Politehnici Pula da se treba čim više javno nastupati i govoriti da se krene u tom smjeru, iako već postoji nacionalna agenda za prilagođavanje Industriji 4.0. Pilot projekti postoje no treba "uskočiti2 u taj pametni vlak, koji je u svijetu već krenuo. Nijemci prognoziraju, veli Uran, da implementacija može trajati i do 10.godina što i nije tako malo vrijeme, ovisno o trenutnoj fazi u kakvoj se nalaze naše tvornice.

Mi bismo se usudili i dodati, da tvornica ili proizvodnih pogona još i imamo u poduzetničkim zonama, no stručnjaka tih specifičnih struka, svakim danom, sve manje i manje.

Sjajno predavanje koje su u publici slušali bez daha, stoga, neka se ponovi!

(J. Vitasović / M. Angelini)