Udruga Metamedij predstavila nove radionice

GLAZBENA PRODUKCIJA, ELEKTRONIČKA GLAZBA, FREESTYLE PRODUKCIJA...
Na konferenciji za medije, održanoj jučer u  Udruzi Metamedij, predstavljene su nove radionice za sezonu 2012.-2013.
Udruga Metamedij kreće sa novom sezonom radionica " Potakni kreativnost ".

Prva radionica, „ABLETON LAB", odnosi se na glazbenu produkciju u software-u Ableton, a vodit će ju glazbenik i producent Marko Grbac Knapić. - Radionica će biti podijeljena u dvije grupe: „Ableton producent elektroničke glazbe" i „Ableton freestyle producent". Prva grupa bazira se na produkciju elektronske glazbe pomoću samplova, a druga uz pomoć ableton i vst midi instrumenata te snimanih ili uvezanih audio samplova. Radionica „Ableton freestyle producent" namijenjena je polaznicima koji se žele okušati u muzičkoj produkciji bilo kojeg glazbenog žanra.

Nove radionice u Metamedia klubu, sezona 2012. - 2013.
METAMEDIA LAB je projekt koji ima za cilj razvoj kulture mladih u području novih medija i tehnologija, potičući edukaciju, prezentaciju i promociju na nacionalnom i međunarodnom nivou, a kojeg provodimo u nezavisnom kulturnom centru i klubu mladih "Metamedia klubu" u KC K. Rojc u Puli. Prema ovogodišnjoj evaluaciji IKS-a (Istarske kulturne strategije), jedno od najkritičnijih područja za kulturu Istarske županije je upravo opadanje razine kulturne produkcije, stoga se ovaj projekt direktno nadovezuje na cilj jačanje produkcije i produkcijskih uvjeta mladih autora.


Započinje ciklus novih radionica u Metamedia klubu a prva na redu je glazbena.

Nova serija Ableton radionica fokusirana je na elektroničku glazbu.  Stoga je i naziv jednomjesečne radionice: "ABLETON LAB". Voditelj radionice je svestrani glazbenik i producent Marko Grbac Knapić.
Radionica će biti održana u Metamedia klubu u K. Rojcu u Puli, svako predznanje i iskustvo je dobrodošlo budući se radi o naprednoj radionici Abletona.
Tijekom radionice polaznici će se grupirat ovisno o afinitetima i predznanju u 2 grupe:

1. ABLETON PRODUCENT ELEKTRONIČKE GLAZBE

Radionica E.P. se bazira na  produkciji elektronske glazbe  pomoću samplova.
Samplovi se mogu uvesti u ableton iz već za to isproduciranih sample pakova ili se mogu nasnimiti i obraditi u samom abletonu. Za ovakvu vrstu radionice nije potrebno nikakvo poznavanje glazbene teorije , već samo ideja u koji pravac elektronske glazbe spada zvuk koji se želi postići.U tu svrhu se možemo poslužiti sample pakovima u kojima su već unapred samplovi - zvukovi poslagani po tonalitetima,brzinama (bpm) i instrumentima.Samplovi su odrezani u loop tako da se može mijenjati brzina i tonalitet a da se ne izgubi kvaliteta i konstanta zvuka.
Drugi način dobivanja samplova je pomoću abletonovih instrumenata i vst instrumenata.
Ableton u svojoj postavci ima banku instrumenata koji su raspoređeni u grupe i presete.
Parametri instrumenata se mogu dodatno mijenjati i tako oblikovati u originalan zvuk.
Samplovi dobiveni na bilo koji od ova dva načina se obrađuju abletonovim audio ili midi efektima, miksa se i exportira kao gotova pjesma.
Ovakav način rada prilagođen je polaznicima da u kratkom vremenskom roku postignu vidljive rezultate.

ABLETON FREESTYLE PRODUCENT

Radionica F.S.P. se bazira na produkciji glazbe uz pomoć ableton i vst midi instrumenata te snimanih ili uvezenih audio samplova.
Abletonovim midi instrumentima se dobivaju midi samplovi koji se mogu isproducirati u abletonu i tako dobiti audio samplovi koji se kasnije obrađuju do konačnog željenog zvuka.
Za ovakvu vrstu radionice potrebno je poznavanje glazbene teorije,jer se radi na principu midi i notnog zapisa i nije važan stil ni pravac glazbe već samo ideja u koji pravac spada zvuk koji se želi postići. U tu svrhu se možemo služiti midi instrumentima,i samplovima.Samplovi mogu biti midi i audio odrezani u loop tako da se može mijenjati brzina i tonalitet a da se ne izgubi kvaliteta i konsatanta zvuka. Ableton u svojoj postavci ima banku instrumenata koji su raspoređeni u grupe i presete. Parametri instrumenata se mogu dodatno mijenjati i tako oblikovati u originalan zvuk. Samplovi dobiveni na bilo koji od ova dva načina se obrađuju abletonovim audio ili midi efektima, miksa se i exportira kao gotova pjesma.
Ovakav način rada prilagođen je polaznicima da u kratkom vremenskom roku postignu vidljive rezultate. U ovakvoj vrsti radionice naglasak je na glazbi koja nema čvrsto određenu formu i zato se zove free style producer.

Radionica će se odvijati u sljedećim vremenskim intervalima:
Termini:
1. faza, od 12-23.11.
(pon-sri-pet)
2. faza: od 23-30.11.
3. faza od 01.-10.12.

Marko Grbac Knapić - biografija:

Producent, glazbenik i istraživač zvuka koji se služi ableton programom kao platformom za snimanje, komponiranje i izvođenje glazbe u različitim formatima (plesna, ambient, kazališna, filmska glazba i zvučne instalacije). U proteklih 20 godina aktivan je  u umjetničkim  zajednicama u Italiji, Češkoj, Holandiji, Austriji i Hrvatskoj. Jedan od prvih umjetnika koji je ušao u DC Rojc 1998. godine. Kao predsjednik udruge građana Armazonex aktivan je član SUR-a i koordinacije za DC Rojc.  Kao umjetnik surađivao sa: Teatar dr.Inat (HR),  Frankfurt Playground Collective (DE), Ninja tune rec.(UK), Prog as a frog (NL), Istarsko narodno kazalište (HR), Companie with bals (FR), Grotest Maru (DE), Forgotten fish memory orchestra (NL), Eva Ursprung (AU), Maja Drobac (HR), Anrea Gotovina (HR), Ivan Marušić-Klif (HR) i mnogim glazbenicima u više od 350 koncerata, glazbom za 7 predstava, 4 LP, CD službena izdanja, 2 puta glazba za film, 6 zvučnih instalacija i 2 puta nagrađivan u filmskoj i scenskoj umjetnosti.

Osim glazbene radionice, koja je prva na redu, do kraja godine bit će održavane i video radionice te medijske pismenosti.

RADIONICA IZRADE GLAZBENIH Video SPOTOVA
Video radionicu koja će započeti 26.11. vodit će Matija Debeljuh. Za potrebu održavanja specifičnih predavanja bit će pozvani I gostujući predavači, stručnjaci iz domene filmske I video umjetnosti. Grupa polaznika može napraviti video za bend ili mogu snimati spot za već objavljene pjesme.
Polaznike se podučava većinu bitnih elemenata potrebnih za izradu glazbenog videa, uključujući analizu video spotova na teoretskom nivou, nekolicine predavanja o formi i stilskim odrednicama medija, scenariju, produkciji i organizaciji, budžetu, tehnikama snimanja itd.
Osim predavanja i praktičnog rada, polaznici će imati mogućnost susresti se uživo i razgovarati sa već etabliranim video i filmskim umjetnicima.
Prijave su otvorene, bitno je da polaznici odaberu pjesmu i glazbeni sastav s kojim žele raditi spot i dogovore buduću suradnju te razrade ideju. Bit će im osim toga ponuđene ranije dogovorene pjesme istarskih glazbenika.

RADIONICE MEDIJSKE PISMENOSTI I MEDIJSKE KOMUNIKACIJE:
Nakon održane radionice u Gimnaziji, u prosincu će biti održane radionice na temu medijske komunikacije za udruge iz Rojca. Cilj radionice je poznavanje medija i medijske komunikacije ali i bolje prezentacije i veće vidljivosti udruga i organizacija u kulturi u javnosti.

Ostale aktivnosti koje su vezane za provedbu programa kluba mladih Metamedia, financiranog od strane Ministarstva socijalne politike i mladih kroz program kluba mladih Metamedia, do srpnja 2013.:
- Radionica jačanja interkulturalnosti kroz glazbu.
S obzirom da u Gradskom Centru K. Rojc u kojem naša udruga ima klub mladih, aktivno djeluje i više foklornih društava naconalnih manjina u planu nam je tijekom 2012 I 2013. održati radionicu o tome kako je moguće kroz glazbene aktivnosti i predstavljanjem glazbe i kulture nacionalnih manjina jačati interkulturalno društvo te umanjiti predrasude među mladima o njima.
- Radionica izgrednje vještina nenasilne komunikacije mladih:
Učenje komunikacijskih vještina na osnovu međusobne interakcije u grupi namijenjeno mladima u dobi od 19 do 25 godina te onima koji žele poboljšati svoju komunikaciju i imati kvalitetnije odnose na poslu, u obitelji, u svakodnevnim životnim situacijama. Ciljevi radionice: unaprijediti znanja i vještine komunikacije utemeljene na iskrenosti, empatiji i nenasilju te upoznati glavne elemente nenasilne komunikacije
- Radionica o internetske društvene mreže i kreiranje društvenog kapitala
Sve veća upotreba interneta mijenja društveni život, no kakva je priroda tih promjena? Jedni tvrde da digitalni svijet obećava povećano znanje, tiješnje veze i umreženu komunkaciju. Drugi tvrde da "uključivanje u mrežu" erodira psihološke dobrobiti i slabi veze u stvarnome svijetu, te smanjuje uključenost u zajednicu. Kada govorimo o posljedicama upotrebe interneta, postoje tri indikatora društvenog života:
- uključenost pojednica u društvene (građanske, civilne) aktivnosti
- povjerenje prema drugima
- zadovoljstvo životom
Neke su studije ustvrdile da veći broj sati provedenih na internetu djeluje tako da smanjuje doticaj ljudi s njihovim socijalnim okruženjem. No, takvi pristupi tretiraju internet kao da on nudi jednoobrazno medijsko iskustvo i zanemaruju da postoje različiti motivi upotrebe i različiti korisnici. 
- Strateško planiranje za organizacije civilnog društva
Višednevna radionica koja će imati za cilj izradu strateških planova kod polaznika radionica, prvenstveno udruga u kulturi.
DONATORI: MINISTARSTVO KULTURE, MINISTARSTVO SOCIJALEN POLITIKE I MLADIH, GRAD PULA