Žustra rasprava oko glomaznog otpada

Žustra rasprava oko glomaznog otpada-95623

ODRŽANA 15. SJEDNICA GRADSKOG VIJEĆA
Nakon vijećničkih pitanja, 15. sjednica Gradskog vijeća nastavljena je s usvajanjem Skraćenog zapisnika sa 14. sjednice Gradskog vijeća od 29.01.2019. te jednoglasnim donošenjem nekoliko odluka kao što je od važnijih odluka o izmjenama i dopunama Odluke o uvjetima, kriterijima i postupku za sufinanciranje Programa obnove građevina na području grada Pule, što će donijeti do toga da će Grad Pula biti u mogućnosti pomoći suvlasnicima oko obnove fasade, kao što je na primjer zgrada u Marulićevoj ulici preko puta Pattinaggia. Suvlasnici moraju odlučiti da li će ići u projekt s Gradom i da li će pokušati obnoviti fasadu uz sufinanciranje i support Grada Pule, objasnio je na tu temu pročelnik Škuflić.

Žustriju raspravu donijelo je donošenje Zaključka o usvajanju Izvješća o lokacijama i količinama odbačenog otpada, troškovima uklanjanja odbačenog otpada i provedbi mjera sprječavanja nepropisnog odbacivanja otpada na području grada Pule u 2018. godini i donošenje Odluke o provedbi posebnih mjera sprječavanja odbacivanja otpada u odnosu na lokacije na kojima je u više navrata utvrđeno nepropisno odbacivanje otpada na području grada Pule.

Na tu temu je Radenko Ognjenović iz HSU-a istaknuo da su cijene odvoženja otpada porasle 2 i po puta, a ne 30-40% s kojim se povećanjem barata u Gradu Puli, a iste i slične primjedbe su bile i od vijećnika iz SDP-a Sanje Radolović i Siniše Gordića, koji su još istaknuli da se prostor Monumenata i Katarine financira iz proračuna Grada, iako je prostor Grad dao u koncesiju.

Radenko Ognjenović se je osvrnuo i na komunalno redarstvo, koje kaznama po njemu nije zaradilo ni za marendu, a kamoli za cijelu plaću, a pročelnik Škuflić kje obećao pismeni odgovor o količini kazni koje su ispisane za nepropisno odlaganje otpada.  

Pročelnik Škuflić je naglasio da je sam koncesionar tražio da se očisti prostor i stavi u prvobitno stanje u kojem je došlo do kancesije, pa je Grad bio primoran očistiti to područje, a što se tiče kritičnih područja s odlaganjem glomaznog otpada, Škuflić je najavio i postavljanje videonadzora nad tim područjima.  

''Glomazni otpad se može dovesti u Herculaneu na Valmadama, ali samo privatni korisnici, odbijeni su samo poslovni korisnici, kao što je to slučaj bio sa kombijem koji je bio obljepljen s imenom firme, pa su djelatnici Herculanee smatrali da on ne smije odlagati kod njih. Osim toga nama nije jasno kako je građanima lakše ostaviti glomazni otpad u šumu, nego ga donijeti u reciklažno društvo.'' - rekla je Ljiljana Kurteši iz Herculanee.

O velikim količinama otpada u gradu, Ljiljana Kurteši je rekla da je najveći problem što jedan dio građana nije preuzeo spremnike za odvajanje otpada, što drugi dio ne želi uzeti spremnike, dok treći ne stavljaju spremnike van.

Gradonačelnik Miletić je rekao da je ipak velika veličina građana ispravna što se tiče odlaganja otpada, jer da nije, Pula bi postala Napoli.

''Ne mogu prihvatiti činjenicu da građani odlažu svoj otpad u šumicu, a ne nose ga u reciklažno dvorište. Mi ne smijemo štititi manjinu koja je neispravna i to ne mogu razumjeti i nikad neću, pa troškove odvoda smeća moraju biti u svakom obračunu građevinskih radova. Moramo znati, pročiščivač vode košta, filter u cementari košta, ekologija košta i ima svoju cijenu.'' - naglasio je gradonačelnik Grada Pule.

(REX/FOTO Manuel Angelini)